Szesnastkowy system liczbowy, czyli inaczej system heksadecymalny, to metoda zapisywania informacji, w której korzystamy z zaledwie 16 znaków – cyfr i liter. To narzędzie jest często używane przez programistów do zapisu informacji, ponieważ współgra z systemem binarnym, a wartości zajmują niewielką ilość miejsca. Poznaj najlepsze edytory heksadecymalne w zestawieniu poniżej.
Co to jest system heksadecymalny? To zapis liczb składający się z szesnastu znaków – dziesięciu cyfr i sześciu pierwszych liter alfabetu: 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, A, B, C, D, E, F. Hex-em najczęściej posługują się programiści, ponieważ pasuje on idealnie do systemu binarnego, używanego przez komputery. Każda cyfra układu heksadecymalnego zajmuje cztery bity, a więc zapis typu DE to tylko osiem bitów – dokładnie jeden bajt. Jednocześnie system szesnastkowy jest bardziej przejrzysty, bo przy stosunkowo niewielkiej liczbie cyfr, zapisywane w nim wartości zajmują o wiele mniej miejsca. Aby uniknąć pomylenia liczb w układzie szesnastkowym z dziesiętnym, na końcu dodaje się literę „h” lub poprzedza zapis oznaczeniem „0x”.
W naszym zestawieniu znajdziesz mniej i bardziej rozbudowane edytory heksadecymalne, które pozwolą zarówno na rozpoczęcie przygody z szesnastkowym systemem liczbowym, jak i regularną pracę programistyczną tą metodą.
HxD Hex Editor
HxD Hex Editor jest darmowym programem heksadecymalnym przeznaczonym do niskopoziomowej modyfikacji danych. Za pomocą tej aplikacji przeprowadzimy surową edycję pamięci masowych (tj. dyskietki, dyski HDD i SSD, płyty optyczne, nośniki USB i napędy ZIP) oraz kości RAM. HxD Hex Editor zapewnia dostęp do narzędzi, takich jak wyszukiwanie i zastępowanie, eksportowanie, łączenie, dzielenie i niszczenie plików, wstawianie wzorców bajtów, a także generowanie sum kontrolnych (m.in. CRC, SHA-1, SHA-512 i MD5). Posługiwanie się narzędziem przypomina pracę z edytorem tekstu.
Korzystając z możliwości oferowanych przez program szesnastkowy HxD Hex Editor będziemy mogli przeglądać dane w systemie znaków Windows (ANSI), DOS/IBM-ASCII, EBCDIC i Macintosh. Efekty naszej pracy wyeksportujemy do postaci kodów źródłowych (Pascal, C, C#, Java, VB.NET i PureBasic), dokumentów tekstowych (HTML, TXT, RTF i TeX) czy plików heksadecymalnych (Motorola S19-Records, Motorola S28-Records, Motorola S37-Records, 16-bit Intel Hex, 20-bit Intel Hex i 32-bit Intel Hex).
Hex Editor Neo
Hex Editor Neo to darmowy edytor dla Windowsa, zoptymalizowany do przetwarzania nawet bardzo dużych plików. Bez problemu możemy szybko wykonywać wszystkie operacje modyfikacji danych binarnych o dowolnym rozmiarze. Dzięki zastosowaniu wysokowydajnych algorytmów oraz akceleracji sprzętowej, narzędzie działa bardzo sprawnie i nie zawiesza się podczas pracy.
Oprócz podstawowych działań, takich jak zaznaczanie, kopiowanie, wypełnianie, importowanie czy usunięcia danych, Hex Editor Neo obsługuje tryby nadpisywania i wstawiania oraz umożliwia korzystanie ze schowka. Wszystkie wyżej wymienione funkcje zapewnione są bezpłatnie, ale za bardziej zaawansowane opcje musimy zapłacić. Należy do nich m.in. możliwość edycji plików otwieranych w zewnętrznych aplikacjach, kolorowanie wzoru (maks. trzy zasady) czy przeglądanie historii operacji.
Hex Workshop
Kolejna propozycja to inteligentny system, który łączy w sobie kilka funkcji – przede wszystkim Hex Workshop pozwala na edycję binarną, ale także interpretację i wizualizację danych. Elastyczny interfejs użytkownika sprawia, że mimo swojej złożoności, panel jest czytelny i konfigurowalny, aby zapewnić jak najwygodniejsze stanowisko pracy. Dzięki Hex Workshop możemy edytować, wycinać, kopiować, wklejać, wstawiać, wypełniać i usuwać dane binarne, ale także modyfikować je w ich natywnej strukturze czy korzystać z zakładek. Oprócz tego mamy szansę używać wielu dodatkowych narzędzi, pozwalających przyspieszyć działanie z programem, np. przeglądać rozkłady znaków i eksportować dane do formatu RTF lub HTML oraz generować skróty. Edytor tekstu obsługuje kolorowanie składni. Hex Workshop jest dostosowany dla komputerów z systemem Windows, a producenci udostępnili darmową wersję testową.
WinHex
WinHex to uniwersalny edytor heksadecymalny z obsługą systemów plików FAT12, FAT16, FAT32 oraz NTFS. Aplikacja przyda się przy niskopoziomowej inspekcji i edycji plików o dowolnym rozmiarze. Za pomocą intuicyjnego w obsłudze programu WinHex będzie można również odzyskać dane, które zostały przypadkowo skasowane przez nieuwagę użytkownika czy za sprawą uszkodzonych sektorów dysku twardego lub przenośnej karty flash. Narzędzie może pochwalić się także mechanizmem tworzenia i klonowania obrazów pamięci masowych, porównywania zawartości plików i konwersji danych z systemu szesnastkowego na binarny (i vice versa).
wxHexEditor
Nasz ranking zamyka edytor heksadecymalny wxHexEditor, który pozwala na modyfikowanie plików binarnych, a dodatkowo także na odzyskiwanie danych z dowolnego folderu na dysku twardym lub wymiennym nośniku pamięci. Dużą zaletą tego narzędzia jest bardzo praktyczny i dobrze zorganizowany interfejs użytkownika, pozwalający w pełni skonfigurować elementy na bocznym pasku.
Z wxHexEditor nie musimy martwić się nadmiernie o negatywne skutki edycji wrażliwych danych podczas pracy, ponieważ jego funkcje pozwalają tworzyć kopię zapasową, przywracać ustawienia, a także całkowicie usuwać dane z dysku. Dodatkowo możemy ustawić tryb pliku (np. tylko do odczytu lub zapisu), aby przez przypadek nie uszkodzić wewnętrznej struktury pliku. Z powyższych względów wxHexEditor jest dobrym wyborem dla osób, które dopiero się uczą i nie mają dużego doświadczenia w obsłudze systemów heksadecymalnych.