Ukraińska transformacja cyfrowa w czasie wojny. Przechowywanie i przetwarzanie danych poza terytorium Ukrainy

Dekretem Gabinetu Rady Ministrów Ukrainy z dn. 12 marca br., cała ukraińska administracja rządowa i samorządowa oraz inne podmioty publiczne, mogą zgodnie z prawem przechowywać i przetwarzać dane poza terytorium Ukrainy. Dotyczy to zarówno przetwarzania danych w ośrodkach podstawowych, które obecnie mogą być zlokalizowane poza terytorium Ukrainy oraz tworzenia poza granicami kraju ośrodków zapasowych i przechowywania kopii danych w chmurze.

Podobne rozwiązanie o nazwie ambasada danych w zakresie przechowywania kopii zapasowych m.in. 10 strategicznych dla Estonii baz od lat z powodzeniem stosuje Estonia, która przechowuje kopie w Luksemburgu. Ambasada danych jest ambasadą bez ambasadora i jak wyjaśniają Estończycy:

Nie jest to ambasada w tradycyjnym sensie dyplomatycznym i choć umowa założycielska uwzględnia Konwencję wiedeńską o stosunkach dyplomatycznych, to w prawie międzynarodowym jest czymś zupełnie nowym. Jest w pełni pod kontrolą Estonii, ale ma te same prawa jak fizyczne ambasady, takie jak immunitet.

Dodatkowo, dekretem wprowadzono zakaz przetwarzania danych na terytoriach okupowanych oraz na terenach państwa-agresora, państwa okupującego lub w infrastrukturze należącej do podmiotów objętych przez Ukrainę sankcjami.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Powstanie Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK. Ujawniono szczegóły

Powstanie Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK, które będzie skupiać specjalistyczne centra, ośrodki i laboratoria, by wzmocnić krajowy system cyberbezpieczeństwa. Ma też wesprzeć działający już CSIRT NASK. Projekt zaplanowano do końca 2029 roku, jego wartość to 310 mln złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *