Apple nie taki bezpieczny. Od początku roku firma załatała osiem luk zero-day!

Od początku roku firma Apple załatała osiem krytycznych podatności bezpieczeństwa typu zero-day na iPhone’ach i komputerach mac OS. Ostatnią z nich koncern, który do tej pory słynął z chwalenia się bezpieczeństwem swoich produktów, naprawił całkiem niedawno.

Luka, którą Apple ujęło w swoich ostatnich wytycznych dla bezpieczeństwa, według koncernu mogła zostać aktywnie wykorzystana przez cyberprzestępców. Podatność można śledzić pod nazwą kodową CVE-2022-32917.

O jej istnieniu Apple dowiedziało się od anonimowego badacza bezpieczeństwa. Podatność została naprawiona w wersji 15.7 systemów iOS i iPadOS, a także w wersjach systemu macOS: Monterey 12.6 i Big Sur 11.7.

Groźna luka

Dotknięte jej działaniem mogą być starsze urządzenia Apple’a, takie jak smartfony z linii iPhone 6s i późniejsze, a także wszystkie modele iPada Pro, iPad Air 2 generacji i późniejsze, iPad 5 generacji i wszystkie późniejsze, iPad mini 4 i późniejsze, a także odtwarzacz multimedialny iPod touch 7 generacji.

W przypadku komputerów, luka dotyczy wszystkich sprzętów operujących w oparciu o system macOS Big Sur 11.7 i macOS Monterey w wersji 12.6.

Wykorzystanie luki może umożliwić potencjalnym hakerom wykorzystanie specjalnie spreparowanych aplikacji do wykonania dowolnego kodu z uprawnieniami pozwalającymi na kontrolę jądra systemu.

Apple postanowiło rozszerzyć dostępność łatek zabezpieczających również na starsze urządzenia, które nie otrzymują już aktualizacji dla bezpieczeństwa.

Aktualizacja zabezpieczająca remedium na cyberataki

Apple poinformowało, że możliwe jest, iż luka została wykorzystana przez cyberprzestępców – jednocześnie jednak firma nie podała żadnych szczegółów, które dotyczyłyby możliwych ataków z jej użyciem.

Serwis Bleeping Computer ocenia, że tym samym firma chce, aby jak najwięcej jej użytkowników zastosowało aktualizacje bezpieczeństwa w swoich telefonach i innych urządzeniach, zanim atakujący opracują kolejne sposoby wykorzystania podatności i zaczną stosować je przeciwko komputerom mac OS i iPhone’om.

Osiem podatności od początku roku

Od początku roku Apple załatało osiem krytycznych podatości bezpieczeństwa typu zero-day. W sierpniu naprawione zostały luki CVE-2022-32894, CVE-2022-32893. W marcu również naprawione zostały dwie podatności: CVE-2022-22674 i CVE-2022-22675.

W lutym załatano buga silnika WebKit, wykorzystywanego do ataku na wszystkie rodzaje urządzeń przenośnych Apple’a, w styczniu natomiast – dwie podatności zero-day, aktywnie wykorzystywane przez hakerów. To CVE-2022-22587 i CVE-2022-22594.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *