Odkrywamy tajemnicę rosyjskiego procesora. Co w nim jest?

Rosjanie już od dawna pracują nad swoimi autorskimi procesorami Baikal. W sieci pojawiły się zdjęcia topowego modelu Baikal BE-S1000, który ma konkurować z modelami Intela i AMD.

Rosyjski procesor ma konkurować z modelami Intela i AMD… z 2017 roku

W grudniu ubiegłego roku firma Baikal Electronics wprowadziła na rynek nową linię procesorów Baikal-S. Nie są to jednak modele dla gier. Jednostki zostały zaprojektowane z myślą o serwerach – w odróżnieniu od zachodnich modeli, sprzęt ma być wolny od luk bezpieczeństwa i przez to całkowicie bezpieczny dla instytucji rządowych.

Producent podczas premiery pochwalił się wydajnością topowego modelu BE-S1000. Według opublikowanych benchmarków, jednostka ma oferować podobne osiągi do konkurencyjnych, zachodnich modeli Intel Xeon Gold 6148 (Skylake) i AMD Epyc 7351 (Zen 1)… z 2017 roku.

Co znajduje się w rosyjskim procesorze?

Baikal BE-S1000 został wyposażony w 48 rdzeni bazujących na architekturze ARM Cortex-A75 – bazowe taktowanie wynosi 2,0 GHz, ale w trybie Boost może ono wzrosnąć nawet do 2,5 GHz. Układ został wykonany w 16-nanometrowym procesie litograficznym TSMC (dosyć starym jak na te czasy). Współczynnik TDP oszacowano na 120 W, co może być dużym atutem na tle konkurentów.

Fritzchens Fritz zdobył rosyjski procesor i opublikował dokładne zdjęcia jądra krzemowego. Zobaczcie sami:

Jak jest zbudowany rosyjski procesor?

Zdjęcie Analiza

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Sprzęt

Ukończono montaż nowego superkomputera ,,Helios”. To numer 1 w Polsce

Superkomputer Helios to system zainstalowany w ACK Cyfronet AGH, a powstały w wyniku prac realizowanych w koordynowanym przez Cyfronet projekcie Narodowa Infrastruktura Superkomputerowa dla EuroHPC – EuroHPC PL. Superkomputer został zbudowany według projektu Cyfronetu przez Hewlett-Packard Enterprise w oparciu o platformę HPE Cray EX4000 i składa się z trzech partycji obliczeniowych

Linux

Fedora Linux 40 została oficjalnie wydana

Fedora 40 i różne odmiany tej dystrybucji Linuksa są już oficjalnie dostępne i można je pobrać ze strony Fedora Project. Główną nowością jest aktualizacja pulpitu GNOME 46; wersja KDE przełącza się również na KDE Plasma 6.

Bezpieczeństwo

Ostrzeżenie CSIRT KNF. Uważaj, jeśli odwiedzałeś takie strony

CSIRT KNF zwraca uwagę, że tylko w marcu odebrano zgłoszenia ponad 6 tysięcy domen związanych z fałszywymi serwisami w sieci. Były wykorzystywane zwłaszcza na potrzeby oszustw dotyczących usług kurierskich, inwestycji czy mediów społecznościowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *