Pierwsze udokumentowane użycie Starstreak na Ukrainie. Rosyjski śmigłowiec Mi-28N nie miał szans

Pierwszego kwietnia w sieci pojawiło się nagranie ukazujące udane zestrzelenie rosyjskiego śmigłowca Mi-28N z wykorzystaniem brytyjskiego systemu przeciwlotniczego Starstreak. To pierwszy udokumentowany przypadek tego typu.

Starstreak w Ukrainie. Oberwał rosyjski śmigłowiec Mi-28N

Na nagraniu możemy zobaczyć bezpośredni moment uderzenia Starstreak w ogon lecącego Mi-28N. Miało to miejsce na wschodniej Ukrainie, gdzie miały już przed tygodniem dotrzeć te nowe systemy przeciwlotnicze z Wielkiej Brytanii. Wprawdzie oficjalnego potwierdzenia na wykorzystanie Starstreak świat w tym przypadku najpewniej nie uzyska, ale analitycy, eksperci i źródła dziennika The Times są przekonani co do wykorzystania właśnie tego pocisku.

Starstreak w rękach ukraińskiego wojska zapewnia zupełnie nowy wymiar walki z rosyjskim lotnictwem. Te systemy opracowane przez Thales Air Defence z Wielkiej Brytanii mogą razić cele oddalone o 7 kilometrów i zamiast operować na pokładowym systemie naprowadzania, wymagają od operatora nie tylko wystrzelenia, ale też utrzymania wiązki lasera na celu. To dzięki temu są w stanie uderzyć w cel nawet mimo systemów obrony pokroju flar.

Wyjątkowość Starstreak sprowadza się do tego, że pocisk po osiągnięciu prędkości maksymalnej rzędu 3,5 Mach uwalnia trzy podpociski zastosowane w celu zwiększenia skuteczności. To właśnie one naprowadzają się na wiązkę lasera podświetlającego cel, a sama skuteczność tych pocisków jest ograniczona przez brak zapalnika zbliżeniowego, bo jego brak oznacza wymóg uderzenia pocisku bezpośredniego.

Dopiero przy bezpośrednim uderzeniu następuje wybuch głowicy, ale jest to brak, którego wymusił sam format podpocisków. Te mierzą tylko 396 mm długości i 22 mm średnicy, a ich waga nie przekracza kilograma. Takie rozmiary uniemożliwiają zamontowanie wystarczająco dużej ilości materiałów wybuchowych, aby uzyskać wystarczającą efektywność głowicy z zapalnikiem zbliżeniowym.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Sprzęt

Ukończono montaż nowego superkomputera ,,Helios”. To numer 1 w Polsce

Superkomputer Helios to system zainstalowany w ACK Cyfronet AGH, a powstały w wyniku prac realizowanych w koordynowanym przez Cyfronet projekcie Narodowa Infrastruktura Superkomputerowa dla EuroHPC – EuroHPC PL. Superkomputer został zbudowany według projektu Cyfronetu przez Hewlett-Packard Enterprise w oparciu o platformę HPE Cray EX4000 i składa się z trzech partycji obliczeniowych

Linux

Fedora Linux 40 została oficjalnie wydana

Fedora 40 i różne odmiany tej dystrybucji Linuksa są już oficjalnie dostępne i można je pobrać ze strony Fedora Project. Główną nowością jest aktualizacja pulpitu GNOME 46; wersja KDE przełącza się również na KDE Plasma 6.

Bezpieczeństwo

Ostrzeżenie CSIRT KNF. Uważaj, jeśli odwiedzałeś takie strony

CSIRT KNF zwraca uwagę, że tylko w marcu odebrano zgłoszenia ponad 6 tysięcy domen związanych z fałszywymi serwisami w sieci. Były wykorzystywane zwłaszcza na potrzeby oszustw dotyczących usług kurierskich, inwestycji czy mediów społecznościowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *