ZUS zaprasza na e-wizytę. Zobacz, co załatwisz i jak się zarejestrować?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zachęca do korzystania z e-wizyt. Chodzi o zdalne spotkania z pracownikami ZUS, które w praktyce eliminują konieczność osobistej wizyty w oddziale. Jak dotąd przeprowadzono już ponad 166 tys. takich wideorozmów.

ZUS zachęca do umawiania się na e-wizyty, które oferowane są od lutego bieżącego roku, także w języku migowym dla osób niesłyszących. Jak dowiadujemy się z Twittera, dotychczas najwięcej rozmów tego typu dotyczyło emerytur i rent, ale to tylko jeden z kilku zakresów tematycznych, które można poruszyć podczas rozmowy.

Chcąc umówić się na wirtualne spotkanie z pracownikiem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oczywiście nie trzeba wychodzić z domu. Przez formularz na stronie można zapisać się na rozmowę indywidualną, bądź z opiekunem fizycznym lub prawnym. E-wizyta w ZUS to nie tylko bezpieczne rozwiązanie z uwagi na trwającą pandemię, ale także wygodne rozwiązanie dla każdego.

E-wizyta w ZUS – co możesz załatwić?

Dzięki e-wizycie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, zainteresowany może załatwić kilka podstawowych spraw bez odwiedzania oddziału. Zgodnie z informacją na stronie ZUS-u, podczas wideorozmowy z pracownikiem można:

  • uzyskać informacje ogólne w zakresie obowiązujących przepisów prawa,
  • otrzymać informacje na temat zasad wypełniania, kompletowania i składania wniosków/dokumentów,
  • skorzystać z usług doradcy emerytalnego, który w specjalnym kalkulatorze emerytalnym może wyliczyć prognozowaną kwotę przyszłej emerytury,
  • skorzystać z usług doradcy ds. ulg i umorzeń,
  • złożyć niektóre wnioski o wydanie zaświadczeń (zaświadczenie zostanie wysłane na adres zapisany na koncie klienta w ZUS),
  • potwierdzić tożsamość, aby zaufać niezaufany profil PUE,
  • dostać wsparcie w założeniu profilu PUE.

E-wizyta w ZUS – jak się zapisać?

Chcąc zapisać się na e-wizytę w ZUS-ie, należy skorzystać z oficjalnego formularza. W kilku kolejnych krokach konieczne będzie m.in. wskazanie tematu rozmowy, placówki właściwej dla miejsca zamieszkania lub prowadzenia działalności i terminu, a później podstawowych danych zainteresowanego.

formularz e-wizyty

Należy wpisać imię, nazwisko, adres e-mail, numer kontaktowy i numer identyfikacyjny – PESEL lub NIP. Na tym etapie można także wskazać, czy w rozmowie będzie również uczestniczyć opiekun i tłumacz języka migowego (osoby niesłyszące mogą również umówić wizytę z tłumaczem już od pierwszego etapu).

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Linux

Fedora Linux 40 została oficjalnie wydana

Fedora 40 i różne odmiany tej dystrybucji Linuksa są już oficjalnie dostępne i można je pobrać ze strony Fedora Project. Główną nowością jest aktualizacja pulpitu GNOME 46; wersja KDE przełącza się również na KDE Plasma 6.

Bezpieczeństwo

Ostrzeżenie CSIRT KNF. Uważaj, jeśli odwiedzałeś takie strony

CSIRT KNF zwraca uwagę, że tylko w marcu odebrano zgłoszenia ponad 6 tysięcy domen związanych z fałszywymi serwisami w sieci. Były wykorzystywane zwłaszcza na potrzeby oszustw dotyczących usług kurierskich, inwestycji czy mediów społecznościowych.

Oprogramowanie

Firefox 125 już dostępny. Autorzy zapowiadają 25% wzrost wydajności

Mozilla wypuściła aktualizację Firefox 125.0.1. Główne zmiany dotyczą zakreślania w przeglądarce PDF, kodeka AV1, kart w Firefox View, blokowania potencjalnie niezaufanych pobrań, sugestii wklejania URL, kontenerów kart i włączania WPAD. Nie zabrakło też innych, drobnych zmian i poprawek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *