Ukraińska transformacja cyfrowa w czasie wojny. Przechowywanie i przetwarzanie danych poza terytorium Ukrainy

Dekretem Gabinetu Rady Ministrów Ukrainy z dn. 12 marca br., cała ukraińska administracja rządowa i samorządowa oraz inne podmioty publiczne, mogą zgodnie z prawem przechowywać i przetwarzać dane poza terytorium Ukrainy. Dotyczy to zarówno przetwarzania danych w ośrodkach podstawowych, które obecnie mogą być zlokalizowane poza terytorium Ukrainy oraz tworzenia poza granicami kraju ośrodków zapasowych i przechowywania kopii danych w chmurze.

Podobne rozwiązanie o nazwie ambasada danych w zakresie przechowywania kopii zapasowych m.in. 10 strategicznych dla Estonii baz od lat z powodzeniem stosuje Estonia, która przechowuje kopie w Luksemburgu. Ambasada danych jest ambasadą bez ambasadora i jak wyjaśniają Estończycy:

Nie jest to ambasada w tradycyjnym sensie dyplomatycznym i choć umowa założycielska uwzględnia Konwencję wiedeńską o stosunkach dyplomatycznych, to w prawie międzynarodowym jest czymś zupełnie nowym. Jest w pełni pod kontrolą Estonii, ale ma te same prawa jak fizyczne ambasady, takie jak immunitet.

Dodatkowo, dekretem wprowadzono zakaz przetwarzania danych na terytoriach okupowanych oraz na terenach państwa-agresora, państwa okupującego lub w infrastrukturze należącej do podmiotów objętych przez Ukrainę sankcjami.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Kolejna fala oszustw ,,na PGE”

SMS od PGE z informacją o zaplanowanym odłączeniu energii elektrycznej to popularna metoda cyberprzestępców. Oszuści, podszywając się pod Polską Grupę Energetyczną, chcą podstępem pozyskać nasze dane. Cel jest jeden.

Militaria

Alrosa – symbol rosyjskiej floty wraca na morze

Jedyny w swoim rodzaju rosyjski okręt podwodny o nazwie “Alrosa” powrócił na morze. Po modernizacji i zainstalowaniu nowego uzbrojenia ma być głównym elementem floty biorącej udział w agresji na Ukrainę. Rosjanie chwalą się, że jest w stanie zastąpić sześć okrętów. Dlaczego jest tak wyjątkowy?

Bezpieczeństwo

Blisko 66 000 złotych straciła 55- letnia mieszkanka Staszowa w wyniku oszustwa

Blisko 66 000 złotych straciła 55- letnia mieszkanka Staszowa w wyniku oszustwa. Kobieta była przekonana, że odebrała połączenie od pracownika banku, a kolejno od stołecznego policjanta. Otworzyła przesłany za pomocą komunikatora link, i to wystarczyło, aby w efekcie końcowym oszuści wypłacili z jej rachunku bankowego zgromadzone środki oraz zaciągnęli pożyczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.