Wikipedia podpadła Putinowi. Wszystko przez przekazywanie prawdy

Rosyjskie władze zagroziły zablokowaniem rosyjskojęzycznej strony Wikipedii. Ma to związek z artykułem, w którym wspomniano o ofiarach śmiertelnych zarówno wśród ukraińskich cywilów, jak i rosyjskich sił, które wkroczyły do Ukrainy.

Redaktorzy rosyjskiej Wikipedii otrzymali we wtorek zawiadomienie od Roskomnadzoru – federalnego oddziału cenzury – twierdzącego, że artykuł “Rosyjska inwazja na Ukrainę (2022)” zawiera fałszywe informacje. Wśród “nielegalnie rozpowszechnianych informacji” znalazły się “doniesienia o licznych ofiarach śmiertelnych wśród personelu służb Federacji Rosyjskiej, a także ludności cywilnej Ukrainy, w tym dzieci”.

Prokuratura Generalna Federacji Rosyjskiej poinformowała operatorów strony, że wspomniany artykuł narusza prawo federalne. Jako fałszywe wskazuje w szczególności wymienione w artykule liczby ofiar ukraińskich cywilów i dzieci, a także rosyjskich wojskowych. Żąda również od redaktorów usunięcia tych informacji wraz z groźbą, że jeśli się nie zastosują, cała strona zostanie zablokowana.

W artykule “Rosyjska inwazja na Ukrainę (2022)” przytaczane są zarówno dane strony ukraińskiej, jak i rosyjskiej. Ukraina twierdzi, że zginęło 352 cywilów, 1 684 zostało rannych, a ponad 110 ukraińskich żołnierzy zostało zabitych. Rosja z kolei podaje, że zginęło 200 ukraińskich żołnierzy i dwóch rosyjskich. Ukraina wskazuje jednak, że liczba ofiar wśród rosyjskich wojskowych wynosi 5710, a 200 zostało pojmanych.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Windows 11 zaczyna mieć sens. Microsoft Copilot przypadnie Wam do gustu

Microsoft unifikuje większość swoich czatbotów, tworząc tym samym jedną wielką hostowaną w chmurze aplikację. Która wie co trzeba o każdym ze swoich użytkowników i jest zawsze pod ręką – niezależnie od aktualnie otwartej aplikacji czy urządzenia.

Oprogramowanie

Google wprowadził szereg nowości w Bard

Google ulepsza Barda, czyli eksperyment polegający na wykorzystaniu generatywnej AI. Użytkownicy mogą poprosić Barda o wykonanie różnych zadań, takich jak utworzenie dokumentu z planem podróży, przygotowanie reklamy lub pomoc w wyjaśnieniu skomplikowanego terminu naukowego.

Oprogramowanie

Paint w Windows 11 obsłuży warstwy. Microsoft rozwija program

Paint na przestrzeni lat stawał się coraz bardziej zapomnianym programem. Jednak wraz z premierą Windows 11 firma Microsoft tchnęła w niego nowe życie. Dziś jest to już bardzo funkcjonalne narzędzie, a kolejne nowinki pojawią się już niebawem. We wrześniu 2023 r. zapowiedziano trzy cenne dodatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *