6-cyfrowy kod w WhatsAppie. Nie podawaj go nikomu!

WhatsApp wykorzystuje do weryfikacji użytkownika 6-cyfrowy kod wysyłany SMS-em. Mechanizm ten jest jednak wykorzystywany przez oszustów, a doniesienia z sieci wskazują, że wciąż jest to popularna praktyka.

WhatsApp sprawdza poprawność numeru telefonu użytkownika, poprzez wysłanie SMS-a z 6-cyfrowym kodem na etapie logowania lub rejestracji. To praktyka, która pozwala aplikacji upewnić się, że dana osoba faktycznie posiada w rękach smartfon z danym numerem telefonu, a nie posługuje się numerem obcej osoby. To zabezpieczenie w WhatsAppie upodobali sobie także oszuści, którzy wykorzystują jego niedoskonałość.

Atakujący zakładają konto na WhatsAppie, celowo podając numer telefonu innej osoby. Automat wysyła do niej SMS z 6-cyfrowym kodem, a równolegle oszust kontaktuje się z taką osobą, deklarując, że pomylił się wpisując numer i prosi o podanie kodu. Jeśli ofiara nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia, przekaże 6-cyfrowy kod z SMS-a nie wiedząc, że jest to kod wygenerowany do jej numeru telefonu, a nie numeru oszusta.

Od tego momentu atakujący może się zalogować na konto ofiary w WhatsAppie i kontaktować z innymi osobami w jej imieniu. Nie tylko pozwoli mu to odczytywać wszystkie nowe wiadomości, ale także podjąć próbę innych oszustw. Jednym z popularniejszych jest tzw. oszustwo “na Blika”. Jego ważnym elementem jest wzbudzenie u ofiary zaufania, najczęściej przez podszycie się pod znajomą osobę.

Wyłudzanie 6-cyfrowego kodu z WhatsAppa to nie nowość, ale jak wynika z najnowszych informacji zza granicy, oszuści wciąż decydują się na takie próby. Serwis India Today podał, że policji w Delhi udało się zidentyfikować i dotrzeć do Nigeryjczyka, który właśnie w ten sposób oszukiwał użytkowników WhatsAppa. Nakłaniał ofiary do przekazania 6-cyfrowego kodu pod pretekstem aktualizacji komunikatora.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Android 15 wreszcie wydany! Oto główne nowości

Google wystartował z procesem aktualizacyjnym do Androida 15 dokładnie 63 dni po premierze smartfonów z linii Pixel 9 oraz 42 dni po upublicznieniu kodu źródłowego. Tak długiego poślizgu nie było jeszcze nigdy, ale można mieć nadzieję, że oprogramowanie przynajmniej zostało solidnie doszlifowane. Sam spędziłem z nim już kilkanaście godzin (wkrótce pierwsze wrażenia) i póki co nie uświadczyłem żadnych błędów.

Oprogramowanie

Premiera Ubuntu 24.10. Mnóstwo nowości i usprawnień

Premiera Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole” jest już za nami. Najpopularniejsza spośród linuksowych dystrybucji doczekała się nowej wersji, przynoszącej ze sobą usprawnienia zarówno w kontekście działania, jak i wyglądu. To okrągłe, 40. wydanie – w sam raz na 20. urodziny.

Oprogramowanie

Kompilator JIT w PHP. Czy to szansa na przyspieszenie stron i sklepów?

PHP jako język interpretowany od dawna zmagał się z trudnym zadaniem poprawy swojej wydajności, szczególnie na tle konkurencyjnych języków programowania używanych w rozwiązaniach webowych. Pośród tego co nowe w PHP 8 na szczególną uwagę zasługuje kompilator JIT, który zdecydowano się oficjalnie dołączyć do najnowszej wersji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *