Microsoft udostępnia narzędzie do skanowania urządzeń Mikrotik pod kątem infekcji Trickbotem

Analitycy Sekcji 52 z zespołu Microsoft Defender (dedykowanej IoT), zbadali i ustalili w jaki sposób routery MikroTik są wykorzystywane w infrastrukturze C2 trojana Trickbot. 

Narzędzie routeros-scanner udostępnione przez Microsoft ułatwia detekcję i usunięcie złośliwych reguł ze skompromitowanych routerów Mikrotika. Kod jest udostępniony na Githubie, a zespół Microsoftu jest otwarty na wszelkie sugestie i ulepszenia. Funkcje, które oferuje narzędzie:

  • Get the version of the device and map it to CVEs
  • Check for scheduled tasks
  • Look for traffic redirection rules (NAT and other rules)
  • Look for DNS cache poisoning
  • Look for default ports change
  • Look for non-default users

Trickbot to bankowy trojan, który po raz pierwszy został zidentyfikowany w 2016 roku i pomimo zatrzymań niektórych developerów, jest nadal rozwijanym i aktywnym projektem. Trickbot zawiera kilkadziesiąt modułów i backdorów dla innego złośliwego oprogramowania, w tym dla ransomware. Mikrotiki są wykorzystywane przez TrickBota jako proxy w komunikacji z właściwymi C2 i stanowią czasami ponad połowę skompromitowanych urządzeń wykorzystywanych w kampaniach Trickbota. 

Rysunek 1. Przebieg ataku.

Kompromitowanie Mikrotika ma polegać na:

Następnie, atakujący przekierowują ruch na właściwe C2, na porcie 449 znanym z wcześniejszych analiz Trickbota wykonując polecenia.

/ip firewall nat add chain=dstnat proto=tcp dst-port=449   to-port=80 action=dst-nat to-addresses=<infected device> dst-address=<real C2 address>

W rezultacie komunikacja od ofiary odbywa się po porcie 449, jest odbierana na skompromitowanym Mikrotiku i przekazywana po porcie 80 do właściwego C2 Trickbota.

Rysunek 2. Przekierowanie ruchu.

Detekcja infekcji (kompromitacji) Mikrotika Trickbotem polega na sprawdzeniu, czy na urządzeniu istnieją reguły NAT jak wskazane powyżej (port 449). Jeśli istnieją, oznaczać to może infekcję.

Dodatkowo, zespół Microsoftu proponuje następujące mitygacje ograniczające ryzyko wystąpienia infekcji w przyszłości:

  • zmień domyślne hasło na silne,
  • zablokuj port 8291 przed dostępem z zewnątrz,
  • zmień port SSH na inny niż domyślny (22),
  • upewnij się, że routery są zaktualizowane do najnowszego oprogramowania i poprawek,
  • użyj bezpiecznego VPN do zdalnego dostępu i ogranicz zdalny dostęp do routera.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *