Ubuntu otrzymało ważną aktualizację. Załatano trzy luki w jądrze

Pojawiła się nowa aktualizacja zabezpieczeń jądra Linuksa dla wszystkich obsługiwanych wydań Ubuntu. Rozwiązuje ona trzy poważne luki, dlatego użytkownicy powinni zadbać o jak najszybsze jej pobranie i zainstalowanie.

Doniesienia 9to5Linux wskazują, że poprawka naprawia luki CVE-2022-29581CVE-2022-30594 oraz CVE-2022-1116. Dwie z nich miały wysoki priorytet konieczności zaadresowania problemu ze względu na możliwość eskalacji uprawnień do roota.

Specjalista Kyle Zeng, badający problem CVE-2022-29581, odkrył, że w wybranych sytuacjach w jądrze Linuksa nie wykonuje się poprawnie zliczanie odwołań, co prowadzi do powstania luki typu use-after-free. Atakujący może ją wykorzystać do spowodowania odmowy usługi lub wykonania dowolnego kodu.

Luka CVE-2022-30594, badana przez Janna Horna, związana jest z brakiem wymuszania ograniczeń w seccomp przez jądro Linuksa. To zaś sprawia, że atakujący może ją wykorzystać do ominięcia zamierzonych ograniczeń piaskownicy seccomp.

Ostatnia luka, CVE-2022-1116, którą odkrył Bing-Jhong Billy Jheng, dotyczy podsystemu io_uring w jądrze Linuksa. Błąd powoduje przepełnienie, które można wykorzystać do spowodowania ataku typu odmowa usługi lub wykonania dowolnego kodu.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Android 15 wreszcie wydany! Oto główne nowości

Google wystartował z procesem aktualizacyjnym do Androida 15 dokładnie 63 dni po premierze smartfonów z linii Pixel 9 oraz 42 dni po upublicznieniu kodu źródłowego. Tak długiego poślizgu nie było jeszcze nigdy, ale można mieć nadzieję, że oprogramowanie przynajmniej zostało solidnie doszlifowane. Sam spędziłem z nim już kilkanaście godzin (wkrótce pierwsze wrażenia) i póki co nie uświadczyłem żadnych błędów.

Oprogramowanie

Premiera Ubuntu 24.10. Mnóstwo nowości i usprawnień

Premiera Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole” jest już za nami. Najpopularniejsza spośród linuksowych dystrybucji doczekała się nowej wersji, przynoszącej ze sobą usprawnienia zarówno w kontekście działania, jak i wyglądu. To okrągłe, 40. wydanie – w sam raz na 20. urodziny.

Oprogramowanie

Kompilator JIT w PHP. Czy to szansa na przyspieszenie stron i sklepów?

PHP jako język interpretowany od dawna zmagał się z trudnym zadaniem poprawy swojej wydajności, szczególnie na tle konkurencyjnych języków programowania używanych w rozwiązaniach webowych. Pośród tego co nowe w PHP 8 na szczególną uwagę zasługuje kompilator JIT, który zdecydowano się oficjalnie dołączyć do najnowszej wersji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *