Ukraińska transformacja cyfrowa w czasie wojny. Przechowywanie i przetwarzanie danych poza terytorium Ukrainy

Dekretem Gabinetu Rady Ministrów Ukrainy z dn. 12 marca br., cała ukraińska administracja rządowa i samorządowa oraz inne podmioty publiczne, mogą zgodnie z prawem przechowywać i przetwarzać dane poza terytorium Ukrainy. Dotyczy to zarówno przetwarzania danych w ośrodkach podstawowych, które obecnie mogą być zlokalizowane poza terytorium Ukrainy oraz tworzenia poza granicami kraju ośrodków zapasowych i przechowywania kopii danych w chmurze.

Podobne rozwiązanie o nazwie ambasada danych w zakresie przechowywania kopii zapasowych m.in. 10 strategicznych dla Estonii baz od lat z powodzeniem stosuje Estonia, która przechowuje kopie w Luksemburgu. Ambasada danych jest ambasadą bez ambasadora i jak wyjaśniają Estończycy:

Nie jest to ambasada w tradycyjnym sensie dyplomatycznym i choć umowa założycielska uwzględnia Konwencję wiedeńską o stosunkach dyplomatycznych, to w prawie międzynarodowym jest czymś zupełnie nowym. Jest w pełni pod kontrolą Estonii, ale ma te same prawa jak fizyczne ambasady, takie jak immunitet.

Dodatkowo, dekretem wprowadzono zakaz przetwarzania danych na terytoriach okupowanych oraz na terenach państwa-agresora, państwa okupującego lub w infrastrukturze należącej do podmiotów objętych przez Ukrainę sankcjami.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *