Rosyjska propaganda w polskim internecie. Sprawdzaj źródła

Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych poinformował o niepokojących zachowaniach w polskich mediach społecznościowych. Zaobserwowano aktywność kont uprawiających rosyjską propagandę.

Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych, który zajmuje się między innymi monitorowaniem zachowań w internecie, wydał ostrzeżenie, które powinno dotrzeć do jak najszerszego grona internautów. Dotyczy ono weryfikowania pozyskiwanych w internecie informacji. Wiele z nich może być sfałszowanych i rozsiewanych przez rosyjskie konta.

Wojna informacyjna to jeden z kluczowych elementów toczącej się właśnie wojny na Ukrainie. Próby zasiania wątpliwości, szerzenia paniki, a także podawania nieprawdziwych informacji na temat wyniku starć, to jeden ze sposobów na podkopywanie morale wroga, a przy tym na manipulowanie opinią publiczną. Według ogłoszenia Instytutu Badań Internetu i Mediów Społecznościowych Polacy powinni mieć się na baczności podczas przeglądania sieci.

„Od kilku godzin w przestrzeni polskiego internetu i #socialmedia trwają dynamiczne działania grup wspierających #Rosje ok 100 kont #FB mające na celu konwersje materiałów wideo z #Ukraina #wojna na rzecz „zwycięskiej ofensywy #Rosja”” – czytamy w komunikacie IBIMS.

Manipulacja faktami w obecnych czasach to nic trudnego, szczególnie gdy zatrudnia się do tego duże grupy ludzi skupionych na szerzeniu dezinformacji. Sprawdzaj źródła materiałów, wszystkich. Nie warto wierzyć w niesprawdzone filmy czy zrzuty ekranu rozsyłane w formie łańcuszków. Nie wszystkie są fałszywe, ale znacznie łatwiej można się tam natknąć na zmanipulowane informacje, niż w przypadku standardowych mediów.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *