Wikipedia podpadła Putinowi. Wszystko przez przekazywanie prawdy

Rosyjskie władze zagroziły zablokowaniem rosyjskojęzycznej strony Wikipedii. Ma to związek z artykułem, w którym wspomniano o ofiarach śmiertelnych zarówno wśród ukraińskich cywilów, jak i rosyjskich sił, które wkroczyły do Ukrainy.

Redaktorzy rosyjskiej Wikipedii otrzymali we wtorek zawiadomienie od Roskomnadzoru – federalnego oddziału cenzury – twierdzącego, że artykuł “Rosyjska inwazja na Ukrainę (2022)” zawiera fałszywe informacje. Wśród “nielegalnie rozpowszechnianych informacji” znalazły się “doniesienia o licznych ofiarach śmiertelnych wśród personelu służb Federacji Rosyjskiej, a także ludności cywilnej Ukrainy, w tym dzieci”.

Prokuratura Generalna Federacji Rosyjskiej poinformowała operatorów strony, że wspomniany artykuł narusza prawo federalne. Jako fałszywe wskazuje w szczególności wymienione w artykule liczby ofiar ukraińskich cywilów i dzieci, a także rosyjskich wojskowych. Żąda również od redaktorów usunięcia tych informacji wraz z groźbą, że jeśli się nie zastosują, cała strona zostanie zablokowana.

W artykule “Rosyjska inwazja na Ukrainę (2022)” przytaczane są zarówno dane strony ukraińskiej, jak i rosyjskiej. Ukraina twierdzi, że zginęło 352 cywilów, 1 684 zostało rannych, a ponad 110 ukraińskich żołnierzy zostało zabitych. Rosja z kolei podaje, że zginęło 200 ukraińskich żołnierzy i dwóch rosyjskich. Ukraina wskazuje jednak, że liczba ofiar wśród rosyjskich wojskowych wynosi 5710, a 200 zostało pojmanych.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Microsoft został zaatakowany przez rosyjskich hakerów

Niedawno doszło do ataku na systemy Microsoftu, przeprowadzonego przez grupę Midnight Blizzard, znana także jako NOBELIUM, która jest sponsorowana przez rosyjski rząd. Atak ten skutkował przełamaniem zabezpieczeń i nieautoryzowanym dostępem do części korespondencji e-mail firmy.

Oprogramowanie

Nowości w Bardzie – Gemini Pro i generowanie obrazów

Z początkiem lutego Google zapowiedziało kolejne nowości w Bard AI. Narzędzie zyskało dostęp do Gemini Pro w języku polskim (i wielu innych), więc teraz zaawansowany model sztucznej inteligencji może się wykazać także „po naszemu”. A to nie wszystko, bo kolejnym ulepszeniem jest silnik Imagen 2, odpowiedzialny za generatywne tworzenie grafiki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *