Europejska Agencja Kosmiczna rezygnuje ze współpracy z Roskosmosem. Misja łazika ExoMars zawieszona

ESA, czyli Europejska Agencja Kosmiczna, miała współpracować z Roskosmosem w celu dostarczenia łazika ExoMars na Marsa. Miała – współpraca między organizacjami została bowiem zawieszona, podobnie jak sama misja.

ExoMars to dzieło Europejskiej Agencji Kosmicznej, które w 2022 r. miało polecieć z pomocą Roskosmosu na Marsa, w celu poszukiwania organicznych molekuł. Już 1 marca 2022 zdecydowano o opóźnieniu misji, natomiast teraz tę współpracę oficjalnie zawieszono.

Jak czytamy na stronie ESA:

Rada rządząca ESA, zebrana w Paryżu w dniach 16-17 marca, oceniła sytuację wynikającą z wojny na Ukrainie o ExoMars i jednogłośnie:

  • uznała niemożność prowadzenia bieżącej współpracy z Roskosmosem w ramach misji łazika ExoMars, której start ma nastąpić w 2022 r., i upoważnił dyrektora generalnego ESA do podjęcia odpowiednich kroków w celu odpowiedniego zawieszenia współpracy;
  • upoważniła dyrektora generalnego ESA do przeprowadzenia przyspieszonego badania przemysłowego w celu lepszego zdefiniowania dostępnych opcji dalszego wdrażania misji łazika ExoMars.

Co więcej, wszystkie inne zaplanowane misje z wykorzystaniem rakiet Sojuz również zostały zawieszone. Mowa więc o takich projektach jak Galileo M10 i M11 (alternatywie dla GPS), Euclid i Earthcare.

ESA podkreśla jednak, że misje nie zostają anulowane, lecz teraz mają odbyć się rozmowy i ocena potencjalnych alternatywnych usług umożliwiających wystrzelenie misji. Warto zauważyć, że z usług Roskosmosu korzystała również NASA, lecz od pewnego czasu Amerykanie testują możliwości startów kosmicznych z terenu swojego kraju za sprawą prywatnych rakiet SpaceX.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *