Ukraina testuje ulepszony czołg T-64. W wersji T-64BW wzór 2022 trwa derusyfikacja uzbrojenia

Komunikat prasowy ukraińskiego przedsiębiorstwa zbrojeniowego Ukroboronprom, które obejmuje m.in. Charkowskie Biuro Konstrukcyjne Maszyn im. Morozowa (ChKBM), wyjawił światu, że ulepszony czołg T-64 jest obecnie testowany. Mowa dokładnie o wersji -64BW wzór 2022, której celem jest przede wszystkim derusyfikacja uzbrojenia i wyposażenia. Oczywiście nie bez powodu, a po to, aby zachować kompatybilność z systemami NATO i móc korzystać z zachodnich zasobów.

Czołgi T-64BW wzór 2022 powstały na zlecenie Ministerstwa Obrony Ukrainy. Mają być odpowiedzią na wyzwania współczesnego pola walki

Nie bez powodu podkreślamy, że w grę wchodzi T-64BW wzór 2022, bo ten ulepszony czołg T-64 doczekał się tej samej wersji w formie zmodernizowanego T-64BW w 2017 roku. Wtedy ulepszenie objęło około 250 egzemplarzy i sprowadzało się do termowizyjnego celownika dla działowego, nowszych przyrządów obserwacyjnych dla dowódcy i kierowcy, cyfrowej radiostacji Lybid-K 2RB oraz systemu nawigacji satelitarnej. Porównanie tych dwóch wersji „lufa w lufę”, wskazuje, że modernizacja według wzoru 2022 jest szersza, ale obie posiadają wiele cech wspólnych.

,,T-64BW wz. 2022 doczekał się nowej radiostacji, zastępując tą radziecką, systemów nawigacji oraz komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej, które są zgodne ze standardami obowiązującymi w Sojuszu Północnoatlantyckim” – powiedział Herman Smetanin, dyrektor Charkowskich Zakładów Pancernych.

Z oficjalnego komunikatu wynika, że unowocześniane czołgi T-64BW wzór 2022 otrzymały szereg ulepszeń. Wśród nich znalazły się nowe urządzenia obserwacyjne i celownicze, ekrany przeciwkumulacyjne przewidziane do obrony pasywnej czy gumowe osłony wchodzące w skład opancerzenia reaktywnego wieży (na zdjęciach go nie ma, ale jego instalację można sprawnie przeprowadzić). Ulepszono także układ paliwowy oraz wzmocniono ochronę zbiorników z paliwem, a jak widać na zdjęciu, częścią uzbrojenia jest karabin maszynowy 12,7 mm Laska K-2.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Windows 11 zaczyna mieć sens. Microsoft Copilot przypadnie Wam do gustu

Microsoft unifikuje większość swoich czatbotów, tworząc tym samym jedną wielką hostowaną w chmurze aplikację. Która wie co trzeba o każdym ze swoich użytkowników i jest zawsze pod ręką – niezależnie od aktualnie otwartej aplikacji czy urządzenia.

Oprogramowanie

Google wprowadził szereg nowości w Bard

Google ulepsza Barda, czyli eksperyment polegający na wykorzystaniu generatywnej AI. Użytkownicy mogą poprosić Barda o wykonanie różnych zadań, takich jak utworzenie dokumentu z planem podróży, przygotowanie reklamy lub pomoc w wyjaśnieniu skomplikowanego terminu naukowego.

Oprogramowanie

Paint w Windows 11 obsłuży warstwy. Microsoft rozwija program

Paint na przestrzeni lat stawał się coraz bardziej zapomnianym programem. Jednak wraz z premierą Windows 11 firma Microsoft tchnęła w niego nowe życie. Dziś jest to już bardzo funkcjonalne narzędzie, a kolejne nowinki pojawią się już niebawem. We wrześniu 2023 r. zapowiedziano trzy cenne dodatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *