W Polsce aresztowano członka gangu REvil. Grozi mu nawet 115 lat więzienia

Na polskiej granicy doszło do aresztowania hakera posądzanego o przynależenie do grupy REvil. Zatrzymany Yaroslav Vasinskyi oczekuje obecnie na ekstradycję do Stanów Zjednoczonych, gdzie czeka go długi proces. Mężczyzna jest oskarżony o przeprowadzanie ataków ransomware.

Ministerstwo Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych ogłosiło także przechwycenie 6,1 miliona dolarów. Pieniądze miały pochodzić z okupów. Zgodnie z aktami oskarżenia, Vasinskyi miał uzyskiwać dostępy do wewnętrznych sieci komputerowych by instalować szkodliwe oprogramowanie, które następnie szyfrowało dane.

Międzynarodowy Nakaz Aresztowania

Obywatel Ukrainy jest podejrzany o udział w ataku Kaseya, który miał dotknąć nawet 1500 przedsiębiorstw. REvil, które zostało powiązane z przeprowadzeniem całej akcji, miało zażądać od ofiar okupów na łączną wysokość około 70 milionów euro (około 322 miliony złotych).

Jak przekazał prokurator generalny Merrick B. Garland, cyberprzestępczość jest poważnym zagrożeniem dla Stanów Zjednoczonych, dlatego, wraz z pomocą swoich sojuszników, zrobią wszystko w ich mocy, aby zidentyfikować sprawców ataków ransomware, postawić ich przed wymiarem sprawiedliwości i odzyskać fundusze, które ukradli swoim ofiarom.

Akt oskarżenia

Lista przestępstw, który miał się dopuścić Vasinskyi jest na tyle długa, że w przypadku skazania za wszystkie przedstawione zarzuty, grozi mu kara 115 lat więzienia. REvil jest podejrzewane o zainfekowanie łącznie 7 tysięcy komputerów i próby wymuszenia 200 milionów euro okupu od poszkodowanych firm.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Linux

Linux – Niewidzialny bohater technologii. Gdzie go znajdziesz?

Linux. System operacyjny, o którym słyszał chyba każdy, ale niewielu zdaje sobie sprawę z jego wszechobecności w naszym życiu. Często kojarzony jedynie z informatykami i serwerowniami, w rzeczywistości napędza wiele urządzeń, z których korzystamy na co dzień, a jego historia jest ściśle związana z Uniksem 1. W tym artykule, bazując na dogłębnych badaniach 2, przyjrzymy się bliżej temu fascynującemu systemowi i jego różnorodnym zastosowaniom, a także odkryjemy ciekawostki, które uczynią naszą podróż przez świat Linuksa jeszcze bardziej interesującą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *