Anonymous przejęli rosyjski monitoring. Wyświetlają ważny komunikat do Rosjan

Kolektyw Anonymous od początku konfliktu w Ukrainie sam wypowiedział wojnę rosyjskiemu rządowi. Tym razem grupa hakerów zaatakowała rosyjski monitoring publiczny. Na ekrany wyświetlające obraz z przemysłowych kamer nałożyli wiadomość do Rosjan.

Jeden z członków kolektywu Anonymous posługujący się na Twitterze pseudonimem DepaixPorteur pochwalił się udanym przejęciem ponad 400 kamer rosyjskiego monitoringu publicznego. Jego wpis został udostępniony również przez inne konta obsługiwane przez grupę.

„Jesteśmy Anonymous. Przejęliśmy kontrolę nad ponad 400 rosyjskimi kamerami w ramach wsparcia dla Ukrainy – pisze haker, który w dalszej części wpisu wspomina o stronie internetowej, na której każdy może sprawdzić zhakowany monitoring.

„Zebraliśmy około 100 na tej stronie. To jest antypropaganda, która ma otworzyć oczy rosyjskim cywilom. Także umożliwić potencjalny rekonesans” – dodaje. Rzeczywiście po wejściu na witrynę można sprawdzić obrazy z rosyjskich kamer, na które została nałożona wiadomość.

„Putin zabija dzieci. 352 ukraińskich cywilów nie żyje. Rosjanie okłamali 200RF.com. Slava Ukraini! Zhakowany przez Anonymous” – czytamy w wiadomości wyświetlanej przez kolektyw. Warto dodać, że strona internetowa, o której wspomina członek kolektywu, została stworzona przez przedstawicieli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy. Znajdują się na niej informacje o schwytanych i zabitych żołnierzach rosyjskich w Ukrainie, od początku rosyjskiej inwazji.

Anonymous wyjaśniają również, że celem ataku na rosyjskie kamery wyłącznie rozpowszechnianie informacji wśród Rosjan i potencjalne (choć mało prawdopodobne) wykorzystanie tych kamer do rozpoznania.

„Z tego względu, że większość z tych kamer znajduje się w głębi Rosji (a niektóre w pobliżu miast granicznych Ukrainy), jest to głównie duży ruch antypropagandowy. Pracujemy jednak nad kamerami na Białorusi, Ukrainie i bliżej konfliktu ukraińskiego w Rosji, które będą w całości używane do rozpoznania przez ukraińskie wojsko. Ten materiał będzie dostępny w następnej kolejności” – zapowiada haker.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Łańcuch Eksploatacji w Linux: Jak Dwa Błędy w PAM i udisks Prowadzą do Pełnego Przejęcia Systemu (CVE-2025-6018 & CVE-2025-6019)

W cyfrowym świecie bezpieczeństwa, eskalacja uprawnień (privilege escalation) jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Umożliwia atakującemu, który posiada jedynie podstawowe konto użytkownika, zdobycie pełnej kontroli administracyjnej (root) nad systemem. Niedawne odkrycie przez Qualys Threat Research Unit stanowi podręcznikowy przykład tego, jak dwie pozornie odizolowane podatności mogą zostać połączone w niszczycielski łańcuch ataku.

Bezpieczeństwo

Oprogramowanie Open Source w służbie wojskowej: Jak drony z ArduPilot zmieniają oblicze wojny na Ukrainie

W dzisiejszych czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę na każdym polu, od medycyny po rozrywkę, nie jest zaskoczeniem, że jej wpływ jest coraz bardziej widoczny również w dziedzinie wojskowości. Jednak to, co może być zaskakujące, to fakt, że oprogramowanie open-source, tworzone przez społeczność entuzjastów i programistów z całego świata, staje się potężnym narzędziem w rękach armii. Niedawny, zmasowany atak dronów przeprowadzony przez Ukrainę na rosyjskie bazy lotnicze, jest tego najlepszym przykładem i dowodem na to, jak technologie o otwartym kodzie źródłowym rewolucjonizują współczesne pole walki.

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *