Pierwsze udokumentowane użycie Starstreak na Ukrainie. Rosyjski śmigłowiec Mi-28N nie miał szans

Pierwszego kwietnia w sieci pojawiło się nagranie ukazujące udane zestrzelenie rosyjskiego śmigłowca Mi-28N z wykorzystaniem brytyjskiego systemu przeciwlotniczego Starstreak. To pierwszy udokumentowany przypadek tego typu.

Starstreak w Ukrainie. Oberwał rosyjski śmigłowiec Mi-28N

Na nagraniu możemy zobaczyć bezpośredni moment uderzenia Starstreak w ogon lecącego Mi-28N. Miało to miejsce na wschodniej Ukrainie, gdzie miały już przed tygodniem dotrzeć te nowe systemy przeciwlotnicze z Wielkiej Brytanii. Wprawdzie oficjalnego potwierdzenia na wykorzystanie Starstreak świat w tym przypadku najpewniej nie uzyska, ale analitycy, eksperci i źródła dziennika The Times są przekonani co do wykorzystania właśnie tego pocisku.

Starstreak w rękach ukraińskiego wojska zapewnia zupełnie nowy wymiar walki z rosyjskim lotnictwem. Te systemy opracowane przez Thales Air Defence z Wielkiej Brytanii mogą razić cele oddalone o 7 kilometrów i zamiast operować na pokładowym systemie naprowadzania, wymagają od operatora nie tylko wystrzelenia, ale też utrzymania wiązki lasera na celu. To dzięki temu są w stanie uderzyć w cel nawet mimo systemów obrony pokroju flar.

Wyjątkowość Starstreak sprowadza się do tego, że pocisk po osiągnięciu prędkości maksymalnej rzędu 3,5 Mach uwalnia trzy podpociski zastosowane w celu zwiększenia skuteczności. To właśnie one naprowadzają się na wiązkę lasera podświetlającego cel, a sama skuteczność tych pocisków jest ograniczona przez brak zapalnika zbliżeniowego, bo jego brak oznacza wymóg uderzenia pocisku bezpośredniego.

Dopiero przy bezpośrednim uderzeniu następuje wybuch głowicy, ale jest to brak, którego wymusił sam format podpocisków. Te mierzą tylko 396 mm długości i 22 mm średnicy, a ich waga nie przekracza kilograma. Takie rozmiary uniemożliwiają zamontowanie wystarczająco dużej ilości materiałów wybuchowych, aby uzyskać wystarczającą efektywność głowicy z zapalnikiem zbliżeniowym.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Windows 11 zaczyna mieć sens. Microsoft Copilot przypadnie Wam do gustu

Microsoft unifikuje większość swoich czatbotów, tworząc tym samym jedną wielką hostowaną w chmurze aplikację. Która wie co trzeba o każdym ze swoich użytkowników i jest zawsze pod ręką – niezależnie od aktualnie otwartej aplikacji czy urządzenia.

Oprogramowanie

Google wprowadził szereg nowości w Bard

Google ulepsza Barda, czyli eksperyment polegający na wykorzystaniu generatywnej AI. Użytkownicy mogą poprosić Barda o wykonanie różnych zadań, takich jak utworzenie dokumentu z planem podróży, przygotowanie reklamy lub pomoc w wyjaśnieniu skomplikowanego terminu naukowego.

Oprogramowanie

Paint w Windows 11 obsłuży warstwy. Microsoft rozwija program

Paint na przestrzeni lat stawał się coraz bardziej zapomnianym programem. Jednak wraz z premierą Windows 11 firma Microsoft tchnęła w niego nowe życie. Dziś jest to już bardzo funkcjonalne narzędzie, a kolejne nowinki pojawią się już niebawem. We wrześniu 2023 r. zapowiedziano trzy cenne dodatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *