Revolut został zhakowany. Przejęto dane ponad 50 tys. klientów!

Revolut to kolejna firma oferująca usługi bankowe, która stała się celem ataku hakerskiego. Cyberprzestępcy mieli uzyskać dane ponad 50 tys. klientów z całego świata, a ich łupem padły m.in. nazwiska, adresy, czy niektóre informacje dotyczące kart płatniczych. Z najnowszych doniesień wynika, że hakerzy skorzystali w tym przypadku z ataku wykorzystującego metody socjotechniki.

O włamaniu do bazy danych Revoluta poinformował jako pierwszy serwis The Times, a następnie potwierdziła to również litewska Państwowa Inspekcja Ochrony Danych (VDAI). Interwencja tego ostatniego podmiotu wynika z faktu, że Revolut działa jako bank zarejestrowany właśnie na Litwie, o czym zresztą możemy się sami przekonać, sprawdzając numer IBAN na naszym revolutowym koncie.

Atak na Revoluta przeprowadzono przy zastosowaniu wspomnianych wcześniej socjotechnik. Wykorzystano bowiem technikę phishingu, by uderzyć w jednego z pracowników firmy i w ten sposób uzyskać dostęp do bazy danych banku. VDAI wskazuje, że potwierdzono przejęcie informacji przypisanych do co najmniej 50 tys. 150 klientów, z których 20 tys. 687 mieszka w Europejskim Obszarze Gospodarczym, czyli również Polsce.

Cyberprzestępcom udało się przejąć m.in. nazwiska, adresy, e-maile. adresy pocztowe, numery telefonów, niektóre dane kart płatniczych, czy dane konta. Revolut miał zareagować błyskawicznie i krótko po incydencie zaczął kontaktować się z klientami, których dane przejęto. Rozsyłane są zarówno wiadomości e-mail, jak i odpowiednie komunikaty wyświetlane w aplikacji. Znaleźć w nich można informacje o dalszych krokach.

Równocześnie jednak Revolut zaznacza, że nie będzie dzwonił, wysyłał sms-ów ani prosił o dane logowania czy kody dostępu, więc wszelkie próby kontaktu należy traktować jako potencjalna próba nieuprawnionego zdobycia danych.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *