Rosyjska propaganda w polskim internecie. Sprawdzaj źródła

Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych poinformował o niepokojących zachowaniach w polskich mediach społecznościowych. Zaobserwowano aktywność kont uprawiających rosyjską propagandę.

Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych, który zajmuje się między innymi monitorowaniem zachowań w internecie, wydał ostrzeżenie, które powinno dotrzeć do jak najszerszego grona internautów. Dotyczy ono weryfikowania pozyskiwanych w internecie informacji. Wiele z nich może być sfałszowanych i rozsiewanych przez rosyjskie konta.

Wojna informacyjna to jeden z kluczowych elementów toczącej się właśnie wojny na Ukrainie. Próby zasiania wątpliwości, szerzenia paniki, a także podawania nieprawdziwych informacji na temat wyniku starć, to jeden ze sposobów na podkopywanie morale wroga, a przy tym na manipulowanie opinią publiczną. Według ogłoszenia Instytutu Badań Internetu i Mediów Społecznościowych Polacy powinni mieć się na baczności podczas przeglądania sieci.

“Od kilku godzin w przestrzeni polskiego internetu i #socialmedia trwają dynamiczne działania grup wspierających #Rosje ok 100 kont #FB mające na celu konwersje materiałów wideo z #Ukraina #wojna na rzecz “zwycięskiej ofensywy #Rosja”” – czytamy w komunikacie IBIMS.

Manipulacja faktami w obecnych czasach to nic trudnego, szczególnie gdy zatrudnia się do tego duże grupy ludzi skupionych na szerzeniu dezinformacji. Sprawdzaj źródła materiałów, wszystkich. Nie warto wierzyć w niesprawdzone filmy czy zrzuty ekranu rozsyłane w formie łańcuszków. Nie wszystkie są fałszywe, ale znacznie łatwiej można się tam natknąć na zmanipulowane informacje, niż w przypadku standardowych mediów.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Nauka

GPT-5 będzie „na poziomie osoby z doktoratem”? OpenAI zachwala nowy model

Model GPT-5 może w pewnych konkretnych zadaniach wykazywać się „inteligencją” na poziomie doktora nauk. Tak przynajmniej wynika z deklaracji ze strony OpenAI. Firma traktuje swoje kolejne modele sztucznej inteligencji jako przykład rozwoju podobny do tego, który ma miejsce w przypadku nauki w szkole i na uczelni.

Bezpieczeństwo

Komunikat CSIRT KNF. Atak na użytkowników telefonów iPhone

CSIRT KNF ostrzega użytkowników iPhone’ów z aktywną obsługą wiadomości iMessage przed trwającą kampanią phishingową. Oszuści wykorzystują nośny wątek “nieodebranej paczki”, by zachęcić do kliknięcia linku. W ten sposób można trafić na fałszywą stronę InPostu, gdzie wyłudzane są dane.

Sprzęt

Komputery Copilot+ już oficjalnie dostępne w sprzedaży

Zgodnie z planami, dzisiaj laptopy Copilot+ wkraczają na rynek. Rozpoczyna się w ten sposób nowy rozdział w technologii, gdyż nie tylko mamy nową kategorię produktów, ale także nowego gracza na rynku pecetów – Qualcomm. A producent podobno działa nad kolejnymi Snapdragonami, których cena ma być tak przystępna, że urządzenia Copilot+ trafią pod strzechy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *