Odkrywamy tajemnicę rosyjskiego procesora. Co w nim jest?

Rosjanie już od dawna pracują nad swoimi autorskimi procesorami Baikal. W sieci pojawiły się zdjęcia topowego modelu Baikal BE-S1000, który ma konkurować z modelami Intela i AMD.

Rosyjski procesor ma konkurować z modelami Intela i AMD… z 2017 roku

W grudniu ubiegłego roku firma Baikal Electronics wprowadziła na rynek nową linię procesorów Baikal-S. Nie są to jednak modele dla gier. Jednostki zostały zaprojektowane z myślą o serwerach – w odróżnieniu od zachodnich modeli, sprzęt ma być wolny od luk bezpieczeństwa i przez to całkowicie bezpieczny dla instytucji rządowych.

Producent podczas premiery pochwalił się wydajnością topowego modelu BE-S1000. Według opublikowanych benchmarków, jednostka ma oferować podobne osiągi do konkurencyjnych, zachodnich modeli Intel Xeon Gold 6148 (Skylake) i AMD Epyc 7351 (Zen 1)… z 2017 roku.

Co znajduje się w rosyjskim procesorze?

Baikal BE-S1000 został wyposażony w 48 rdzeni bazujących na architekturze ARM Cortex-A75 – bazowe taktowanie wynosi 2,0 GHz, ale w trybie Boost może ono wzrosnąć nawet do 2,5 GHz. Układ został wykonany w 16-nanometrowym procesie litograficznym TSMC (dosyć starym jak na te czasy). Współczynnik TDP oszacowano na 120 W, co może być dużym atutem na tle konkurentów.

Fritzchens Fritz zdobył rosyjski procesor i opublikował dokładne zdjęcia jądra krzemowego. Zobaczcie sami:

Jak jest zbudowany rosyjski procesor?

Zdjęcie Analiza

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Windows 11 zaczyna mieć sens. Microsoft Copilot przypadnie Wam do gustu

Microsoft unifikuje większość swoich czatbotów, tworząc tym samym jedną wielką hostowaną w chmurze aplikację. Która wie co trzeba o każdym ze swoich użytkowników i jest zawsze pod ręką – niezależnie od aktualnie otwartej aplikacji czy urządzenia.

Oprogramowanie

Google wprowadził szereg nowości w Bard

Google ulepsza Barda, czyli eksperyment polegający na wykorzystaniu generatywnej AI. Użytkownicy mogą poprosić Barda o wykonanie różnych zadań, takich jak utworzenie dokumentu z planem podróży, przygotowanie reklamy lub pomoc w wyjaśnieniu skomplikowanego terminu naukowego.

Oprogramowanie

Paint w Windows 11 obsłuży warstwy. Microsoft rozwija program

Paint na przestrzeni lat stawał się coraz bardziej zapomnianym programem. Jednak wraz z premierą Windows 11 firma Microsoft tchnęła w niego nowe życie. Dziś jest to już bardzo funkcjonalne narzędzie, a kolejne nowinki pojawią się już niebawem. We wrześniu 2023 r. zapowiedziano trzy cenne dodatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *