Chcesz zwiększyć rozmiar dysku w Apple Mac Studio? Zapomnij… Zostajesz z tym co kupisz

Urządzenia produkowane przez Apple mają opinię urządzeń, które nie dają się łatwo modyfikować i naprawiać. Nowe urządzenia jak Mac Studio niestety nie są tutaj wyjątkiem.

Ekipa z iFixit znana jest z dostarczania informacji na temat możliwości naprawy, a także ulepszania sprzętu, wydając przy tym często poradniki, jak dokonać naprawy w domu. Tym razem na warsztat wzięli najnowszy Mac Studio i odkryli, że chociaż jest możliwość wymiany dysku na większy, to jest to tylko teoretyczna możliwość, bo zwykły użytkownik nie będzie w stanie jej dokonać. W środku urządzenia istnieją dwa gniazda, do których dostęp jest stosunkowo łatwy, a tylko jedno jest zapełnione. Użytkownicy mieli nadzieję, że będzie można łatwo zwiększyć ilość dostępnej pamięci, jednak nie jest to możliwe, ponieważ pamięć masowa Studio jest zarządzana za pomocą kontrolera NAND wbudowanego w najnowsze chipsety Apple M1 Max i M1 Ultra. Kontroler nie jest umieszczany na tym samym PCB, co układy pamięci NAND, jak to ma miejsce w przypadku standardowych dysków.

Apple skutecznie zablokowało możliwość zwiększenia wielkości dysku w nowych Mac Studio. Nie dość, że kontroler NAND jest w chipsecie, a nie na PCB z NAND (jak w zwykłych dyskach), to podmiana samych modułów pamięci o większej pojemności najzwyczajniej nie działa i to pomimo wolnego drugiego slotu. Wkrótce zapewne pojawi się jednak odpowiednia usługa – dodatkowo płatna.

Mac Studio wykorzystuje inną architekturę pamięci masowej, która sprawia, że ​​wymiana modułów jest nieco bardziej skomplikowana. Nie da się tutaj zainstalować zwykłego dysku SSD dostępnego w sklepach. Można jedynie wymienić same moduły NAND w Mac Studio na inne o tym samym rozmiarze i wykonać przywracanie DFU. Włożenie modułów o innym rozmiarze, lub wypełnienie obu gniazd takimi samymi modułami nie działa.

Użytkownicy muszą już na starcie wiedzieć, ile pamięci będą potrzebować, bo nie będą mogli zwiększyć pojemności. Jedyną opcją jest stosowanie zewnętrznych nośników. Możliwe, że Apple wprowadzi w przyszłości możliwość wymiany modułów na większe, jednak nie ma co liczyć, że będzie można taką operację przeprowadzić samodzielnie.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *