Northrop Grumman właśnie szkoli polskich żołnierzy w obsłudze systemu IBCS

Korporacja Northrop Grumman poinformowała o uruchomieniu programu szkolenia personelu Wojska Polskiego w obsłudze i wykorzystaniu systemu dowodzenia IBCS. Jak wskazuje amerykański producent, proces wyprzedza harmonogram o dwa lata.

Dzięki szkoleniom Polacy mają szybko wdrożyć rozwiązania, które daje system IBCS. Rozwiązania proponowane przez korporację Northrop Grumman zostały wybrane przez Polskę w momencie konfiguracji pierwszej fazy programu Wisła. Dzięki temu Wojsko Polskie stało się pierwszym eksportowym użytkownikiem systemu dowodzenia IBCS. W przyszłości planuje się, że będzie stanowić fundament całego polskiego systemu kierowania walką obrony przeciwlotniczej.

Szkolenia polskiego personelu prowadzone są z wykorzystaniem dostępnych symulatorów ART (Air Defense Reconfigurable Trainer), które pozwalają na ćwiczenie różnych scenariuszy działań. Jak wskazuje komunikat producenta, urządzenia zostały zainstalowane w ośrodku szkoleniowym na terenie Polski. Dodatkowo polscy instruktorzy szkolili się w Stanach Zjednoczonych i obecnie swoją wiedzę mogą przekazywać na kursach specjalistycznych w kraju.

Budowa odpowiedniej bazy szkoleniowej oraz kompetencji jest bardzo ważna. Ma to związek z planowanym zamówieniem kolejnych sześciu baterii zestawów obrony przeciwlotniczej Patriot PAC-3+, co będzie wymuszać przeszkolenie dużej liczby personelu. Poza urządzeniami ART Northrop Grumman ma dostarczyć kolejne symulatory – umowa (poprzez procedurę FMS) została zawarta na początku czerwca bieżącego roku. Co ciekawe, ma być zrealizowana z udziałem nieokreślonych podmiotów polskich.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Nauka

GPT-5 będzie „na poziomie osoby z doktoratem”? OpenAI zachwala nowy model

Model GPT-5 może w pewnych konkretnych zadaniach wykazywać się „inteligencją” na poziomie doktora nauk. Tak przynajmniej wynika z deklaracji ze strony OpenAI. Firma traktuje swoje kolejne modele sztucznej inteligencji jako przykład rozwoju podobny do tego, który ma miejsce w przypadku nauki w szkole i na uczelni.

Bezpieczeństwo

Komunikat CSIRT KNF. Atak na użytkowników telefonów iPhone

CSIRT KNF ostrzega użytkowników iPhone’ów z aktywną obsługą wiadomości iMessage przed trwającą kampanią phishingową. Oszuści wykorzystują nośny wątek “nieodebranej paczki”, by zachęcić do kliknięcia linku. W ten sposób można trafić na fałszywą stronę InPostu, gdzie wyłudzane są dane.

Sprzęt

Komputery Copilot+ już oficjalnie dostępne w sprzedaży

Zgodnie z planami, dzisiaj laptopy Copilot+ wkraczają na rynek. Rozpoczyna się w ten sposób nowy rozdział w technologii, gdyż nie tylko mamy nową kategorię produktów, ale także nowego gracza na rynku pecetów – Qualcomm. A producent podobno działa nad kolejnymi Snapdragonami, których cena ma być tak przystępna, że urządzenia Copilot+ trafią pod strzechy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *