Putin odgraża się odwetem w kosmosie. Ma atakować satelity cywilne!

Rosyjska agresja na Ukrainę pokazała, jak istotne z perspektywy obrońców jest dostęp do informacji o ruchach przeciwnika. Tego typu dane uzyskiwane są zarówno z wojskowych, jak i cywilnych satelitów, co zdecydowanie nie podoba się Moskwie. Rosja zagroziła, że wykorzystywana cywilna infrastruktura może stać się „uprawnionym celem” ataku.

Cywilne satelity pozwoliły na zebranie ogromnej ilości danych podczas trwającej wojny w Ukrainie. To dzięki nim odkryto choćby masowe groby w Buczy i innych miejscach. Nie tak dawno sami Ukraińcy wykupili dla siebie satelitę za pieniądze zbierane na drona Bayraktar TB2. Przewaga zdobywana przy pomocy danych z cywilnych satelitów jest nie w smak Rosji, która podczas niedawnej sesji Narodów Zjednoczonych zapowiedziała, że może w przyszłości atakować takie obiekty.

Na ten temat wypowiedział się Konstantin Woroncow, członek rosyjskiego MSZ i szef rosyjskiej delegacji przy Biurze ONZ ds. Rozbrojenia. W oświadczeniu czytamy:

Chcielibyśmy podkreślić niezwykle niebezpieczny trend, który wykracza poza nieszkodliwe wykorzystanie technologii kosmicznych i stał się widoczny podczas wydarzeń w Ukrainie. Mianowicie wykorzystanie przez Stany Zjednoczone i ich sojuszników elementów infrastruktury cywilnej, w tym komercyjnej, w przestrzeni kosmicznej dla celów wojskowych. Wygląda na to, że nasi koledzy nie zdają sobie sprawy, że takie działania stanowią pośrednie zaangażowanie w konflikty zbrojne.

Dodaje też:

Quasi-cywilna infrastruktura może stać się uzasadnionym celem odwetu. […] to prowokacyjne użycie cywilnych satelitów jest wątpliwe w kontekście Układu o Przestrzeni Kosmicznej, który przewiduje ich wyłączenie pokojowe użytkowanie i wymaga najpoważniejszego potępienia przez społeczność międzynarodową.

Rosjanie mają już broń przeciwsatelitarną, którą skutecznie zresztą przetestowali. Za jej pomocą zniszczyli w listopadzie 2021 r. sowiecką konstrukcję Kosmos 1408, wywołując przy okazji międzynarodowy skandal. Teoretycznie więc mogą spełnić swoje groźby. Z drugiej strony tego typu działania z pewnością spotkałyby się z szybkim odwetem, a do tego dochodzą również kwestie finansowe – zestrzelenie satelity nie jest bowiem tanie, co przy trwającym konflikcie zbrojnym, na który Rosja wydaje miliardy dolarów, może być problematyczne.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *