Chiny chcą bronić Ziemi. Budują gigantyczny kosmiczny radar!

Chiny obrońcą ludzkości? To może zbyt odważna teza, ale z drugiej strony to chyba najbardziej obrazowe podsumowanie nowej inicjatywy tego kraju. W jednej z płd. prowincji Chin powstaje bowiem gigantyczny radar, który ma monitorować przestrzeń kosmiczną w poszukiwaniu niebezpiecznych asteroid — ale nie tylko!

Do sieci regularnie trafiają informacje o asteroidach przelatujących w niewielkiej odległości od Ziemi. Na szczęście na razie takie obiekty omijają naszą planetę, co nie zmienia faktu, iż musimy uważnie je obserwować. Pojawia się także coraz więcej pomysłów i rozwiązań, które w przyszłości mogłyby zmienić kurs asteroidy, która miałaby uderzyć w Ziemię.

Kluczowe do ochrony naszej planety jest oczywiście odpowiednio wczesne wykrycie niebezpiecznego obiektu lecącego w naszą stronę. I właśnie w tym celu Chiny rozpoczęły budowę ogromnego radaru, który będzie monitorować przestrzeń kosmiczną w odległości nawet 150 mln km od Ziemi. To mniej więcej dwie trzecie średniej odległości Ziemi do Marsa.

Jak podaje portal Global Times, chiński kompleks radarowy o nazwie China Fuyan będzie składał się z ponad 20 współpracujących ze sobą anten, każda o średnicy 25-30 m. Ogromny radar ma służyć też do monitorowania przestrzeni między Ziemią i Księżycem, i już wiadomo, że pomoże w wyborze miejsca lądowania dla kolejnej księżycowej misji Chin, Tianwen-2, która ma ruszyć do 2025 r.

W końcowej wersji kosmiczny radar Chin będzie mógł tworzyć też trójwymiarowe modele asteroid w jakości HD oraz prowadzić obserwację planet w Układzie Słonecznym, posłuży również do monitorowania ruchu chińskich statków kosmicznych podróżujących na Księżyc. Ale pewnie nie tylko ich, w końcu na Księżyc wybiera się także NASA, a w przyszłości mają latać tam także prywatne statki kosmiczne pokroju Starshipa.

Parce nad ogromnym radarem zaczęły się już w południowo-zachodnich Chinach, ale na razie nie wiadomo, kiedy planowane jest ich ukończenie.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *