Rosyjska propaganda w polskim internecie. Sprawdzaj źródła

Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych poinformował o niepokojących zachowaniach w polskich mediach społecznościowych. Zaobserwowano aktywność kont uprawiających rosyjską propagandę.

Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych, który zajmuje się między innymi monitorowaniem zachowań w internecie, wydał ostrzeżenie, które powinno dotrzeć do jak najszerszego grona internautów. Dotyczy ono weryfikowania pozyskiwanych w internecie informacji. Wiele z nich może być sfałszowanych i rozsiewanych przez rosyjskie konta.

Wojna informacyjna to jeden z kluczowych elementów toczącej się właśnie wojny na Ukrainie. Próby zasiania wątpliwości, szerzenia paniki, a także podawania nieprawdziwych informacji na temat wyniku starć, to jeden ze sposobów na podkopywanie morale wroga, a przy tym na manipulowanie opinią publiczną. Według ogłoszenia Instytutu Badań Internetu i Mediów Społecznościowych Polacy powinni mieć się na baczności podczas przeglądania sieci.

“Od kilku godzin w przestrzeni polskiego internetu i #socialmedia trwają dynamiczne działania grup wspierających #Rosje ok 100 kont #FB mające na celu konwersje materiałów wideo z #Ukraina #wojna na rzecz “zwycięskiej ofensywy #Rosja”” – czytamy w komunikacie IBIMS.

Manipulacja faktami w obecnych czasach to nic trudnego, szczególnie gdy zatrudnia się do tego duże grupy ludzi skupionych na szerzeniu dezinformacji. Sprawdzaj źródła materiałów, wszystkich. Nie warto wierzyć w niesprawdzone filmy czy zrzuty ekranu rozsyłane w formie łańcuszków. Nie wszystkie są fałszywe, ale znacznie łatwiej można się tam natknąć na zmanipulowane informacje, niż w przypadku standardowych mediów.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Kolejna fala oszustw ,,na PGE”

SMS od PGE z informacją o zaplanowanym odłączeniu energii elektrycznej to popularna metoda cyberprzestępców. Oszuści, podszywając się pod Polską Grupę Energetyczną, chcą podstępem pozyskać nasze dane. Cel jest jeden.

Militaria

Alrosa – symbol rosyjskiej floty wraca na morze

Jedyny w swoim rodzaju rosyjski okręt podwodny o nazwie “Alrosa” powrócił na morze. Po modernizacji i zainstalowaniu nowego uzbrojenia ma być głównym elementem floty biorącej udział w agresji na Ukrainę. Rosjanie chwalą się, że jest w stanie zastąpić sześć okrętów. Dlaczego jest tak wyjątkowy?

Bezpieczeństwo

Blisko 66 000 złotych straciła 55- letnia mieszkanka Staszowa w wyniku oszustwa

Blisko 66 000 złotych straciła 55- letnia mieszkanka Staszowa w wyniku oszustwa. Kobieta była przekonana, że odebrała połączenie od pracownika banku, a kolejno od stołecznego policjanta. Otworzyła przesłany za pomocą komunikatora link, i to wystarczyło, aby w efekcie końcowym oszuści wypłacili z jej rachunku bankowego zgromadzone środki oraz zaciągnęli pożyczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.