6-cyfrowy kod w WhatsAppie. Nie podawaj go nikomu!

WhatsApp wykorzystuje do weryfikacji użytkownika 6-cyfrowy kod wysyłany SMS-em. Mechanizm ten jest jednak wykorzystywany przez oszustów, a doniesienia z sieci wskazują, że wciąż jest to popularna praktyka.

WhatsApp sprawdza poprawność numeru telefonu użytkownika, poprzez wysłanie SMS-a z 6-cyfrowym kodem na etapie logowania lub rejestracji. To praktyka, która pozwala aplikacji upewnić się, że dana osoba faktycznie posiada w rękach smartfon z danym numerem telefonu, a nie posługuje się numerem obcej osoby. To zabezpieczenie w WhatsAppie upodobali sobie także oszuści, którzy wykorzystują jego niedoskonałość.

Atakujący zakładają konto na WhatsAppie, celowo podając numer telefonu innej osoby. Automat wysyła do niej SMS z 6-cyfrowym kodem, a równolegle oszust kontaktuje się z taką osobą, deklarując, że pomylił się wpisując numer i prosi o podanie kodu. Jeśli ofiara nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia, przekaże 6-cyfrowy kod z SMS-a nie wiedząc, że jest to kod wygenerowany do jej numeru telefonu, a nie numeru oszusta.

Od tego momentu atakujący może się zalogować na konto ofiary w WhatsAppie i kontaktować z innymi osobami w jej imieniu. Nie tylko pozwoli mu to odczytywać wszystkie nowe wiadomości, ale także podjąć próbę innych oszustw. Jednym z popularniejszych jest tzw. oszustwo “na Blika”. Jego ważnym elementem jest wzbudzenie u ofiary zaufania, najczęściej przez podszycie się pod znajomą osobę.

Wyłudzanie 6-cyfrowego kodu z WhatsAppa to nie nowość, ale jak wynika z najnowszych informacji zza granicy, oszuści wciąż decydują się na takie próby. Serwis India Today podał, że policji w Delhi udało się zidentyfikować i dotrzeć do Nigeryjczyka, który właśnie w ten sposób oszukiwał użytkowników WhatsAppa. Nakłaniał ofiary do przekazania 6-cyfrowego kodu pod pretekstem aktualizacji komunikatora.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Kompilator JIT w PHP. Czy to szansa na przyspieszenie stron i sklepów?

PHP jako język interpretowany od dawna zmagał się z trudnym zadaniem poprawy swojej wydajności, szczególnie na tle konkurencyjnych języków programowania używanych w rozwiązaniach webowych. Pośród tego co nowe w PHP 8 na szczególną uwagę zasługuje kompilator JIT, który zdecydowano się oficjalnie dołączyć do najnowszej wersji.

Oprogramowanie

LibreOffice 24.8.2 dostępny do pobrania. Usunięto ponad 80 błędów

LibreOffice 24.8.2 to kolejna aktualizacja darmowego pakietu biurowego, którą warto zainstalować, by ułatwić sobie codzienną pracę. W oprogramowaniu usunięto ponad 80 błędów i zadbano o jeszcze lepszą zgodność ze znanymi formatami dokumentów. LibreOffice ma też działać stabilniej.

Oprogramowanie

Zen Browser – bardzo ciekawa alternatywa dla Firefoxa

Rynek przeglądarek można podzielić na pierwszą ligę – gdzie znajdziemy Chrome, Edge, Safari oraz Firefoxa – oraz drugą (gdzie umieściłbym Vivaldi, Operę i podobne przeglądarki), a także “poczekalnię”, w której propozycje od mniej znanych firm dopiero raczkują. Zen Browser znajduje się w tej ostatniej kategorii, a właśnie ukazała się jej wersja 1.0.0 Alpha. I już zwraca uwagę ciekawymi rozwiązaniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *