Anonymous zhakowali jacht Putina. Nadali mu kurs “do piekła”

Anonymous deklarują, że złamali zabezpieczenia jachtu “Graceful” Władimira Putina, zmieniając później jego dane podróży w systemie AIS. Docelowo z publicznie dostępnych danych można było odczytać, że jacht kieruje się “do piekła”.

Grupa Anonymous, po szeregu innych działań, w tym włamaniu do baz danych Rosji, zrobiła kolejny krok bezpośrednio dotykający majątku Putina. Anonymous zadeklarowali na Twitterze, że udało im się zhakować jacht “Graceful” należący do Władimira Putina i podmienić informacje wysyłane przez jego system automatycznej identyfikacji (AIS). W aplikacjach służących śledzeniu ruchu statków można było w efekcie odczytać nieprawdziwe informacje o jachcie.

Anonymous zmienili informacje wysyłane przez AIS między innymi o lokalizacji i celu podróży. Najpierw za cel ustawiono “Anonymous”, a planowaną datę dotarcia na 1 kwietnia. Lokalizacja dostępna dzięki AIS miała natomiast wskazywać na rozbicie się jachtu o brzegi Wyspy Węży. Docelowo cel podróży jachtu Putina ustawiono na “piekło”, a wśród informacji o rejsie pojawił się znak wywoławczy “FCKPTN” – popularny hasztag na Twitterze wykorzystywany przez potępiających działania rosyjskie.

Anonymous od wielu godzin paraliżują rosyjskie strony internetowe, systemy, a nawet telewizję i dostawy gazu. Jednym z sukcesów grupy było także przechwycenie komunikacji wojskowej. Grupa Anonymous to zrzeszenie anonimowych hakerów, którzy działają według wspólnych zasad opierających się na wolności i sprawiedliwości, w tym przypadku w kontekście działania internetu. Członkowie grupy bardzo intensywnie włączyli się w działania przeciwko stronie rosyjskiej od początku konfliktu z Ukrainą.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Czy unijne regulacje DORA i NIS2 zwiększą bezpieczeństwo sieci?

Średnio już 4,45 milionów dolarów wynoszą koszty neutralizacji skutków incydentu naruszenia bezpieczeństwa danych w firmach1. W ostatnich latach cyberprzestępcy coraz częściej prowadzą tzw. ataki na łańcuch dostaw, w których wprowadzenie złośliwego kodu do produktu jednej firmy lub włamanie do jej cyfrowych systemów może dotknąć setki, a nawet tysiące jej partnerów i podwykonawców. O tym, że problem jest poważny, świadczą najnowsze regulacje wprowadzane na całym świecie: w Wielkiej Brytanii, USA, Chinach czy Unii Europejskiej (NIS2 i DORA), które mają zwiększać bezpieczeństwo klientów i dostawców.

Bezpieczeństwo

Luka w chipach Apple. Eksperci opracowali atak typu GoFetch

Eksperci z kilku uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych połączyli siły podczas pracy nad wyodrębnianiem sekretów kryptograficznych z komputerów Apple z procesorami ARM M1 i M2. Atak nazwano “GoFetch Attack”.

Sprzęt

Ukończono montaż nowego superkomputera ,,Helios”. To numer 1 w Polsce

Superkomputer Helios to system zainstalowany w ACK Cyfronet AGH, a powstały w wyniku prac realizowanych w koordynowanym przez Cyfronet projekcie Narodowa Infrastruktura Superkomputerowa dla EuroHPC – EuroHPC PL. Superkomputer został zbudowany według projektu Cyfronetu przez Hewlett-Packard Enterprise w oparciu o platformę HPE Cray EX4000 i składa się z trzech partycji obliczeniowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *