Odkrywamy tajemnicę rosyjskiego procesora. Co w nim jest?

Rosjanie już od dawna pracują nad swoimi autorskimi procesorami Baikal. W sieci pojawiły się zdjęcia topowego modelu Baikal BE-S1000, który ma konkurować z modelami Intela i AMD.

Rosyjski procesor ma konkurować z modelami Intela i AMD… z 2017 roku

W grudniu ubiegłego roku firma Baikal Electronics wprowadziła na rynek nową linię procesorów Baikal-S. Nie są to jednak modele dla gier. Jednostki zostały zaprojektowane z myślą o serwerach – w odróżnieniu od zachodnich modeli, sprzęt ma być wolny od luk bezpieczeństwa i przez to całkowicie bezpieczny dla instytucji rządowych.

Producent podczas premiery pochwalił się wydajnością topowego modelu BE-S1000. Według opublikowanych benchmarków, jednostka ma oferować podobne osiągi do konkurencyjnych, zachodnich modeli Intel Xeon Gold 6148 (Skylake) i AMD Epyc 7351 (Zen 1)… z 2017 roku.

Co znajduje się w rosyjskim procesorze?

Baikal BE-S1000 został wyposażony w 48 rdzeni bazujących na architekturze ARM Cortex-A75 – bazowe taktowanie wynosi 2,0 GHz, ale w trybie Boost może ono wzrosnąć nawet do 2,5 GHz. Układ został wykonany w 16-nanometrowym procesie litograficznym TSMC (dosyć starym jak na te czasy). Współczynnik TDP oszacowano na 120 W, co może być dużym atutem na tle konkurentów.

Fritzchens Fritz zdobył rosyjski procesor i opublikował dokładne zdjęcia jądra krzemowego. Zobaczcie sami:

Jak jest zbudowany rosyjski procesor?

Zdjęcie Analiza

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *