Apple nie taki bezpieczny. Od początku roku firma załatała osiem luk zero-day!

Od początku roku firma Apple załatała osiem krytycznych podatności bezpieczeństwa typu zero-day na iPhone’ach i komputerach mac OS. Ostatnią z nich koncern, który do tej pory słynął z chwalenia się bezpieczeństwem swoich produktów, naprawił całkiem niedawno.

Luka, którą Apple ujęło w swoich ostatnich wytycznych dla bezpieczeństwa, według koncernu mogła zostać aktywnie wykorzystana przez cyberprzestępców. Podatność można śledzić pod nazwą kodową CVE-2022-32917.

O jej istnieniu Apple dowiedziało się od anonimowego badacza bezpieczeństwa. Podatność została naprawiona w wersji 15.7 systemów iOS i iPadOS, a także w wersjach systemu macOS: Monterey 12.6 i Big Sur 11.7.

Groźna luka

Dotknięte jej działaniem mogą być starsze urządzenia Apple’a, takie jak smartfony z linii iPhone 6s i późniejsze, a także wszystkie modele iPada Pro, iPad Air 2 generacji i późniejsze, iPad 5 generacji i wszystkie późniejsze, iPad mini 4 i późniejsze, a także odtwarzacz multimedialny iPod touch 7 generacji.

W przypadku komputerów, luka dotyczy wszystkich sprzętów operujących w oparciu o system macOS Big Sur 11.7 i macOS Monterey w wersji 12.6.

Wykorzystanie luki może umożliwić potencjalnym hakerom wykorzystanie specjalnie spreparowanych aplikacji do wykonania dowolnego kodu z uprawnieniami pozwalającymi na kontrolę jądra systemu.

Apple postanowiło rozszerzyć dostępność łatek zabezpieczających również na starsze urządzenia, które nie otrzymują już aktualizacji dla bezpieczeństwa.

Aktualizacja zabezpieczająca remedium na cyberataki

Apple poinformowało, że możliwe jest, iż luka została wykorzystana przez cyberprzestępców – jednocześnie jednak firma nie podała żadnych szczegółów, które dotyczyłyby możliwych ataków z jej użyciem.

Serwis Bleeping Computer ocenia, że tym samym firma chce, aby jak najwięcej jej użytkowników zastosowało aktualizacje bezpieczeństwa w swoich telefonach i innych urządzeniach, zanim atakujący opracują kolejne sposoby wykorzystania podatności i zaczną stosować je przeciwko komputerom mac OS i iPhone’om.

Osiem podatności od początku roku

Od początku roku Apple załatało osiem krytycznych podatości bezpieczeństwa typu zero-day. W sierpniu naprawione zostały luki CVE-2022-32894, CVE-2022-32893. W marcu również naprawione zostały dwie podatności: CVE-2022-22674 i CVE-2022-22675.

W lutym załatano buga silnika WebKit, wykorzystywanego do ataku na wszystkie rodzaje urządzeń przenośnych Apple’a, w styczniu natomiast – dwie podatności zero-day, aktywnie wykorzystywane przez hakerów. To CVE-2022-22587 i CVE-2022-22594.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

IYPS – Czy Twoje hasło jest bezpieczne? Aplikacja, która sprawdza bezpieczeństwo haseł

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej aspektów naszego życia przenosi się do sieci, bezpieczeństwo online staje się priorytetem. Jednym z najważniejszych elementów tego bezpieczeństwa są silne i unikalne hasła. Ale jak sprawdzić, czy nasze hasła są rzeczywiście bezpieczne? Z pomocą przychodzi aplikacja IYPS – Is Your Password Secure?

Sprzęt

RTX 5090 z rekordową przepustowością pamięci

Według najnowszych doniesień Nvidia wybrała pamięć GDDR7 firmy Samsung jako preferowaną pamięć dla nadchodzącej serii kart graficznych GeForce RTX 50 “Blackwell”. Choć nie ma oficjalnego potwierdzenia, przeciek głosi, że ma być ona wykorzystana w produktach, które wejdą na rynek w 2025 roku.

Oprogramowanie

Oficjalnie wydano jądro Linux 6.12. Oto nowości

W tej wersji wprowadzono obsługę „PREEMPT_RT” w czasie rzeczywistym, nowy harmonogram o nazwie sched_ext oraz komunikaty alarmowe DRM w postaci kodów QR.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *