Dwie przeciwlotnicze jednostki ogniowe iLaunch dla Polski, czyli nowa umowa programu Narew

W ramach programu Narew polski przemysł zbrojeniowy ma dążyć do opracowania i dostawy komponentów i podsystemów dla dwudziestu trzech przeciwlotniczych zestawów rakietowych krótkiego zasięgu. Obecnie jego realizacją zajmuje się konsorcjum PGZ-Narew, składające się z szeregu przedsiębiorstw z Polskiej Gruby Zbrojeniowej i nie tylko. Najnowsze ogłoszenie na ten temat, dotyczące dopiero co podpisanej umowy programu Narew, obejmuje dwie przeciwlotnicze jednostki ogniowe dla Polski.

Minister obrony narodowej zatwierdził umowę. Dostawa dwóch przeciwlotniczych jednostek ogniowych już wkrótce

Chociaż przemysł wojskowy nas do tego nie przyzwyczaił, to według informacji udzielonych przez naszego ministra obrony narodowej, program Narew można przyspieszyć z racji bardzo dobrze układającej się współpracy. Ta dotyczy konsorcjum MBDA, rządu Wielkiej Brytanii oraz naszego krajowego przemysłu zbrojeniowego. Współpraca idzie ponoć tak dobrze, że dostawę elementów systemu Narew można przyspieszyć.

Przyśpieszenie dostaw wynika przede wszystkim z bardzo dobrej współpracy z partnerem brytyjskim, producentem rakiet CAMM oraz wyrzutni, które trafia na wyposażenie Wojska Polskiego. Wynika ono także z bardzo dobrej współpracy z polskim przemysłem zbrojeniowym, bo te wyrzutnie zostaną posadowione na Jelczach, ciężarówkach polskiej produkcji.

W tym systemie ważną role będą odgrywały polskie stacje radiolokacyjne Soła. Zależało nam na tym, żeby w jak najkrótszym czasie do wielowarstwowego systemu obrony przeciwlotniczej dołączyć właśnie ten element krótkiego zasięgu

– powiedział minister obron narodowej, Mariusz Błaszczak.

To ogłoszenie oznacza, że już we wrześniu do Wojska Polskiego zostanie dostarczona pierwsza jednostka ogniowa nowego systemu obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu. Druga zostanie dostarczona na przełomie 2022 i 2023 roku, a cała umowa obejmuje również pakiet szkoleniowy, logistyczny i ogólne wsparcie w eksploatacji.

Wyraźnie widzimy, że na Ukrainie sprawdzają się Pioruny. W tym roku pierwsze zestawy Patriot trafią na wyposażenie Wojska Polskiego. Także w tym roku na wyposażenie sił zbrojnych trafi pierwsza jednostka ogniowa systemu Narew

– powiedział Mariusz Błaszczak.

Obie jednostki ogniowe będą współpracować ze stacją radiolokacyjną Soła, urządzeniami naprowadzającymi i platformami dowodzenia, jak również pojazdami transportowo-załadowczymi, trzema wyrzutniami iLauncher oraz pociskami CAMM.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *