Ukraińska transformacja cyfrowa w czasie wojny. Przechowywanie i przetwarzanie danych poza terytorium Ukrainy

Dekretem Gabinetu Rady Ministrów Ukrainy z dn. 12 marca br., cała ukraińska administracja rządowa i samorządowa oraz inne podmioty publiczne, mogą zgodnie z prawem przechowywać i przetwarzać dane poza terytorium Ukrainy. Dotyczy to zarówno przetwarzania danych w ośrodkach podstawowych, które obecnie mogą być zlokalizowane poza terytorium Ukrainy oraz tworzenia poza granicami kraju ośrodków zapasowych i przechowywania kopii danych w chmurze.

Podobne rozwiązanie o nazwie ambasada danych w zakresie przechowywania kopii zapasowych m.in. 10 strategicznych dla Estonii baz od lat z powodzeniem stosuje Estonia, która przechowuje kopie w Luksemburgu. Ambasada danych jest ambasadą bez ambasadora i jak wyjaśniają Estończycy:

Nie jest to ambasada w tradycyjnym sensie dyplomatycznym i choć umowa założycielska uwzględnia Konwencję wiedeńską o stosunkach dyplomatycznych, to w prawie międzynarodowym jest czymś zupełnie nowym. Jest w pełni pod kontrolą Estonii, ale ma te same prawa jak fizyczne ambasady, takie jak immunitet.

Dodatkowo, dekretem wprowadzono zakaz przetwarzania danych na terytoriach okupowanych oraz na terenach państwa-agresora, państwa okupującego lub w infrastrukturze należącej do podmiotów objętych przez Ukrainę sankcjami.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Cyberwojna trwa w najlepsze – jak się bronić?

Mało kto jest ekspertem od cyberbezpieczeństwa. Większość z nas po prostu korzysta z internetu, aplikacji mobilnych, gier, programów komputerowych i usług online absolutnie nie zaprzątając sobie głowy, jak to wszystko działa. Za naszą wschodnią granicą, na Ukrainie trwa konflikt zbrojny, przeprowadzane są również cyberataki, jednak naiwnością byłoby myśleć, że my jesteśmy od nich wolni. Tak naprawdę cyberwojna trwa od dawna, a jej celem może być każdy. Jak możesz się obronić, nie będąc ekspertem od cyberbezpieczeństwa? Przygotowaliśmy przydatny zestaw porad i działań, które warto podjąć w celu ochrony własnych danych i własnego komputera.

Oprogramowanie

Zobacz co się zmieni w Ubuntu 23.04

Ubuntu 23.04 to najnowsza wersja popularnej dystrybucji Linux. Aktualizacja już niebawem trafi do użytkowników, a tymczasem spójrzmy na to, co konkretnie ze sobą przyniesie.

Oprogramowanie

Nowa aktualizacja Windows 11 obniża wydajność dysków SSD

Windows 11 22H2 Moment 2 miał wprowadzać szereg nowych funkcji, które ułatwiają korzystanie z systemu. Okazuje się, że aktualizacja w niektórych przypadkach może znacząco obniżać wydajność dysków SSD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *