NASK udostępnił darmowy poradnik ,,Cyberbezpieczne Wakacje”

Instytut NASK przygotował darmowy poradnik „Cyberbezpieczne wakacje 2023”, który przyda się wszystkim osobom planującym bezpiecznie spędzić urlop. Porusza ważna kwestie bezpieczeństwa w sieci – począwszy od ofert wakacyjnych po bieżące korzystanie z urządzeń podczas wyjazdu.

NASK oferuje opcję pobrania poradnika w formacie PDF. Do przeczytania jest 48 stron, z których można dowiedzieć się, jak bezpiecznie spędzić wakacje – w szerokim rozumieniu tego słowa, choć mówimy oczywiście o cyberbezpieczeństwie. NASK przypomina, że w sieci łatwo trafić na fałszywe reklamy, oferty i zainfekowane aplikacje, a podczas realizowania płatności przez nieuwagę można paść ofiarami oszustów klikając nieznane linki czy nieświadomie udostępniając dane karty płatniczej.

CBZC regularnie przypomina o bezpieczeństwie

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości także regularnie dzieli się z Polakami dobrymi zwyczajami z zakresu cyberbezpieczeństwa. W dobie nieustających ataków telefonicznych i możliwego spoofingu, szczególnie ważna wydaje się zasada 30 sekund. Mowa o celowym zakończeniu połączenia z podejrzaną osobą, która może się tylko podawać za pracownika banku, w praktyce będąc oszustwem. Oddzwaniając do banku samodzielnie można mieć pewność, że realizowane jest właściwe połączenie.

Planując wakacje trzeba pamiętać nie tylko o bezpieczeństwie podczas korzystania z komputera i telefonu, ale i w czasie podróży. Warto więc z wyprzedzeniem przeanalizować warunki na drodze, by później w pośpiechu nie nadrabiać straconego czasu w korkach. Może w tym pomóc interaktywna mapa GDDKiA, gdzie na bieżąco aktualizowana jest informacja o utrudnieniach na trasach w całym kraju.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *