Najnowszy rosyjski myśliwiec zestrzelony! Oto zdjęcia wraku Su-35S Flanker-E i nagranie momentu zestrzelenia

Najpierw w sieci pojawiło się nagranie, na którym widać najpewniej (trudno to ocenić, ale lokalizacja i czas się zgadza) moment zestrzelenia Su-35S Flanker-E, a następnie zdjęcia, które przedstawiają jego wrak. Na ten moment nie wiadomo, co dokładnie zestrzeliło jeden z najnowszych rosyjskich myśliwców, ale wiadomo, że choć pilot zdołał się katapultować, szybko został pojmany przez ukraińskie siły.

Zdjęcia wraku Su-35 potwierdzają – najnowszy rosyjski myśliwiec zestrzelony

Zestrzelenie każdego rosyjskiego myśliwca czy helikoptera z ukraińskiej przestrzeni powietrznej, to z jednej strony triumf obrońców, a z drugiej zaskoczenie samych pilotów za ich sterami. Tym wmawiano już w marcu, że w pierwszych dniach rosyjskie oddziały zlikwidowały wszystkie ukraińskie środki obrony powietrznej i obezwładniły bazy lotnicze, przez co jakiekolwiek misje powietrzne mają być przeprowadzane bez żadnego zagrożenia.

Jak się okazuje, rzeczywistość jest całkowicie odmienna, a przed tytułowym Su-35S ukraińskim siłom udało się zestrzelić już przynajmniej kilkadziesiąt równie zaawansowanych maszyn z Ka-52 na czele. O ile samo nagranie, które możecie obejrzeć powyżej, nie jest w 100% pewne, jeśli idzie o moment zestrzelenia rosyjskiego myśliwca, to widoczny poniżej wrak opublikowany przez ukraińskie siły zbrojne, wskazuje jednoznacznie na Su-35.

Nie wiemy, co dokładnie go zestrzeliło, ale pewne jest, że zaangażowany był w to system obrony powietrznej, a nie np. ukraiński myśliwiec. Samo zestrzelenie miał to miejsce jakieś 120 kilometrów na wschód od Charkowa, w pobliżu miasta Izyum, czyli rejonie o intensywnej działalności wojskowej w ostatnich latach i jest bardzo ważne z wielu powodów.

Ten najważniejszy dotyczy tego, że Su-35 (Flanker E według kodu NATO) jest przykładem najnowszego (na służbę zawitał w 2014 roku) i najbardziej zaawansowanego myśliwca Rosji, który powstał z wykorzystaniem technologii przeznaczonej dla myśliwców piątej generacji (jeśli idzie o awionikę). Oczywiście o ile oddzielimy z tego zestawienia wprowadzonego na służbę w 2020 roku myśliwca Su-57. Nie bez powodu, bo od momentu rozpoczęcia produkcji w 2009 roku powstało dopiero zaledwie 15 egzemplarzy. Z tych oficjalnie tylko 5 nadaje się do użytku bojowego, więc najwyraźniej Rosja ma z tym myśliwcem spore problemy.

Sam Su-35 to przykład myśliwca wielozadaniowego o wysokiej manewrowości, który kosztuje wedle szacunków około 50 milionów dolarów. Może latać z prędkością do 2400 km/h na dystanse rzędu 3600 km i atakować cele wszelakiej maści z wykorzystaniem swojego działa 30 mm GSz-30, bomb, pocisków powietrze-powietrze i powietrze-ziemia na 12 węzłach o łącznej wadze maksymalnej 8000 kg. Tak imponujący arsenał łączy się z tym, że ten dwusilnikowy myśliwiec wyposażono w nowy system radarowy, który może skutecznie atakować osiem celów jednocześnie.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *