Chcesz zwiększyć rozmiar dysku w Apple Mac Studio? Zapomnij… Zostajesz z tym co kupisz

Urządzenia produkowane przez Apple mają opinię urządzeń, które nie dają się łatwo modyfikować i naprawiać. Nowe urządzenia jak Mac Studio niestety nie są tutaj wyjątkiem.

Ekipa z iFixit znana jest z dostarczania informacji na temat możliwości naprawy, a także ulepszania sprzętu, wydając przy tym często poradniki, jak dokonać naprawy w domu. Tym razem na warsztat wzięli najnowszy Mac Studio i odkryli, że chociaż jest możliwość wymiany dysku na większy, to jest to tylko teoretyczna możliwość, bo zwykły użytkownik nie będzie w stanie jej dokonać. W środku urządzenia istnieją dwa gniazda, do których dostęp jest stosunkowo łatwy, a tylko jedno jest zapełnione. Użytkownicy mieli nadzieję, że będzie można łatwo zwiększyć ilość dostępnej pamięci, jednak nie jest to możliwe, ponieważ pamięć masowa Studio jest zarządzana za pomocą kontrolera NAND wbudowanego w najnowsze chipsety Apple M1 Max i M1 Ultra. Kontroler nie jest umieszczany na tym samym PCB, co układy pamięci NAND, jak to ma miejsce w przypadku standardowych dysków.

Apple skutecznie zablokowało możliwość zwiększenia wielkości dysku w nowych Mac Studio. Nie dość, że kontroler NAND jest w chipsecie, a nie na PCB z NAND (jak w zwykłych dyskach), to podmiana samych modułów pamięci o większej pojemności najzwyczajniej nie działa i to pomimo wolnego drugiego slotu. Wkrótce zapewne pojawi się jednak odpowiednia usługa – dodatkowo płatna.

Mac Studio wykorzystuje inną architekturę pamięci masowej, która sprawia, że ​​wymiana modułów jest nieco bardziej skomplikowana. Nie da się tutaj zainstalować zwykłego dysku SSD dostępnego w sklepach. Można jedynie wymienić same moduły NAND w Mac Studio na inne o tym samym rozmiarze i wykonać przywracanie DFU. Włożenie modułów o innym rozmiarze, lub wypełnienie obu gniazd takimi samymi modułami nie działa.

Użytkownicy muszą już na starcie wiedzieć, ile pamięci będą potrzebować, bo nie będą mogli zwiększyć pojemności. Jedyną opcją jest stosowanie zewnętrznych nośników. Możliwe, że Apple wprowadzi w przyszłości możliwość wymiany modułów na większe, jednak nie ma co liczyć, że będzie można taką operację przeprowadzić samodzielnie.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *