Atak “Browser In The Browser“. Mało znany, a niebezpieczny

Atak phishingowy Browser In The Browser znany także jako “BITB”, to jedno z zagrożeń we współczesnym internecie, o którym nie każdy dotychczas słyszał. Chodzi o wyłudzanie danych poprzez symulowanie działania przeglądarki internetowej bezpośrednio w jej oknie.

Browser In The Browser (BITB) to angielska nazwa ataku oznaczająca dosłownie “przeglądarkę w przeglądarce”. Chodzi o graficzne symulowanie nowego okienka przeglądarki internetowej, które wymaga od użytkownika wpisania loginu, hasła lub innych danych, aby kontynuować dany proces. W rzeczywistości to spreparowana strona a “nowe okno przeglądarki” jest jedynie jej graficzną symulacją. Można przeoczyć, że formularz nie jest autentyczny, a w konsekwencji narazić się na spory kłopot.

Browser In The Browser (BITB) to pozornie nowe okno przeglądarki z fałszywym panelem logowania. Okno wyświetla się w ramach odwiedzanej właśnie strony i łatwo je przeoczyć, bo zazwyczaj jest niemal identyczne jak prawdziwe. Chwila nieuwagi wystarczy, żeby wpisać do fałszywego panelu dane logowania i w ten sposób przekazać je hakerom. W przeciwieństwie do fałszywych maili ze złośliwymi linkami, technika BITB może jeszcze bardziej uśpić czujność ofiary.

Patrycja Tatara – ekspert ds. cyberbezpieczeństwa w Sprint S.A. 

Próbę oszustwa atakiem BITB można stosunkowo łatwo wykryć, ale trzeba być czujnym. Jeden ze sposobów to podjęcie próby przeciągnięcia “nowego okna” poza krawędź okna uruchomionej przeglądarki. Jeśli nie będzie to możliwe – mamy do czynienia z atakiem BITB, a przeciągany element w rzeczywistości nie jest nowym oknem, tylko jego graficzną symulacją na stronie internetowej.

Eksperci zwracają też uwagę, że jeśli użytkownik korzysta z menedżera haseł, ten nie poradzi sobie najpewniej z uzupełnieniem pól w symulowanym oknie, co również powinno “oświecić czerwoną lampkę” i zasugerować, że możemy mieć do czynienia z atakiem Browser In The Browser.

Hakerzy doskonale zdają sobie sprawę, że najsłabszym elementem zabezpieczeń systemu IT w firmach jest człowiek. Dlatego cyberprzestępcy w celu wyłudzenia danych stosują cały szereg technik manipulacyjnych, które często wymierzają w szeregowych pracowników organizacji. Ważnym elementem szkoleń w zakresie bezpieczeństwa IT jest prowadzenie symulowanych cyberataków z użyciem technik manipulacyjnych, zwanych social engineering. W ten sposób pracownicy mogą uczyć się na przykładach własnych lub kolegów z pracy, w jaki sposób prawidłowo reagować na działania cyberprzestępców.

Patrycja Tatara – ekspert ds. cyberbezpieczeństwa w Sprint S.A.

Typowy atak tego typu (w laboratorium testowym w sieci zamkniętej) został przedstawiony na poniższym filmie:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Oprogramowanie

Windows 11 zaczyna mieć sens. Microsoft Copilot przypadnie Wam do gustu

Microsoft unifikuje większość swoich czatbotów, tworząc tym samym jedną wielką hostowaną w chmurze aplikację. Która wie co trzeba o każdym ze swoich użytkowników i jest zawsze pod ręką – niezależnie od aktualnie otwartej aplikacji czy urządzenia.

Oprogramowanie

Google wprowadził szereg nowości w Bard

Google ulepsza Barda, czyli eksperyment polegający na wykorzystaniu generatywnej AI. Użytkownicy mogą poprosić Barda o wykonanie różnych zadań, takich jak utworzenie dokumentu z planem podróży, przygotowanie reklamy lub pomoc w wyjaśnieniu skomplikowanego terminu naukowego.

Oprogramowanie

Paint w Windows 11 obsłuży warstwy. Microsoft rozwija program

Paint na przestrzeni lat stawał się coraz bardziej zapomnianym programem. Jednak wraz z premierą Windows 11 firma Microsoft tchnęła w niego nowe życie. Dziś jest to już bardzo funkcjonalne narzędzie, a kolejne nowinki pojawią się już niebawem. We wrześniu 2023 r. zapowiedziano trzy cenne dodatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *