Zaawansowane chipy ze sztuczną inteligencją nie dla Chin. USA blokuje eksport

Według informacji pozyskanych przez dziennikarzy Reutersa, administracja Joe Bidena przygotowuje nowy zestaw sankcji wobec Chin, które mają powstrzymać eksport do Państwa Środka zaawansowanych chipów ze sztuczną inteligencją. Plany Amerykanów potwierdzają m.in. Nvidia, AMD oraz Intel.

Departament Handlu Stanów Zjednoczonych rozesłał pod koniec sierpnia listy do kilku gigantów technologicznych, którzy dostarczają chipy firmom z Chin. Nakazuje w nich wstrzymanie eksportu niektórych wysokowydajnych układów. Wśród adresatów korespondencji znalazły się takie firmy jak Nvidia, AMD oraz Intel.

Amerykańskie firmy używające takich chipów mogą w efekcie nowych regulacji kompletnie stracić dostęp do chińskiego rynku. Do tego grona należą m.in. Dell, HP czy Super Micro Computer. Oznacza to również poważne kłopoty dla samych Chińczyków, pomimo wysokiego postępu technologicznego i możliwości produkcyjnych tego kraju.

Urzędnicy administracji Joe Bidena tłumaczą, że ograniczenie eksportu zaawansowanych chipów wynika z potencjalnego ryzyka użycia ich przez Chiny do celów wojskowych

Warto podkreślić, że Państwo Środka nie ma ani jednego własnego podmiotu, który posiadałoby konieczny know-how lub narzędzia do produkcji konkurencyjnych nowoczesnych chipów na dużą skalę. Branża zaawansowanych półprzewodników od lat jest zdominowana przez USA, Koreę Południową oraz Tajwan.

Jak pisze Jacek Perzyński z serwisu BiznesAlert.plNvidia ujawniła, że zakaz dotyczy jej procesorów graficznych A100 i H100, zaś AMD wskazał na jego urządzenie MI250. Systemy te są wykorzystywane do szeregu aplikacji do uczenia maszynowego, od rozpoznawania twarzy po generowanie tekstu.

O ile amerykańscy giganci używają tych podzespołów do budowania superkomputerów przeznaczonych do badań oraz prac rozwojowych, te same chipy ze sztuczną inteligencją można wykorzystać również do celów wojskowych – m.in. szkolenia automatycznych systemów namierzania dronów lub rozpoznawania twarzy.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *