NASK udostępnił darmowy poradnik ,,Cyberbezpieczne Wakacje”

Instytut NASK przygotował darmowy poradnik “Cyberbezpieczne wakacje 2023”, który przyda się wszystkim osobom planującym bezpiecznie spędzić urlop. Porusza ważna kwestie bezpieczeństwa w sieci – począwszy od ofert wakacyjnych po bieżące korzystanie z urządzeń podczas wyjazdu.

NASK oferuje opcję pobrania poradnika w formacie PDF. Do przeczytania jest 48 stron, z których można dowiedzieć się, jak bezpiecznie spędzić wakacje – w szerokim rozumieniu tego słowa, choć mówimy oczywiście o cyberbezpieczeństwie. NASK przypomina, że w sieci łatwo trafić na fałszywe reklamy, oferty i zainfekowane aplikacje, a podczas realizowania płatności przez nieuwagę można paść ofiarami oszustów klikając nieznane linki czy nieświadomie udostępniając dane karty płatniczej.

CBZC regularnie przypomina o bezpieczeństwie

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości także regularnie dzieli się z Polakami dobrymi zwyczajami z zakresu cyberbezpieczeństwa. W dobie nieustających ataków telefonicznych i możliwego spoofingu, szczególnie ważna wydaje się zasada 30 sekund. Mowa o celowym zakończeniu połączenia z podejrzaną osobą, która może się tylko podawać za pracownika banku, w praktyce będąc oszustwem. Oddzwaniając do banku samodzielnie można mieć pewność, że realizowane jest właściwe połączenie.

Planując wakacje trzeba pamiętać nie tylko o bezpieczeństwie podczas korzystania z komputera i telefonu, ale i w czasie podróży. Warto więc z wyprzedzeniem przeanalizować warunki na drodze, by później w pośpiechu nie nadrabiać straconego czasu w korkach. Może w tym pomóc interaktywna mapa GDDKiA, gdzie na bieżąco aktualizowana jest informacja o utrudnieniach na trasach w całym kraju.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Nowości w Bardzie – Gemini Pro i generowanie obrazów

Z początkiem lutego Google zapowiedziało kolejne nowości w Bard AI. Narzędzie zyskało dostęp do Gemini Pro w języku polskim (i wielu innych), więc teraz zaawansowany model sztucznej inteligencji może się wykazać także „po naszemu”. A to nie wszystko, bo kolejnym ulepszeniem jest silnik Imagen 2, odpowiedzialny za generatywne tworzenie grafiki.

Sprzęt

Standard Wi-Fi 7 oficjalnie zatwierdzony

Wi-Fi 7 to najnowszy standard łączności bezprzewodowej, który został oficjalnie zatwierdzony i jest gotowy do wdrożenia. Oficjalna specyfikacja tego standardu została ogłoszona na targach CES 2024, co oznacza, że producenci urządzeń mogą teraz rozpocząć proces certyfikacji swoich produktów.

Linux

Linux Kernel 6.7: Nowa Era Innowacji

Linux Kernel 6.7 został oficjalnie wydany, wprowadzając szereg nowych funkcji i ulepszeń. Ten najnowszy stabilny kernel Linuxa z pewnością zasługuje na uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *