Microsoft został zaatakowany przez rosyjskich hakerów

Niedawno doszło do ataku na systemy Microsoftu, przeprowadzonego przez grupę Midnight Blizzard, znana także jako NOBELIUM, która jest sponsorowana przez rosyjski rząd. Atak ten skutkował przełamaniem zabezpieczeń i nieautoryzowanym dostępem do części korespondencji e-mail firmy.

Microsoft, reagując na ten incydent, udostępnił dodatkowe informacje na swoim blogu. Pomimo trwającego śledztwa, firma nie znalazła dotychczasowych dowodów na to, że atakujący uzyskali dostęp do danych klientów. Jednakże hakerzy zdołali dotrzeć do wewnętrznych systemów Microsoftu, uzyskując m.in. dostęp do poczty e-mail oraz kradnąc pewne repozytoria kodu źródłowego.

Microsoft aktywnie współpracuje z klientami, którzy mogą być potencjalnie dotknięci skutkami ataku, udzielając im niezbędnej pomocy oraz podejmując odpowiednie środki zaradcze. Firma nie ujawniła, jakie dokładnie fragmenty kodu źródłowego zostały skradzione, jednakże zauważa, że każda taka informacja może zwiększyć potencjalne zagrożenie w przyszłości.

Ostatnie dowody wskazują, że grupa Midnight Blizzard wykorzystuje już zdobyte informacje z systemów Microsoftu. Ponadto, firma zwraca uwagę na ciągły wzrost liczby prób nieautoryzowanego dostępu do systemów. Grupa Midnight Blizzard, według ustaleń, w lutym przeprowadzała ataki dziesięciokrotnie częściej niż w styczniu, wykorzystując metodę rozprzestrzeniania haseł, opierając się na danych uwierzytelniających zdobytych w innych atakach.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Sprzęt

Ukończono montaż nowego superkomputera ,,Helios”. To numer 1 w Polsce

Superkomputer Helios to system zainstalowany w ACK Cyfronet AGH, a powstały w wyniku prac realizowanych w koordynowanym przez Cyfronet projekcie Narodowa Infrastruktura Superkomputerowa dla EuroHPC – EuroHPC PL. Superkomputer został zbudowany według projektu Cyfronetu przez Hewlett-Packard Enterprise w oparciu o platformę HPE Cray EX4000 i składa się z trzech partycji obliczeniowych

Linux

Fedora Linux 40 została oficjalnie wydana

Fedora 40 i różne odmiany tej dystrybucji Linuksa są już oficjalnie dostępne i można je pobrać ze strony Fedora Project. Główną nowością jest aktualizacja pulpitu GNOME 46; wersja KDE przełącza się również na KDE Plasma 6.

Bezpieczeństwo

Ostrzeżenie CSIRT KNF. Uważaj, jeśli odwiedzałeś takie strony

CSIRT KNF zwraca uwagę, że tylko w marcu odebrano zgłoszenia ponad 6 tysięcy domen związanych z fałszywymi serwisami w sieci. Były wykorzystywane zwłaszcza na potrzeby oszustw dotyczących usług kurierskich, inwestycji czy mediów społecznościowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *