Powrót trojana BrazKing na Androida. Przejmuje SMS-y i kontakty!

Trojan bankowy BrazKing ponownie atakuje użytkowników Androida. Oprogramowanie jest zdolne między innymi odczytywać SMS-y oraz kontakty, co pozwala przestępcom wykorzystywać je do kolejnych oszustw. To otwarta droga do kradzieży pieniędzy z konta.

Na użytkowników Androida czyha kolejne zagrożenie, a jest nim trojan bankowy BrazKing, o którym słyszy się rzadko, a pierwszy raz został wykryty kilka lat temu. Jak podaje Bleeping Computer, w ostatnim czasie zidentyfikowano nowe przykłady jego występowania w aplikacjach.

Na korzyść użytkowników działa fakt, że jak dotąd przykłady pochodzą jedynie spoza Google Play. Teoretycznie zagrożeni są więc tylko ci, którym zdarza się instalować oprogramowanie z nieznanych źródeł. Oszuści wykorzystują nieświadomość użytkowników Androida i sugerują im konieczność instalacji „aktualizacji systemu” przez pobranie pliku APK spoza Google Play.

Opisywany przykład w języku portugalskim rozpoczyna się od spreparowanej strony, z której użytkownik odsyłany jest do pobierania aplikacji zainfekowanej trojanem BrazKing.

Obecnie badacze uważają, że BrazKing jest wykorzystywany głównie przez oszustów chcących dostać się do kont w brazylijskich bankach. Trojan może jednak zostać z powodzeniem wykorzystany do analogicznych ataków na innych rynkach. Rozprzestrzenienie się zagrożenia na inne kraje jest więc raczej tylko kwestią czasu.

Trojan BrazKing wykorzystuje pełny potencjał mechanizmu uprawnień w Androidzie, z którego wiele osób korzysta ze zbyt dużym rozmachem. Jeśli użytkownik nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji, w kilku ruchach udzieli instalowanej aplikacji pełnego dostępu do urządzenia, w konsekwencji czego trojan będzie w stanie m.in. odczytywać przyciśnięcia klawiatury, nagrywać ekran, odczytywać SMS-y czy listę kontaktów.

Wszystkie te dane w komplecie to wystarczający pakiet informacji, które mogą posłużyć do kradzieży pieniędzy z konta bankowego. Jeśli użytkownik korzysta z aplikacji do mobilnej bankowości, oszuści mogą „za jednym zamachem” odczytać login, hasło i treść SMS-ów uwierzytelniających transakcje.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Linux

Linux – Niewidzialny bohater technologii. Gdzie go znajdziesz?

Linux. System operacyjny, o którym słyszał chyba każdy, ale niewielu zdaje sobie sprawę z jego wszechobecności w naszym życiu. Często kojarzony jedynie z informatykami i serwerowniami, w rzeczywistości napędza wiele urządzeń, z których korzystamy na co dzień, a jego historia jest ściśle związana z Uniksem 1. W tym artykule, bazując na dogłębnych badaniach 2, przyjrzymy się bliżej temu fascynującemu systemowi i jego różnorodnym zastosowaniom, a także odkryjemy ciekawostki, które uczynią naszą podróż przez świat Linuksa jeszcze bardziej interesującą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *