Cyberataki na polskie firmy logistyczne. Lista ich ofiar jest zgodna z celami notowanych ostatnio ataków grup związanych z rosyjskimi władzami

Firma Microsoft poinformowała o wykryciu nowej kampanii cyberataków na firmy transportowe i logistyczne w Polsce i na Ukrainie.

W komunikacie zespołu Microsoft Threat Intelligence Center napisano, że ataków typu ransomware dokonano 11 października za pomocą nieznanego dotąd złośliwego oprogramowania „Prestige”. Atak tego rodzaju polega na zaszyfrowaniu danych systemu i żądaniu okupu za jego odszyfrowanie.

Autorzy komunikatu podkreślili, że ataki te różniły się od ataków zauważonych wcześniej i nie były związane z żadną z 94 grup hakerskich, wykrytych dotąd przez Microsoft. Na Ukrainie tego typu ataki należały do tej pory do rzadkości.

Microsoft Threat Intelligence Center nie wskazało winnych ataków. Zauważyło jednak, że lista ich ofiar jest zgodna z celami notowanych ostatnio ataków grup związanych z rosyjskimi władzami.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Zobacz co się zmieni w Ubuntu 23.04

Ubuntu 23.04 to najnowsza wersja popularnej dystrybucji Linux. Aktualizacja już niebawem trafi do użytkowników, a tymczasem spójrzmy na to, co konkretnie ze sobą przyniesie.

Oprogramowanie

Nowa aktualizacja Windows 11 obniża wydajność dysków SSD

Windows 11 22H2 Moment 2 miał wprowadzać szereg nowych funkcji, które ułatwiają korzystanie z systemu. Okazuje się, że aktualizacja w niektórych przypadkach może znacząco obniżać wydajność dysków SSD.

Bezpieczeństwo

Rosja przygotowuje nowy cyberatak. Polska w czołówce zagrożonych krajów

Microsoft opublikował raport związany z działaniami rosyjskich hakerów w cyberprzestrzeni, z którego wynika, że trwają przygotowania do kolejnej fali. Szczegółowy dokument opisuje między innymi trendy w technologii oraz dotychczasowe częste cele, a tutaj Polska znajduje się w ścisłej czołówce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *