Problem z oprogramowaniem prawdopodobnie zaszkodzi dostawom F-35

Przedstawiciele Lockheed Martin zapowiedzieli, że firma w tym roku dostarczy amerykańskiej armii o kilkadziesiąt samolotów mniej, niż było to pierwotnie planowane. Powodem są problemy z certyfikacją oprogramowania instalowanego w odrzutowcach.

W 2023 roku firma planuje dostarczyć od 100 do 120 samolotów F-35. Jeszcze kilka miesięcy temu dostarczonych samolotów miało być więcej – planowano od 147 do 153 maszyn. Co wpłynęło na tak znaczącą zmianę?

Problemem jest oprogramowanie. Dotychczas w samolotach F-35 korzystano z oprogramowania Technology Refresh 2. Teraz firma produkuje maszyny z nowszą wersją oprogramowania – Technology Refresh 3, która zapewnia od 20 do 25 razy większą moc obliczeniową, lepszą pamięć oraz nowy panoramiczny wyświetlacz w kokpicie.

Nowe oprogramowanie

Skoro nowa wersja jest w tak wielu elementach lepsza od wersji Technology Refresh2, to w czym tkwi problem? Kłopoty z nową wersją wynikają z jej… zawodności. Jak na razie Lockheed Martin nie była w stanie zapewnić jej niezawodnego działania. Dlatego też od czerwca Pentagon, jako główny odbiorca maszyn, przestał akceptować nowe odrzutowce.

Z informacji Defense One wynika, że Pentagon nie wznowi przyjmowania odrzutowców do momentu, gdy nie będzie w stanie niezawodnie obsługiwać oprogramowania. „Nasz zespół pozostaje w pełni oddany dostarczeniu pierwszego samolotu z TR-3 w 2023 roku” – powiedział z kolei rzecznik firmy.

Jednocześnie firma zapewnia, że w kolejnych latach dostawy samolotów mają być na planowanym dotychczas poziomie. „Łańcuch dostaw i system produkcyjny nadal działają w tempie umożliwiającym realizację celów w zakresie dostaw na przyszły rok” — stwierdził dyrektor generalny Lockheed, Jim Taiclet.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Android Auto 12.9 nadchodzi. Zmiany głównie w Mapach Google

Aktualizacji doczekał się system Android Auto. Użytkownicy już teraz mogą wypróbować wersję 12.9. Trzeba jednak wiedzieć, iż jest ona obecnie dostępna w fazie beta. Zmianą, którą zauważą użytkownicy jest poprawienie dodawania przystanków w aplikacji Mapy Google.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *