Ataki DDoS nadal skuteczne. Wyraźnie rośnie ich liczba

Ataki DDoS to jedna z najdłużej stosowanych technik przez hakerów. Mimo to nadal są one skuteczne, a cyberprzestępcy sięgają po nie coraz chętniej. Rośnie też wydajność takich ataków.

Pierwszy w historii atak DDoS przeprowadzono ponad 25 lat temu. Choć mechanizm ten znamy więc od lat 90., nadal nie potrafimy się przed nim skutecznie bronić. Jest to idealne narzędzie do zatrzymywania pracy całych sieci komputerowych przez przeciążanie serwerów. Skuteczność przenosi się na dużą popularność DDoS w rękach cyberprzestępców.

Według raportu Cloudflare w ostatnim kwartale 2021 roku liczba ataków DDoS wzrosła w porównaniu z ubiegłym rokiem o 75 proc. Bardzo duży wzrost odnotowano w sektorze produkcyjnym. Tam liczba ataków zrosła o 641 proc. kwartał do kwartału.

– Dane wyraźnie wskazują, że liczba ataków DDoS stale rośnie. Dodam, że to choć jedno z najdłużej wykorzystywanych narzędzi, to niestety nadal skuteczne. Pierwszy tego typu atak odnotowano w 1996 roku, czyli ponad ćwierć wieku temu. Obecnie DDoS to i tak ogólne pojęcie, ponieważ da się to narzędzie podzielić na podkategorie, w zależności od stosowanych technik. Wiemy o nich dużo, potrafimy się chronić, ale przestępcy nadal doskonalą swoje metody – mówi Patrycja Tatara ekspert ds. cyberbezpieczeństwa w Sprint S.A.

Cyberprzestępcy atakują zarówno instytucje państwowe, jak i duże przedsiębiorstwa. Od początku wojny na terenie Ukrainy obserwowana jest aktywność rosyjskojęzycznych grup aktywistów, które dokonują prostych, siłowych ataków DDoS. W Polsce potencjalnymi celami ataków mogą być strony lotnisk, PKP i Straży Granicznej. Przy tej okazji warto przypomnieć, że od 18 stycznia istnieje ryzyko zagrożenia bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Premier ogłaszał różne stopnie alarmowe, dotyczące cyberbezpieczeństwa, m.in. ALFA-CRP, CHARLIE-CRP i BRAVO.

W 2021 roku przeprowadzono największy atak DDoS w historii. Jego celem była usługa Microsoft Azure. W październiku przeprowadzono pierwszą próbę o wydajności 2,4 Tb/s. W listopadzie padł rekord. Wtedy wydajność wynosiła 3,47 Tb/s. Mimo to atak okazał się nieskuteczny. Dla porównania warto wspomnieć, że dotychczas ataki DDoS nie przekraczały 1 Tb/s przesyłanych danych.

Tagi:

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Kolejna fala oszustw ,,na PGE”

SMS od PGE z informacją o zaplanowanym odłączeniu energii elektrycznej to popularna metoda cyberprzestępców. Oszuści, podszywając się pod Polską Grupę Energetyczną, chcą podstępem pozyskać nasze dane. Cel jest jeden.

Militaria

Alrosa – symbol rosyjskiej floty wraca na morze

Jedyny w swoim rodzaju rosyjski okręt podwodny o nazwie “Alrosa” powrócił na morze. Po modernizacji i zainstalowaniu nowego uzbrojenia ma być głównym elementem floty biorącej udział w agresji na Ukrainę. Rosjanie chwalą się, że jest w stanie zastąpić sześć okrętów. Dlaczego jest tak wyjątkowy?

Bezpieczeństwo

Blisko 66 000 złotych straciła 55- letnia mieszkanka Staszowa w wyniku oszustwa

Blisko 66 000 złotych straciła 55- letnia mieszkanka Staszowa w wyniku oszustwa. Kobieta była przekonana, że odebrała połączenie od pracownika banku, a kolejno od stołecznego policjanta. Otworzyła przesłany za pomocą komunikatora link, i to wystarczyło, aby w efekcie końcowym oszuści wypłacili z jej rachunku bankowego zgromadzone środki oraz zaciągnęli pożyczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.