O bezpieczeństwie broni jądrowej na przestrzeni lat

Broń atomowa to potężne narzędzie zagłady. Nie zawsze bezpieczeństwo było priorytetem.

  • Początkowo głównym zabezpieczeniem były „zatyczki uzbrajające”. Działały podobnie jak bezpiecznik. Podczas lotu zamieniano zieloną (bezpieczną) zatyczkę – na tą bojową (czerwoną).
  • Z czasem podzielono broń na 2 części. Od tego momentu należało ręcznie otworzyć właz i włożyć do środka wielką kulę.
  • Później wprowadzono „silne połączenie”. Był to mechanizm, który miał reagować tylko na jeden, konkretny sygnał uzbrajający.
  • „Słabe połączenie” natomiast to celowo najsłabszy element. Miał się zepsuć podczas wystąpienia nadzwyczajnej sytuacji – na przykład pożaru.
  • Względnie późno wprowadzono urządzenie Permissive Action Link. Dopiero wtedy pojawiły się tajne kody uzbrajające. Zastosowano zasadę współpodejmowania decyzji przez dwie osoby. Miała ona chronić przed złośliwym wystrzeleniem rakiet przez pojedynczą osobę.
  • Prezydent USA posiada specjalne kody. Na ich podstawie można zweryfikować czy to on wydał rozkaz. Dodatkowo jest przy nim wojskowy z „atomową piłką” – czyli walizką, z potrzebnymi dokumentami.
  • Nikt nie weryfikuje czy prezydent nie jest szaleńcem. To „zakazane pytanie” zadał Harold Hering. Niestety kosztowało go to karierę wojskową.
  • W wojsku istnieje koncepcja śmiertelnej porażki. Gwarantuje ona natychmiastową i automatyczną reakcję na atak, nawet jeśli już nie ma żadnego człowieka, który mógłby zainicjować taki odwet.
  • W Związku Radzieckim ten system nazwano „martwą ręką”. Stanisław Pietrow – to człowiek czasami określany mianem „tego, który ocalił świat”. Nie odpalił on rakiet pomimo tego, że system wczesnego ostrzegania poinformował o ataku Stanów Zjednoczonych.
  • Premier Wielkiej Brytanii zaraz po objęciu urzędu pisze 4 listy, które są transportowane do okrętów podwodnych. Zawierają one instrukcję postępowania w przypadku, gdyby atak wroga zniszczył cały kraj.
  • W wojsku terminu „złamana strzała” używa się do opisania incydentu z udziałem broni atomowej, który nie stworzył ryzyka wojny nuklearnej. Było ich w historii zadziwiająco sporo.

Więcej ciekawostek w poniższym filmie kolegi Kacpra:

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *