Poważna luka w Microsoft Office 365. Cyberprzestępcy mogą odczytać szyfrowane e-maile!

Eksperci firmy WithSecure ostrzegają przed luką bezpieczeństwa w usłudze Microsoft Office 365 Message Encryption. Cyberprzestępcy mogą wykorzystać ją do odczytania szyfrowanych wiadomości e-mail.

Firma WithSecure, dawniej znana jako F-Secure Business, opublikowała raport bezpieczeństwa, w którym ostrzega przed luką w zabezpieczeniach Microsoft Office 365 Message Encryption (OME). Cyberprzestępcy mogą ją wykorzystać do odszyfrowania wiadomości email. Microsoft nie wydał odpowiedniej aktualizacji, dlatego WithSecure zaleca unikanie korzystania z OME jako sposobu na zapewnienie poufności wiadomości e-mail.

Szyfrowane e-maile zagrożone

Usługa Microsoft Office 365 Message Encryption jest wykorzystywana przez użytkowników prywatnych oraz organizacje do wewnętrznego i zewnętrznego wysyłania zaszyfrowanych wiadomości e-mail. Wykorzystuje ona algorytm Electronic Codebook (ECB) – tryb działania znany z wycieków pewnych strukturalnych informacji na temat wiadomości e-mail.

Cyberprzestępcy po pozyskaniu wystarczająco dużej liczby e-maili OME, mogą wykorzystać wyciek do częściowego lub pełnego ustalenia treści wiadomości. Stosują w tym celu analizę lokalizacji i częstotliwości powtarzających się wzorców, a następnie dopasowywanie ich do wzorców znalezionych w innych e-mailach i plikach OME.

Atakujący, mając dostęp do dużej liczby maili, mogą być w stanie odszyfrować wiadomości. Im większa liczba e-maili w ich rękach, tym łatwiejszy i dokładniejszy jest ten proces. Cyberprzestępcy mogą wykorzystać archiwa wiadomości skradzionych podczas włamania na konta, serwery poczty elektronicznej bądź kopie zapasowe danych.

Harry Sintonen – Konsultant WithSecure i badacz cyberbezpieczeństwa, który odkrył lukę

Hakerzy mogą przeprowadzić analizę wiadomości nawet offline, a użytkownicy nie mogą uniemożliwić atakującemu odszyfrowania, jeżeli wejdzie on już w ich posiadanie. Do wykorzystania luki nie jest potrzebna znajomość kluczy szyfrujących, a zastosowanie schematu Bring Your Own Key (BYOK) nie rozwiązuje problemu.

Brak poprawki od Microsoftu

Harry Sintonen podzielił się swoimi badaniami z Microsoftem w styczniu 2022 roku. Firma potwierdziła występowanie problemu i zapłaciła Sintonenowi za pośrednictwem swojego programu nagradzania podatności. Microsoft nie zdecydował się jednak na wydanie poprawki. Chociaż organizacje mogą zminimalizować ryzyko, nie korzystając z funkcji, nie rozwiązuje to problemu związanego z uzyskaniem przez cyberprzestępców dostępu do istniejących wiadomości e-mail zaszyfrowanych za pomocą OME.

Każda organizacja korzystająca z OME do szyfrowania wiadomości e-mail może mieć poważne problemy. Zwłaszcza te firmy, które mają wymagania dotyczące poufności umieszczone w umowach lub lokalnych przepisach. Trzeba zadać sobie pytanie, jaki wpływ na działalność danego podmiotu będzie miała kradzież tych danych.

Harry Sintonen – Konsultant WithSecure i badacz cyberbezpieczeństwa, który odkrył lukę

Ze względu na brak aktualizacji ze strony Microsoftu lub bardziej bezpiecznego trybu pracy dostępnego dla administratorów poczty elektronicznej bądź użytkowników, WithSecure zaleca unikanie korzystania z OME jako sposobu na zapewnienie poufności wiadomości e-mail.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Nowa aktualizacja Windows 11 obniża wydajność dysków SSD

Windows 11 22H2 Moment 2 miał wprowadzać szereg nowych funkcji, które ułatwiają korzystanie z systemu. Okazuje się, że aktualizacja w niektórych przypadkach może znacząco obniżać wydajność dysków SSD.

Bezpieczeństwo

Rosja przygotowuje nowy cyberatak. Polska w czołówce zagrożonych krajów

Microsoft opublikował raport związany z działaniami rosyjskich hakerów w cyberprzestrzeni, z którego wynika, że trwają przygotowania do kolejnej fali. Szczegółowy dokument opisuje między innymi trendy w technologii oraz dotychczasowe częste cele, a tutaj Polska znajduje się w ścisłej czołówce.

Inne

Twój e-PIT – jak łatwo rozliczyć podatek przez internet?

Jak rozliczyć podatek przez internet przy użyciu usługi Twój e-PIT? Jak zalogować się do e-Urzędu Skarbowego i uzyskać podgląd naszej wstępnie wypełnionej deklaracji podatkowej? Jeśli zastanawiasz się jak tego dokonać, zapraszamy do lektury poradnika, w którym krok po kroku omawiamy kluczowe funkcje e-PIT-u.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *