Anonymous wypowiadają wojnę hakerom powiązanym z Putinem, którzy grozili Polsce

Inwazja Rosji na Ukrainę to nie tylko działania militarne, ale również walka z rosyjską propagandą i dezinformacją. Dotyczy to również cyberwojny, w którą niemal od początku zaangażował się kolektyw hakerski Anonymous. „Haktywiści” mają już na koncie kilka spektakularnych akcji, a teraz zaangażowali się w walkę z rosyjską grupą Killnet.

Hakerzy z Rosji zapowiedzieli w połowie maja 2022 r. atak na infrastrukturę sieciową państw, które aktywnie wspierają Ukrainę i wysyłają obrońcom dodatkowe uzbrojenia oraz przyjmują uchodźców. Wśród państw wymienionych na filmiku grupy Killnet była również Polska, a o tym, jak niebezpieczne mogą być takie ataki, mogliśmy się przekonać latem 2021 r. gdy w wyniku serii ataków hakerskich wykradziono wiele danych z serwerów amerykańskich firm.

20 maja 2022 r. dowiedzieliśmy się, że hakerzy z Killnet zaatakowali wiele stron włoskich instytucji państwowych czy witryn należących do poszczególnych ministerstw. Złamanie zabezpieczeń potwierdziła tamtejsza policja, a rosyjska grupa zapowiedziała kolejne ataki na europejskie kraje wspierające Ukrainę. Na te działania odpowiedzieli Anonymous, którzy wieczorem, 21 maja wypowiedzieli cyberwojnę hakerom z Killnet. Działania „haktywistów” były natychmiastowe i – jak się szybko okazało – niezwykle skuteczne.

Po ok. siedmiu godzinach w sieci pojawiły się pseudonimy rosyjskich hakerów oraz odnośniki do ich kont w mediach społecznościowych, w tym do profili na Instagramie, TikToku, Twitterze czy serwisach, takich jak Steam i Torrent. Co ważne, tabelka z 25 nickami i linkami do poszczególnych profili pojawiła się właśnie na twitterowym koncie włoskiego Anonymous – można odczytywać to jako odwet za atak na tamtejszą infrastrukturę sieciową.

Jak czytamy w poście:

Panowie, prosiliście nas o linki do mediów społecznościowych rosyjskich świń z Killnet. Natychmiast was zadowolimy, zróbcie z nich dobry użytek… to szczeniaczki.

Wpis jest bardzo emocjonalny, co widać również w innym poście włoskiego Anonymous – hakerzy ujawnili, że jeden z członków rosyjskiej grupy nazywa się Kamil Izudinov (nick kamil005). W dalszej części wypowiedzi „haktywiści” zapewniają, że „wiedzą o nim wszystko”.

Oczywiście przypominamy, że przestępstwami, również tymi w sieci, zajmują się odpowiednie organy ścigania, a te nie potwierdziły jeszcze, czy osoby wskazane przez Anonymous faktycznie należą do grupy Killnet. Na więcej informacji będziemy musieli jeszcze poczekać.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *