6 najlepszych programów do VPN

Bezpieczeństwo danych nigdy nie było tak ważne jak teraz. Poza ochroną antywirusową, każdy użytkownik powinien zaopatrzyć się w rozwiązania oferujące dostęp do wirtualnej prywatnej sieci. Dzięki nam nie tylko poznasz najlepsze komercyjne programy dostępne na rynku, ale także dowiesz się, czym jest i jak działa VPN.

VPN, czyli co?

Duża liczba użytkowników komputerów osobistych w dalszym ciągu nie wie, co to jest i jak działa VPN. Czas to zmienić i rzucić nieco więcej światła na pomocną usługę online, którą powinien mieć zainstalowaną każdy, szczególnie, że współczesny świat pełen jest cyberataków. VPN to skrót od terminu Virtual Private Network, pochodzącego z języka angielskiego, który ni mniej ni więcej oznacza wirtualną sieć prywatną. Wymiana informacji odbywa się w niej pomiędzy znajdującymi się w różnych fizycznych lokacjach komputerami, a medium pośredniczącym jest sieć publiczna (najczęściej internet). Po nawiązaniu połączenia, tworzy się tunel skupiający odległe hosty (lub sieci lokalne) w taki sposób, aby sprawiały wrażenie połączenia bezpośredniego. Z punktu widzenia użytkownika, taka struktura przypomina prywatną lub firmową sieć lokalną, z tą różnicą, że wymiana informacji przy użyciu VPN jest szyfrowana, a dane są kompresowane w celu przyspieszenia transmisji.

Co daje VPN?

Przede wszystkim znacząco poprawia poziom ochrony prywatności użytkowników. Po ustanowieniu połączenia z VPN zostanie zamaskowany fizyczny adres IP komputera PC i Mac lub urządzenia mobilnego pracującego pod kontrolą systemu operacyjnego Android oraz iOS. Jest to szczególnie ważne w przypadku korzystania z otwartych sieci Wi-Fi. Dzięki temu rozwiązaniu staniemy się niewidoczni dla hakerów, którzy często wykorzystują publiczne hotspoty do kontroli ruchu internetowego, dzięki czemu mogą przechwycić wysłane i odebrane przez użytkowników pakiety danych.

Oczywiście nie możemy zapominać o tym, że rozwiązania VPN pozwalają ominąć blokady regionalne na zagranicznych serwisach, oferujących dostęp do filmów i seriali, a nawet gier MMO. Ale nie wszystko złoto, co się świeci – niektórzy usługodawcy stosują metody wykrywające korzystanie z VPN-ów.

Różne protokoły VPN

W większości przypadków wiele programów VPN do poprawnego działania wykorzystuje jeden z trzech protokołów komunikacyjnych. Przyjrzyjmy się im w skrócie. OpenVPN to otwarty kod źródłowy stosowany przez producentów aplikacji najczęściej ze względu na jego wszechstronność. Co więcej, może być używany z dużą liczbą innych protokołów szyfrowania i ruchu oraz ma wiele zastosowań. IPsec/IKEv2 zapewnia bardziej bezpieczne, stabilne i szybkie działanie. Rozwiązanie opracowane przez Microsoft i Cisco to doskonały wybór w sytuacji, kiedy jesteśmy w ruchu i musimy przełączać się z sieci Wi-Fi na dane mobilne przy aktywnym połączeniu VPN. WireGuard to nowy protokół tunelowania, który wykorzystuje najnowocześniejsze metody kryptograficzne. Tak jak OpenVPN, jest rozpowszechniany na zasadach open source, lecz w przeciwieństwie do niego składa się tylko z 4000 linijek kodu źródłowego. Dzięki temu jest wydajniejszy i łatwiejszy do wdrożenia oraz debugowania, a przede wszystkim mniej podatny na ataki ze względu na uproszczony kod.

Avast SecureLine VPN

Avast SecureLine VPN to narzędzie, które pochodzi od producenta specjalizującego się w programach antywirusowych. Jego zaletą jest brak ograniczenia transferu danych, obecność protokołów OpenVPN i Avast Mimic oraz silne szyfrowanie AES-256. Oferuje wirtualną prywatną sieć VPN z obsługą P2P, działającą w 34 państwach i 58 miastach, a serwery, przeznaczone do pobierania torrentów, znajdują się w Czechach, Francji, Niemczech, Holandii, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Przydatną funkcją jest możliwość prowadzenia listy zaufanych stron WWW, do których nie będziemy używać sieci VPN. Avast SecureLine VPN oferuje również możliwość uzyskania dostępu do lokalnych urządzeń, takich jak drukarki, skanery i dyski twarde udostępnione w sieciach prywatnych.

Avast SecureLine VPN – jedno kliknięcie wystarczy, by stać się anonimowym w sieci

System Avast może pracować w dwóch trybach – ręcznym i inteligentnym. W pierwszym to my decydujemy, kiedy chcemy włączyć VPN. Natomiast w drugim, program może automatycznie nawiązywać połączenie z wirtualną siecią prywatną w określonych sytuacjach. Zazwyczaj dzieje się to wtedy, kiedy łączymy się z publicznym Wi-Fi, korzystamy z klientów do wymiany plików BitTorrent, logujemy się do bankowości internetowej oraz przesyłamy strumieniowo pliki wideo.

To wydajne i pewne narzędzie śmiało możemy polecić użytkownikom komputerów stacjonarnych i przenośnych Macintosh oraz smartfonów iPhone i tabletów iPad. Rozwiązanie czeskiego producenta jest oficjalnie zatwierdzone przez Apple, gdyż bazuje na zastrzeżonych technologiach stosów firmy z Cupertino.

AVG Secure VPN

AVG Secure VPN to praktycznie bezobsługowy program i to jest jego ogromną zaletą. Po uruchomieniu aplikacji, wystarczy nacisnąć przycisk odpowiedzialny za połączenie z siecią VPN. Wirtualna prywatna sieć działa w 36 państwach i 56 miastach oraz posiada protokoły OpenVPN i Mimic, a także silne szyfrowanie AES-256. W tym przypadku także mamy możliwość surfowania po internecie bez ograniczeń transferu danych oraz wybierania spośród różnych lokalizacji, ponieważ AVG Secure VPN obsługuje serwery VPN na całym świecie, na wszystkich kontynentach.

AVG Secure VPN – dziesięć stanowisk w ramach jednej licencji

AVG Secure VPN zapewnia wysokiej jakości szyfrowanie dla całego ruchu danych, nawet w przypadku połączenia z publicznymi i niezabezpieczonymi publicznymi sieciami bezprzewodowymi. Twórcy programu nie zapomnieli również o możliwości manualnego wyboru serwera. Podobnie jak w przypadku Avast SecureLine VPN, w opcjach aplikacji będziemy mogli aktywować wyłącznik awaryjny, którego zadaniem jest zapobieganie wyciekowi prywatnych informacji w sytuacji, kiedy połączenie z siecią VPN zostanie niespodziewanie przerwane.

Zarówno Avast SecureLine VPN, jak i AVG Secure VPN zostały wyposażone w autorski protokół Mimic, którego zadaniem jest poprawa problemów z transferem danych poprzez sieć. Mimic wykorzystuje różne porty w sytuacji, kiedy OpenVPN nie może ustanowić stabilnego połączenia.

Bitdefender Premium VPN

Bitdefender Premium VPN to system, który ma naprawdę dobre funkcje bezpieczeństwa sieci prywatnej i oferuje błyskawiczną prędkość przeglądania. Narzędzie chroni dane użytkownika za pomocą standardowych w branży funkcji bezpieczeństwa VPN, takich jak 256-bitowe szyfrowanie AES i wyłącznik awaryjny, którego zadaniem jest zerwanie połączenia, kiedy sieć VPN nie będzie dostępna. Niestety w tym systemie nie zabrakło ograniczeń, niezarejestrowana wersja programu ma dzienny limit transferu danych wynoszący 200 MB. 1300 serwerów rozlokowanych jest w 25 państwach.

Bitdefender Premium VPN – sprawdzi się w małych firmach

Bitdefender Premium VPN zapewnia dostęp do panelu nawigacyjnego, w którym zobaczymy statystyki na temat czasu trwania połączenia oraz ilości wysłanych i odebranych danych. W ustawieniach będziemy mogli aktywować i dostosować do własnych potrzeb mechanizm odpowiedzialny za blokowanie niechcianych reklam i trackerów.

Jeśli chodzi o zabezpieczenia, program jest zasilany przez Hotspot Shield, która jest bardzo dobrą samodzielną siecią VPN i wykorzystuje system Catapult Hydra firmy Hotspot Shield – jeden z najszybszych dostępnych protokołów.

NordVPN

NordVPN to rozwiązanie do anonimowego poruszania się po witrynach sieciowych i ochrony przed trackerami lub wyciekami danych. Ten program pozwala połączyć się z jednym z 5300 obsługiwanych serwerów VPN zlokalizowanych w 60 państwach i zabezpieczyć połączenie internetowe. Dostępne w NordVPN protokoły to OpenVPN, IKEv2/IPsec oraz NordLynx (WireGuard). Dodatkowo wszystkie dane, w tym wiadomości błyskawiczne, notatki i rozszerzenia serwera proxy sieci Web, są przesyłane przez system szyfrowania NordVPN. Do dyspozycji oddano także zaawansowane funkcje ochrony prywatności i bezpieczeństwa, w tym możliwość przekierowania ruchu przez dwa serwery VPN. Warto jednak zwrócić uwagę, że nie wszystkie serwery zapewniają wsparcie dla sieci wymiany plików P2P.

NordVPN – ochrona przed trackerami na wysokim poziomie

F-Secure FREEDOME VPN

F-Secure FREEDOME VPN może pochwalić się bardzo przyjaznym dla oka graficznym interfejsem użytkownika, brakiem ograniczeń w postaci transferu danych oraz dostępem do serwerów znajdujących się w 23 krajach. Program fińskiej firmy został wyposażony w skaner antywirusowy wykrywający strony internetowe ze złośliwym oprogramowaniem i mechanizm blokujący gromadzenie informacji na nasz temat przez reklamodawców. FREEDOME VPN zawiera w sobie również praktyczny moduł o nazwie F-Secure Tracker Mapper. Przez 24 godziny rejestruje odwiedzane przez nas strony WWW, a następnie w postaci interaktywnej mapy pozwala sprawdzić, w jaki sposób nas śledzono.

F‑Secure FREEDOME VPN – rozwiązanie prosto z krainy Muminków

Dużą zaletą F-Secure FREEDOME VPN jest zastosowanie przez producenta protokołów IKEv2/IPsec i OpenVPN. Ten drugi może działać w trybie UDP lub TCP. W programie nie zabrakło również wspomnianego poprzednio wyłącznika awaryjnego.

Norton Secure VPN

W naszym zestawieniu rozwiązań komercyjnych nie mogło zabraknąć również Norton Secure VPN. Rozwiązanie amerykańskiego producenta oferuje dostęp do serwerów w 30 państwach, takich jak Brazylia, Singapur, USA czy Wielka Brytania. Połączenie z nimi możemy nawiązać za pomocą protokołu OpenVPN (Windows i Android) i L2TP/IPsec (macOS i iOS). Szkoda tylko, że w przypadku urządzeń firmy Apple twórcy programu Norton Secure VPN zdecydowali się na użycie protokołu tunelowania L2TP, który nie oferuje żadnego rodzaju szyfrowania. W zamian otrzymamy możliwość korzystania z dwóch funkcji do anonimowego przeglądania stron internetowych oraz blokowania trackerów.

Norton Secure VPN – opcja dla oszczędnych użytkowników

Norton Secure VPN oferowany jest przez swojego producenta w dwóch wariantach. Program można nabyć zarówno w postaci samodzielnej aplikacji, jak i jako część wielokrotnie nagradzanego pakietu zabezpieczającego Norton 360.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Mobilne

Apple iPhone 16 oraz iPhone 16 Pro – debiut nowych smartfonów z Apple Intelligence

Jesteśmy świeżo po konferencji Apple o nazwie It’s Glowtime, na której gigant z Cupertino zaprezentował swoje nowe urządzenia. Oczywiście najbardziej wyczekiwaną premierą była kolejna generacja smartfonów Apple iPhone 16. Przedsiębiorstwo od samego początku wskazywało, że wszystkie nowości zostały stworzone dla Apple Intelligence. Do serii wprowadzony został również (zgodnie z przewidywaniami) przycisk do robienia zdjęć, który zaskakuje swoimi możliwościami.

Bezpieczeństwo

Zmiana w Android Auto. Obsłuży klasyczne radio i pendrive’a

Android Auto może niedługo pozwolić kierowcom wykorzystać gniazda USB i klasyczne radio w samochodzie. Choć w dobie popularności słuchania muzyki w formie internetowego streamingu może być to zaskakujące, takie funkcje bez wątpienia dodadzą Androidowi Auto użyteczności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *