Ukraińska transformacja cyfrowa w czasie wojny. Przechowywanie i przetwarzanie danych poza terytorium Ukrainy

Dekretem Gabinetu Rady Ministrów Ukrainy z dn. 12 marca br., cała ukraińska administracja rządowa i samorządowa oraz inne podmioty publiczne, mogą zgodnie z prawem przechowywać i przetwarzać dane poza terytorium Ukrainy. Dotyczy to zarówno przetwarzania danych w ośrodkach podstawowych, które obecnie mogą być zlokalizowane poza terytorium Ukrainy oraz tworzenia poza granicami kraju ośrodków zapasowych i przechowywania kopii danych w chmurze.

Podobne rozwiązanie o nazwie ambasada danych w zakresie przechowywania kopii zapasowych m.in. 10 strategicznych dla Estonii baz od lat z powodzeniem stosuje Estonia, która przechowuje kopie w Luksemburgu. Ambasada danych jest ambasadą bez ambasadora i jak wyjaśniają Estończycy:

Nie jest to ambasada w tradycyjnym sensie dyplomatycznym i choć umowa założycielska uwzględnia Konwencję wiedeńską o stosunkach dyplomatycznych, to w prawie międzynarodowym jest czymś zupełnie nowym. Jest w pełni pod kontrolą Estonii, ale ma te same prawa jak fizyczne ambasady, takie jak immunitet.

Dodatkowo, dekretem wprowadzono zakaz przetwarzania danych na terytoriach okupowanych oraz na terenach państwa-agresora, państwa okupującego lub w infrastrukturze należącej do podmiotów objętych przez Ukrainę sankcjami.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Zalecana pilna aktualizacja Google Chrome z powodu wykrytej luki 0-day

Google Chrome wymaga natychmiastowej aktualizacji w związku z odkryciem kolejnej luki 0-day. Najnowsza aktualizacja przeglądarki zawiera poprawki, w tym kluczową łatkę dla luki oznaczonej jako CVE-2023-6345, której wykorzystywanie zostało zaobserwowane w praktyce przez atakujących.

Bezpieczeństwo

Za sprawą ataku ransomware wyciekły medyczne dane Polaków

Do internetu wyciekły wyniki badań medycznych wykonanych przez ostatnie kilka lat w jednej z największych ogólnopolskich sieci laboratoriów medycznych, firmy ALAB. Wyciek danych jest wynikiem ataku grupy ransomware, a dane uważane są za próbkę.

Oprogramowanie

WordPress 6.4: Nowe funkcje, ulepszenia i zmiany

WordPress 6.4 to najnowsza wersja popularnego systemu zarządzania treścią, który oferuje wiele nowych funkcji, ulepszeń i zmian. Ta aktualizacja, która została zaplanowana na 7 listopada 2023 roku, wprowadza wiele interesujących nowości, które warto poznać. Poniżej przedstawiam szczegółowy artykuł na temat nowej wersji WordPress 6.4.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *