Ubuntu otrzymało ważną aktualizację. Załatano trzy luki w jądrze

Pojawiła się nowa aktualizacja zabezpieczeń jądra Linuksa dla wszystkich obsługiwanych wydań Ubuntu. Rozwiązuje ona trzy poważne luki, dlatego użytkownicy powinni zadbać o jak najszybsze jej pobranie i zainstalowanie.

Doniesienia 9to5Linux wskazują, że poprawka naprawia luki CVE-2022-29581CVE-2022-30594 oraz CVE-2022-1116. Dwie z nich miały wysoki priorytet konieczności zaadresowania problemu ze względu na możliwość eskalacji uprawnień do roota.

Specjalista Kyle Zeng, badający problem CVE-2022-29581, odkrył, że w wybranych sytuacjach w jądrze Linuksa nie wykonuje się poprawnie zliczanie odwołań, co prowadzi do powstania luki typu use-after-free. Atakujący może ją wykorzystać do spowodowania odmowy usługi lub wykonania dowolnego kodu.

Luka CVE-2022-30594, badana przez Janna Horna, związana jest z brakiem wymuszania ograniczeń w seccomp przez jądro Linuksa. To zaś sprawia, że atakujący może ją wykorzystać do ominięcia zamierzonych ograniczeń piaskownicy seccomp.

Ostatnia luka, CVE-2022-1116, którą odkrył Bing-Jhong Billy Jheng, dotyczy podsystemu io_uring w jądrze Linuksa. Błąd powoduje przepełnienie, które można wykorzystać do spowodowania ataku typu odmowa usługi lub wykonania dowolnego kodu.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Nauka

Google Gemini – pogromca Chat GPT-4

Google od dawna inwestuje w sztuczną inteligencję, a wraz z pojawieniem się ChatGPT-3 od OpenAI, firma postanowiła wypuścić własne narzędzie o podobnej funkcjonalności. Bard, który zadebiutował w lipcu 2023 roku, okazał się być bardzo obiecującym rozwiązaniem, ale Google nie zamierza się na tym zatrzymywać.

Oprogramowanie

Nowy Firefox 120.0.1 – rozwiązanie problemu obciążenia procesora

Firefox, popularna przeglądarka internetowa, właśnie otrzymała aktualizację do wersji 120.0.1. Ta nowa wersja powinna zainteresować wszystkich użytkowników, którzy dostrzegali problem z nienaturalnym obciążeniem procesora. W niektórych przypadkach, teoretyczne obciążenie CPU mogło sięgać nawet 100 proc.

Bezpieczeństwo

Zalecana pilna aktualizacja Google Chrome z powodu wykrytej luki 0-day

Google Chrome wymaga natychmiastowej aktualizacji w związku z odkryciem kolejnej luki 0-day. Najnowsza aktualizacja przeglądarki zawiera poprawki, w tym kluczową łatkę dla luki oznaczonej jako CVE-2023-6345, której wykorzystywanie zostało zaobserwowane w praktyce przez atakujących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *