Revolut został zhakowany. Przejęto dane ponad 50 tys. klientów!

Revolut to kolejna firma oferująca usługi bankowe, która stała się celem ataku hakerskiego. Cyberprzestępcy mieli uzyskać dane ponad 50 tys. klientów z całego świata, a ich łupem padły m.in. nazwiska, adresy, czy niektóre informacje dotyczące kart płatniczych. Z najnowszych doniesień wynika, że hakerzy skorzystali w tym przypadku z ataku wykorzystującego metody socjotechniki.

O włamaniu do bazy danych Revoluta poinformował jako pierwszy serwis The Times, a następnie potwierdziła to również litewska Państwowa Inspekcja Ochrony Danych (VDAI). Interwencja tego ostatniego podmiotu wynika z faktu, że Revolut działa jako bank zarejestrowany właśnie na Litwie, o czym zresztą możemy się sami przekonać, sprawdzając numer IBAN na naszym revolutowym koncie.

Atak na Revoluta przeprowadzono przy zastosowaniu wspomnianych wcześniej socjotechnik. Wykorzystano bowiem technikę phishingu, by uderzyć w jednego z pracowników firmy i w ten sposób uzyskać dostęp do bazy danych banku. VDAI wskazuje, że potwierdzono przejęcie informacji przypisanych do co najmniej 50 tys. 150 klientów, z których 20 tys. 687 mieszka w Europejskim Obszarze Gospodarczym, czyli również Polsce.

Cyberprzestępcom udało się przejąć m.in. nazwiska, adresy, e-maile. adresy pocztowe, numery telefonów, niektóre dane kart płatniczych, czy dane konta. Revolut miał zareagować błyskawicznie i krótko po incydencie zaczął kontaktować się z klientami, których dane przejęto. Rozsyłane są zarówno wiadomości e-mail, jak i odpowiednie komunikaty wyświetlane w aplikacji. Znaleźć w nich można informacje o dalszych krokach.

Równocześnie jednak Revolut zaznacza, że nie będzie dzwonił, wysyłał sms-ów ani prosił o dane logowania czy kody dostępu, więc wszelkie próby kontaktu należy traktować jako potencjalna próba nieuprawnionego zdobycia danych.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Microsoft został zaatakowany przez rosyjskich hakerów

Niedawno doszło do ataku na systemy Microsoftu, przeprowadzonego przez grupę Midnight Blizzard, znana także jako NOBELIUM, która jest sponsorowana przez rosyjski rząd. Atak ten skutkował przełamaniem zabezpieczeń i nieautoryzowanym dostępem do części korespondencji e-mail firmy.

Oprogramowanie

Nowości w Bardzie – Gemini Pro i generowanie obrazów

Z początkiem lutego Google zapowiedziało kolejne nowości w Bard AI. Narzędzie zyskało dostęp do Gemini Pro w języku polskim (i wielu innych), więc teraz zaawansowany model sztucznej inteligencji może się wykazać także „po naszemu”. A to nie wszystko, bo kolejnym ulepszeniem jest silnik Imagen 2, odpowiedzialny za generatywne tworzenie grafiki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *