Ubuntu otrzymało ważną aktualizację. Załatano trzy luki w jądrze

Pojawiła się nowa aktualizacja zabezpieczeń jądra Linuksa dla wszystkich obsługiwanych wydań Ubuntu. Rozwiązuje ona trzy poważne luki, dlatego użytkownicy powinni zadbać o jak najszybsze jej pobranie i zainstalowanie.

Doniesienia 9to5Linux wskazują, że poprawka naprawia luki CVE-2022-29581CVE-2022-30594 oraz CVE-2022-1116. Dwie z nich miały wysoki priorytet konieczności zaadresowania problemu ze względu na możliwość eskalacji uprawnień do roota.

Specjalista Kyle Zeng, badający problem CVE-2022-29581, odkrył, że w wybranych sytuacjach w jądrze Linuksa nie wykonuje się poprawnie zliczanie odwołań, co prowadzi do powstania luki typu use-after-free. Atakujący może ją wykorzystać do spowodowania odmowy usługi lub wykonania dowolnego kodu.

Luka CVE-2022-30594, badana przez Janna Horna, związana jest z brakiem wymuszania ograniczeń w seccomp przez jądro Linuksa. To zaś sprawia, że atakujący może ją wykorzystać do ominięcia zamierzonych ograniczeń piaskownicy seccomp.

Ostatnia luka, CVE-2022-1116, którą odkrył Bing-Jhong Billy Jheng, dotyczy podsystemu io_uring w jądrze Linuksa. Błąd powoduje przepełnienie, które można wykorzystać do spowodowania ataku typu odmowa usługi lub wykonania dowolnego kodu.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Microsoft został zaatakowany przez rosyjskich hakerów

Niedawno doszło do ataku na systemy Microsoftu, przeprowadzonego przez grupę Midnight Blizzard, znana także jako NOBELIUM, która jest sponsorowana przez rosyjski rząd. Atak ten skutkował przełamaniem zabezpieczeń i nieautoryzowanym dostępem do części korespondencji e-mail firmy.

Oprogramowanie

Nowości w Bardzie – Gemini Pro i generowanie obrazów

Z początkiem lutego Google zapowiedziało kolejne nowości w Bard AI. Narzędzie zyskało dostęp do Gemini Pro w języku polskim (i wielu innych), więc teraz zaawansowany model sztucznej inteligencji może się wykazać także „po naszemu”. A to nie wszystko, bo kolejnym ulepszeniem jest silnik Imagen 2, odpowiedzialny za generatywne tworzenie grafiki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *