Wikipedia podpadła Putinowi. Wszystko przez przekazywanie prawdy

Rosyjskie władze zagroziły zablokowaniem rosyjskojęzycznej strony Wikipedii. Ma to związek z artykułem, w którym wspomniano o ofiarach śmiertelnych zarówno wśród ukraińskich cywilów, jak i rosyjskich sił, które wkroczyły do Ukrainy.

Redaktorzy rosyjskiej Wikipedii otrzymali we wtorek zawiadomienie od Roskomnadzoru – federalnego oddziału cenzury – twierdzącego, że artykuł “Rosyjska inwazja na Ukrainę (2022)” zawiera fałszywe informacje. Wśród “nielegalnie rozpowszechnianych informacji” znalazły się “doniesienia o licznych ofiarach śmiertelnych wśród personelu służb Federacji Rosyjskiej, a także ludności cywilnej Ukrainy, w tym dzieci”.

Prokuratura Generalna Federacji Rosyjskiej poinformowała operatorów strony, że wspomniany artykuł narusza prawo federalne. Jako fałszywe wskazuje w szczególności wymienione w artykule liczby ofiar ukraińskich cywilów i dzieci, a także rosyjskich wojskowych. Żąda również od redaktorów usunięcia tych informacji wraz z groźbą, że jeśli się nie zastosują, cała strona zostanie zablokowana.

W artykule “Rosyjska inwazja na Ukrainę (2022)” przytaczane są zarówno dane strony ukraińskiej, jak i rosyjskiej. Ukraina twierdzi, że zginęło 352 cywilów, 1 684 zostało rannych, a ponad 110 ukraińskich żołnierzy zostało zabitych. Rosja z kolei podaje, że zginęło 200 ukraińskich żołnierzy i dwóch rosyjskich. Ukraina wskazuje jednak, że liczba ofiar wśród rosyjskich wojskowych wynosi 5710, a 200 zostało pojmanych.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Militaria

Wyrzutnie rakietowe HIMARS już w Ukrainie. Zobacz je w akcji!

Jak poinformował ukraiński rząd, pierwsze systemy artylerii rakietowej HIMARS są już w rękach ukraińskich żołnierzy. Broń trafiła tam w ramach pomocy wojskowej Stanów Zjednoczonych i w sieci pojawiło się już nagranie rzekomo prezentujące je w akcji.

Mobilne

Aplikacje, które pomogą uniknąć mandatu podczas wakacji. Poznaj je!

Zbliżające się wakacje wiążą się z wyjazdami, a wiele osób decyduje się na podróż własnym autem. Warto jednak mieć na uwadzę, że rok 2022 stoi pod znakiem podwyżek i dotyczy to również kar za przekroczenie prędkości na polskich drogach. O “mandatach grozy” z pewnością usłyszymy tego lata wielokrotnie, a dzięki tym aplikacjom kierowcy z wyprzedzeniem dostaną informację o najbliższych fotoradarach.

Oprogramowanie

W jakim stopniu przeglądarki są dziś zgodne ze standardem HTML?

Dyskusje na temat zgodności przeglądarek z HTML5 całkowicie ucichły. Wróciliśmy do sytuacji sprzed dwóch dekad, gdy rozpatrywano jedynie zgodność stron z przeglądarką, a nie standardem. Czyżby wszyscy byli już zgodni z HTML5?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.