Najnowszy rosyjski myśliwiec zestrzelony! Oto zdjęcia wraku Su-35S Flanker-E i nagranie momentu zestrzelenia

Najpierw w sieci pojawiło się nagranie, na którym widać najpewniej (trudno to ocenić, ale lokalizacja i czas się zgadza) moment zestrzelenia Su-35S Flanker-E, a następnie zdjęcia, które przedstawiają jego wrak. Na ten moment nie wiadomo, co dokładnie zestrzeliło jeden z najnowszych rosyjskich myśliwców, ale wiadomo, że choć pilot zdołał się katapultować, szybko został pojmany przez ukraińskie siły.

Zdjęcia wraku Su-35 potwierdzają – najnowszy rosyjski myśliwiec zestrzelony

Zestrzelenie każdego rosyjskiego myśliwca czy helikoptera z ukraińskiej przestrzeni powietrznej, to z jednej strony triumf obrońców, a z drugiej zaskoczenie samych pilotów za ich sterami. Tym wmawiano już w marcu, że w pierwszych dniach rosyjskie oddziały zlikwidowały wszystkie ukraińskie środki obrony powietrznej i obezwładniły bazy lotnicze, przez co jakiekolwiek misje powietrzne mają być przeprowadzane bez żadnego zagrożenia.

Jak się okazuje, rzeczywistość jest całkowicie odmienna, a przed tytułowym Su-35S ukraińskim siłom udało się zestrzelić już przynajmniej kilkadziesiąt równie zaawansowanych maszyn z Ka-52 na czele. O ile samo nagranie, które możecie obejrzeć powyżej, nie jest w 100% pewne, jeśli idzie o moment zestrzelenia rosyjskiego myśliwca, to widoczny poniżej wrak opublikowany przez ukraińskie siły zbrojne, wskazuje jednoznacznie na Su-35.

Nie wiemy, co dokładnie go zestrzeliło, ale pewne jest, że zaangażowany był w to system obrony powietrznej, a nie np. ukraiński myśliwiec. Samo zestrzelenie miał to miejsce jakieś 120 kilometrów na wschód od Charkowa, w pobliżu miasta Izyum, czyli rejonie o intensywnej działalności wojskowej w ostatnich latach i jest bardzo ważne z wielu powodów.

Ten najważniejszy dotyczy tego, że Su-35 (Flanker E według kodu NATO) jest przykładem najnowszego (na służbę zawitał w 2014 roku) i najbardziej zaawansowanego myśliwca Rosji, który powstał z wykorzystaniem technologii przeznaczonej dla myśliwców piątej generacji (jeśli idzie o awionikę). Oczywiście o ile oddzielimy z tego zestawienia wprowadzonego na służbę w 2020 roku myśliwca Su-57. Nie bez powodu, bo od momentu rozpoczęcia produkcji w 2009 roku powstało dopiero zaledwie 15 egzemplarzy. Z tych oficjalnie tylko 5 nadaje się do użytku bojowego, więc najwyraźniej Rosja ma z tym myśliwcem spore problemy.

Sam Su-35 to przykład myśliwca wielozadaniowego o wysokiej manewrowości, który kosztuje wedle szacunków około 50 milionów dolarów. Może latać z prędkością do 2400 km/h na dystanse rzędu 3600 km i atakować cele wszelakiej maści z wykorzystaniem swojego działa 30 mm GSz-30, bomb, pocisków powietrze-powietrze i powietrze-ziemia na 12 węzłach o łącznej wadze maksymalnej 8000 kg. Tak imponujący arsenał łączy się z tym, że ten dwusilnikowy myśliwiec wyposażono w nowy system radarowy, który może skutecznie atakować osiem celów jednocześnie.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Czy unijne regulacje DORA i NIS2 zwiększą bezpieczeństwo sieci?

Średnio już 4,45 milionów dolarów wynoszą koszty neutralizacji skutków incydentu naruszenia bezpieczeństwa danych w firmach1. W ostatnich latach cyberprzestępcy coraz częściej prowadzą tzw. ataki na łańcuch dostaw, w których wprowadzenie złośliwego kodu do produktu jednej firmy lub włamanie do jej cyfrowych systemów może dotknąć setki, a nawet tysiące jej partnerów i podwykonawców. O tym, że problem jest poważny, świadczą najnowsze regulacje wprowadzane na całym świecie: w Wielkiej Brytanii, USA, Chinach czy Unii Europejskiej (NIS2 i DORA), które mają zwiększać bezpieczeństwo klientów i dostawców.

Bezpieczeństwo

Luka w chipach Apple. Eksperci opracowali atak typu GoFetch

Eksperci z kilku uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych połączyli siły podczas pracy nad wyodrębnianiem sekretów kryptograficznych z komputerów Apple z procesorami ARM M1 i M2. Atak nazwano “GoFetch Attack”.

Sprzęt

Ukończono montaż nowego superkomputera ,,Helios”. To numer 1 w Polsce

Superkomputer Helios to system zainstalowany w ACK Cyfronet AGH, a powstały w wyniku prac realizowanych w koordynowanym przez Cyfronet projekcie Narodowa Infrastruktura Superkomputerowa dla EuroHPC – EuroHPC PL. Superkomputer został zbudowany według projektu Cyfronetu przez Hewlett-Packard Enterprise w oparciu o platformę HPE Cray EX4000 i składa się z trzech partycji obliczeniowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *