Skonstruowano polski szyfrator dla Sił Zbrojnych RP

Polskie cyberwojska po raz pierwszy samodzielnie stworzyły narzędzie kryptograficzne, które jest kompatybilne z rozwiązaniami wykorzystywanymi przez sojuszników i Siły Zbrojne RP. Produkt spełnia rygorystyczne standardy m.in. Pentagonu i może być używany na współczesnym polu walki. DK WOC pracują również nad innymi projektami.

Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DK WOC) i podległy mu pion kryptologii odpowiadają za cały cykl życia produktu kryptograficznego: od jego wygenerowania, wyprodukowania, po dostarczenie. Cały proces jest nadzorowany przez polskie cyberwojska i finalnie trafia do rąk żołnierzy. 

„Wspieramy nasze siły zbrojne. Dostarczamy produkty i materiały” – mówi w rozmowie z CyberDefence24.pl płk Dariusz Kwiatkowski, Zastępca Dowódcy Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni ds. kryptologii.

Pierwszy szyfrator

Przedstawiciel DK WOC przedstawił nowy szyfrator „USKN 100L”, który z punktu widzenia polskich cyberwojsk jest szczególnie ważny. Dlaczego? Wynika to z faktu, że to pierwszy produkt, który został zaprojektowany i w pełni zmontowany przez ekspertów DK WOC. 

Zastosowano w nim rozwiązania sprzętowe, które pozwalają spełnić rygorystyczne standardy Departamentu Obrony USA. Dzięki temu szyfrator gwarantuje interoperacyjność z rozwiązaniami wykorzystywanymi przez sojuszników oraz Siły Zbrojne RP. 

Inne projekty

Oczywiście specjaliści polskich cyberwojsk, w tym kryptolodzy, pracują również nad innymi rozwiązaniami informatycznymi.

„Bierzemy udział i wspieramy nasz agencje zbrojeniowe” – wskazuje płk Dariusz Kwiatkowski. Przykładem może być zaangażowanie DK WOC w takie projekty jak np. „Wisła” czy radiostacja „Comp@n”.

Poniżej całość wywiadu (redakcja cyberdefence24.pl):

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

CSIRT KNF ostrzega. Cyberprzestępcy podszywają się pod PKO BP

Klienci PKO Banu Polskiego muszą mieć się na baczności. CSIRT KNF ostrzega przed nową kampanią phishingową, w której cyberprzestępcy wykorzystują wizerunek największego polskiego banku. Kampanię przygotowano z dbałością o szczegóły, więc łatwo się nabrać.

Nauka

Nowy model OpenAI ,,Orion” zadebiutuje jeszcze w 2024 roku

OpenAI planuje wydanie następcy obecnych modeli GPT-4o i o1. Jak donosi redakcja The Verge, nowy model ma nosić nazwę Orion. Z przekazanych informacji wynika, że model ten początkowo nie będzie powszechnie dostępny. OpenAI ma w pierwszej kolejności przyznać dostęp do Oriona firmom, z którymi ściśle współpracuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *