Microsoft udostępnia narzędzie do skanowania urządzeń Mikrotik pod kątem infekcji Trickbotem

Analitycy Sekcji 52 z zespołu Microsoft Defender (dedykowanej IoT), zbadali i ustalili w jaki sposób routery MikroTik są wykorzystywane w infrastrukturze C2 trojana Trickbot. 

Narzędzie routeros-scanner udostępnione przez Microsoft ułatwia detekcję i usunięcie złośliwych reguł ze skompromitowanych routerów Mikrotika. Kod jest udostępniony na Githubie, a zespół Microsoftu jest otwarty na wszelkie sugestie i ulepszenia. Funkcje, które oferuje narzędzie:

  • Get the version of the device and map it to CVEs
  • Check for scheduled tasks
  • Look for traffic redirection rules (NAT and other rules)
  • Look for DNS cache poisoning
  • Look for default ports change
  • Look for non-default users

Trickbot to bankowy trojan, który po raz pierwszy został zidentyfikowany w 2016 roku i pomimo zatrzymań niektórych developerów, jest nadal rozwijanym i aktywnym projektem. Trickbot zawiera kilkadziesiąt modułów i backdorów dla innego złośliwego oprogramowania, w tym dla ransomware. Mikrotiki są wykorzystywane przez TrickBota jako proxy w komunikacji z właściwymi C2 i stanowią czasami ponad połowę skompromitowanych urządzeń wykorzystywanych w kampaniach Trickbota. 

Rysunek 1. Przebieg ataku.

Kompromitowanie Mikrotika ma polegać na:

Następnie, atakujący przekierowują ruch na właściwe C2, na porcie 449 znanym z wcześniejszych analiz Trickbota wykonując polecenia.

/ip firewall nat add chain=dstnat proto=tcp dst-port=449   to-port=80 action=dst-nat to-addresses=<infected device> dst-address=<real C2 address>

W rezultacie komunikacja od ofiary odbywa się po porcie 449, jest odbierana na skompromitowanym Mikrotiku i przekazywana po porcie 80 do właściwego C2 Trickbota.

Rysunek 2. Przekierowanie ruchu.

Detekcja infekcji (kompromitacji) Mikrotika Trickbotem polega na sprawdzeniu, czy na urządzeniu istnieją reguły NAT jak wskazane powyżej (port 449). Jeśli istnieją, oznaczać to może infekcję.

Dodatkowo, zespół Microsoftu proponuje następujące mitygacje ograniczające ryzyko wystąpienia infekcji w przyszłości:

  • zmień domyślne hasło na silne,
  • zablokuj port 8291 przed dostępem z zewnątrz,
  • zmień port SSH na inny niż domyślny (22),
  • upewnij się, że routery są zaktualizowane do najnowszego oprogramowania i poprawek,
  • użyj bezpiecznego VPN do zdalnego dostępu i ogranicz zdalny dostęp do routera.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Nauka

Google Gemini – pogromca Chat GPT-4

Google od dawna inwestuje w sztuczną inteligencję, a wraz z pojawieniem się ChatGPT-3 od OpenAI, firma postanowiła wypuścić własne narzędzie o podobnej funkcjonalności. Bard, który zadebiutował w lipcu 2023 roku, okazał się być bardzo obiecującym rozwiązaniem, ale Google nie zamierza się na tym zatrzymywać.

Oprogramowanie

Nowy Firefox 120.0.1 – rozwiązanie problemu obciążenia procesora

Firefox, popularna przeglądarka internetowa, właśnie otrzymała aktualizację do wersji 120.0.1. Ta nowa wersja powinna zainteresować wszystkich użytkowników, którzy dostrzegali problem z nienaturalnym obciążeniem procesora. W niektórych przypadkach, teoretyczne obciążenie CPU mogło sięgać nawet 100 proc.

Bezpieczeństwo

Zalecana pilna aktualizacja Google Chrome z powodu wykrytej luki 0-day

Google Chrome wymaga natychmiastowej aktualizacji w związku z odkryciem kolejnej luki 0-day. Najnowsza aktualizacja przeglądarki zawiera poprawki, w tym kluczową łatkę dla luki oznaczonej jako CVE-2023-6345, której wykorzystywanie zostało zaobserwowane w praktyce przez atakujących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *