6-cyfrowy kod w WhatsAppie. Nie podawaj go nikomu!

WhatsApp wykorzystuje do weryfikacji użytkownika 6-cyfrowy kod wysyłany SMS-em. Mechanizm ten jest jednak wykorzystywany przez oszustów, a doniesienia z sieci wskazują, że wciąż jest to popularna praktyka.

WhatsApp sprawdza poprawność numeru telefonu użytkownika, poprzez wysłanie SMS-a z 6-cyfrowym kodem na etapie logowania lub rejestracji. To praktyka, która pozwala aplikacji upewnić się, że dana osoba faktycznie posiada w rękach smartfon z danym numerem telefonu, a nie posługuje się numerem obcej osoby. To zabezpieczenie w WhatsAppie upodobali sobie także oszuści, którzy wykorzystują jego niedoskonałość.

Atakujący zakładają konto na WhatsAppie, celowo podając numer telefonu innej osoby. Automat wysyła do niej SMS z 6-cyfrowym kodem, a równolegle oszust kontaktuje się z taką osobą, deklarując, że pomylił się wpisując numer i prosi o podanie kodu. Jeśli ofiara nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia, przekaże 6-cyfrowy kod z SMS-a nie wiedząc, że jest to kod wygenerowany do jej numeru telefonu, a nie numeru oszusta.

Od tego momentu atakujący może się zalogować na konto ofiary w WhatsAppie i kontaktować z innymi osobami w jej imieniu. Nie tylko pozwoli mu to odczytywać wszystkie nowe wiadomości, ale także podjąć próbę innych oszustw. Jednym z popularniejszych jest tzw. oszustwo „na Blika”. Jego ważnym elementem jest wzbudzenie u ofiary zaufania, najczęściej przez podszycie się pod znajomą osobę.

Wyłudzanie 6-cyfrowego kodu z WhatsAppa to nie nowość, ale jak wynika z najnowszych informacji zza granicy, oszuści wciąż decydują się na takie próby. Serwis India Today podał, że policji w Delhi udało się zidentyfikować i dotrzeć do Nigeryjczyka, który właśnie w ten sposób oszukiwał użytkowników WhatsAppa. Nakłaniał ofiary do przekazania 6-cyfrowego kodu pod pretekstem aktualizacji komunikatora.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *