SpaceX zablokowało rosyjski atak. Szybciej niż armia USA

W ostatnich dniach Rosja próbowała uniemożliwić Ukraińcom kontakt ze światem i zagłuszyć sygnał z wysłanych przez Elona Muska satelitów Starlink. Akcja rosyjskiej armii poniekąd się udała, technologia została zagłuszona w niektórych częściach kraju, ale tylko na kilka dni. Elon Musk skrzyknął programistów SpaceX, którym wkrótce udało się stworzyć skuteczną tarczę ochronną przeciwko rosyjskim działaniom elektromagnetycznym.

Ataki Rosji ostatecznie udało się całkowicie odeprzeć. Pentagon był pod ogromnym wrażeniem szybkiej akcji ludzi Muska. – Starlink odparł atak szybciej, niż byłaby to w stanie zrobić armia amerykańska – przyznał w środę Dave Tremper, dyrektor ds. wojny elektronicznej w Biurze Sekretarza Obrony USA, na konferencji C4ISRNET.

Tremper wyjaśnił, że już dzień po tym, jak pojawiły się doniesienia o rosyjskim ataku zakłócającym, „Starlink zawiesił linię kodu i naprawił ją” i nagle atak „nie był już skuteczny”. Urządzenia zostały też zabezpieczone przed kolejnymi próbami zablokowania sygnału.

Z punktu widzenia walki elektromagnetycznej taki rezultat jest fantastyczny. To jak tego dokonali, powoduje, że w moich oczach pojawiają się łzy – powiedział Temper.

Telekomunikacyjny system satelitarny Starlink zapewnia Ukraińcom dostęp do internetu podczas inwazji Rosji. Dyrektor generalny SpaceX Elon Musk wysłał swoje satelity nad Ukrainę po tym, jak wicepremier tego kraju Mychajło Fiodorow poprosił miliardera o pomoc pod koniec lutego.

Obecnie z usług Starlinka korzystają głównie ukraińskie siły zbrojne, instytucje obsługujące elementy infrastruktury krytycznej, czy placówki medyczne. Wkrótce możliwość korzystania z niego mają otrzymać wszyscy mieszkańcy Ukrainy.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *