Chcesz zwiększyć rozmiar dysku w Apple Mac Studio? Zapomnij… Zostajesz z tym co kupisz

Urządzenia produkowane przez Apple mają opinię urządzeń, które nie dają się łatwo modyfikować i naprawiać. Nowe urządzenia jak Mac Studio niestety nie są tutaj wyjątkiem.

Ekipa z iFixit znana jest z dostarczania informacji na temat możliwości naprawy, a także ulepszania sprzętu, wydając przy tym często poradniki, jak dokonać naprawy w domu. Tym razem na warsztat wzięli najnowszy Mac Studio i odkryli, że chociaż jest możliwość wymiany dysku na większy, to jest to tylko teoretyczna możliwość, bo zwykły użytkownik nie będzie w stanie jej dokonać. W środku urządzenia istnieją dwa gniazda, do których dostęp jest stosunkowo łatwy, a tylko jedno jest zapełnione. Użytkownicy mieli nadzieję, że będzie można łatwo zwiększyć ilość dostępnej pamięci, jednak nie jest to możliwe, ponieważ pamięć masowa Studio jest zarządzana za pomocą kontrolera NAND wbudowanego w najnowsze chipsety Apple M1 Max i M1 Ultra. Kontroler nie jest umieszczany na tym samym PCB, co układy pamięci NAND, jak to ma miejsce w przypadku standardowych dysków.

Apple skutecznie zablokowało możliwość zwiększenia wielkości dysku w nowych Mac Studio. Nie dość, że kontroler NAND jest w chipsecie, a nie na PCB z NAND (jak w zwykłych dyskach), to podmiana samych modułów pamięci o większej pojemności najzwyczajniej nie działa i to pomimo wolnego drugiego slotu. Wkrótce zapewne pojawi się jednak odpowiednia usługa – dodatkowo płatna.

Mac Studio wykorzystuje inną architekturę pamięci masowej, która sprawia, że ​​wymiana modułów jest nieco bardziej skomplikowana. Nie da się tutaj zainstalować zwykłego dysku SSD dostępnego w sklepach. Można jedynie wymienić same moduły NAND w Mac Studio na inne o tym samym rozmiarze i wykonać przywracanie DFU. Włożenie modułów o innym rozmiarze, lub wypełnienie obu gniazd takimi samymi modułami nie działa.

Użytkownicy muszą już na starcie wiedzieć, ile pamięci będą potrzebować, bo nie będą mogli zwiększyć pojemności. Jedyną opcją jest stosowanie zewnętrznych nośników. Możliwe, że Apple wprowadzi w przyszłości możliwość wymiany modułów na większe, jednak nie ma co liczyć, że będzie można taką operację przeprowadzić samodzielnie.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Windows 11 zaczyna mieć sens. Microsoft Copilot przypadnie Wam do gustu

Microsoft unifikuje większość swoich czatbotów, tworząc tym samym jedną wielką hostowaną w chmurze aplikację. Która wie co trzeba o każdym ze swoich użytkowników i jest zawsze pod ręką – niezależnie od aktualnie otwartej aplikacji czy urządzenia.

Oprogramowanie

Google wprowadził szereg nowości w Bard

Google ulepsza Barda, czyli eksperyment polegający na wykorzystaniu generatywnej AI. Użytkownicy mogą poprosić Barda o wykonanie różnych zadań, takich jak utworzenie dokumentu z planem podróży, przygotowanie reklamy lub pomoc w wyjaśnieniu skomplikowanego terminu naukowego.

Oprogramowanie

Paint w Windows 11 obsłuży warstwy. Microsoft rozwija program

Paint na przestrzeni lat stawał się coraz bardziej zapomnianym programem. Jednak wraz z premierą Windows 11 firma Microsoft tchnęła w niego nowe życie. Dziś jest to już bardzo funkcjonalne narzędzie, a kolejne nowinki pojawią się już niebawem. We wrześniu 2023 r. zapowiedziano trzy cenne dodatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *