NASK udostępnił darmowy poradnik ,,Cyberbezpieczne Wakacje”

Instytut NASK przygotował darmowy poradnik “Cyberbezpieczne wakacje 2023”, który przyda się wszystkim osobom planującym bezpiecznie spędzić urlop. Porusza ważna kwestie bezpieczeństwa w sieci – począwszy od ofert wakacyjnych po bieżące korzystanie z urządzeń podczas wyjazdu.

NASK oferuje opcję pobrania poradnika w formacie PDF. Do przeczytania jest 48 stron, z których można dowiedzieć się, jak bezpiecznie spędzić wakacje – w szerokim rozumieniu tego słowa, choć mówimy oczywiście o cyberbezpieczeństwie. NASK przypomina, że w sieci łatwo trafić na fałszywe reklamy, oferty i zainfekowane aplikacje, a podczas realizowania płatności przez nieuwagę można paść ofiarami oszustów klikając nieznane linki czy nieświadomie udostępniając dane karty płatniczej.

CBZC regularnie przypomina o bezpieczeństwie

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości także regularnie dzieli się z Polakami dobrymi zwyczajami z zakresu cyberbezpieczeństwa. W dobie nieustających ataków telefonicznych i możliwego spoofingu, szczególnie ważna wydaje się zasada 30 sekund. Mowa o celowym zakończeniu połączenia z podejrzaną osobą, która może się tylko podawać za pracownika banku, w praktyce będąc oszustwem. Oddzwaniając do banku samodzielnie można mieć pewność, że realizowane jest właściwe połączenie.

Planując wakacje trzeba pamiętać nie tylko o bezpieczeństwie podczas korzystania z komputera i telefonu, ale i w czasie podróży. Warto więc z wyprzedzeniem przeanalizować warunki na drodze, by później w pośpiechu nie nadrabiać straconego czasu w korkach. Może w tym pomóc interaktywna mapa GDDKiA, gdzie na bieżąco aktualizowana jest informacja o utrudnieniach na trasach w całym kraju.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Nauka

GPT-5 będzie „na poziomie osoby z doktoratem”? OpenAI zachwala nowy model

Model GPT-5 może w pewnych konkretnych zadaniach wykazywać się „inteligencją” na poziomie doktora nauk. Tak przynajmniej wynika z deklaracji ze strony OpenAI. Firma traktuje swoje kolejne modele sztucznej inteligencji jako przykład rozwoju podobny do tego, który ma miejsce w przypadku nauki w szkole i na uczelni.

Bezpieczeństwo

Komunikat CSIRT KNF. Atak na użytkowników telefonów iPhone

CSIRT KNF ostrzega użytkowników iPhone’ów z aktywną obsługą wiadomości iMessage przed trwającą kampanią phishingową. Oszuści wykorzystują nośny wątek “nieodebranej paczki”, by zachęcić do kliknięcia linku. W ten sposób można trafić na fałszywą stronę InPostu, gdzie wyłudzane są dane.

Sprzęt

Komputery Copilot+ już oficjalnie dostępne w sprzedaży

Zgodnie z planami, dzisiaj laptopy Copilot+ wkraczają na rynek. Rozpoczyna się w ten sposób nowy rozdział w technologii, gdyż nie tylko mamy nową kategorię produktów, ale także nowego gracza na rynku pecetów – Qualcomm. A producent podobno działa nad kolejnymi Snapdragonami, których cena ma być tak przystępna, że urządzenia Copilot+ trafią pod strzechy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *