Booking.com zhakowany przez wywiad USA. Serwis nie przyznał się do ataku

Premiera książki “De Machine: In de ban van Booking.com” mogła wstrząsnąć użytkownikami znanego serwisu do rezerwacji hoteli i apartamentów. Jej autorzy ujawnili atak na platformę, którego miała dokonać amerykańska agencja wywiadowcza.

Serwis ArsTechnica powołuje się na autorów dzieła znanego na amerykańskim rynku jako The Machine: Under the Spell of Booking.com. Trzej dziennikarze z holenderskiej gazety krajowej NRC – Stijn Bronzwaer, Merijn Rengers i Joris Kooiman, przytaczają szczegóły przeprowadzonego ataku i podają powody, dla którego platforma nigdy się do niego nie przyznała.

Amerykański wywiad na tropie

Zgodnie ze śledztwem przeprowadzonym przez twórców książki, do ataku miało dojść jeszcze w 2016 roku. Wtedy właśnie haker, który miał pracować dla amerykańskiej agencji wywiadowczej włamał się do serwerów Booking.com. Jego celem były dane użytkowników mających powiązania z Bliskim Wschodem.

Po wykryciu naruszenia zabezpieczeń, Booking.com podjął decyzję o skontaktowaniu się z holenderską służbą wywiadowczą, znaną jako AIVD. Co jednak najważniejsze, firma nie powiadomiła klientów, których miał dotyczyć problem. Nie zadecydowała także o przekazaniu informacji o problemach holenderskiemu organowi ochrony danych.

Tego rodzaju decyzja miała zostać podjęta za radą radcy prawnego platformy. Jego zdaniem Booking.com nie był do tego prawnie zobowiązany, ponieważ nie uzyskano dostępu do żadnych wrażliwych lub finansowych informacji zarejestrowanych użytkowników.

Skala wycieku

Dane, które miał pozyskać haker, były związane ze szczegółami rezerwacji hotelowych dokonanych w krajach Bliskiego Wschodu. Włamywacza interesowały głównie podróże do takich krajów jak Arabia Saudyjska, Katar czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. Ujawnione dane dotyczyły nazwisk klientów Booking.com oraz ich planów podróży. Kwestią sporną dla użytkowników może być to, czy ich plany podróży można uznać za dane wrażliwe.

Po publikacji książki Booking.com wydał oświadczenie, w którym przekazał, że nie ma prawnego obowiązku ujawnienia tego rodzaju naruszenia systemów. W oświadczeniu urzędnicy firmy podali, że potwierdzono, iż nie uzyskano dostępu do żadnych informacji wrażliwych ani finansowych.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Czy unijne regulacje DORA i NIS2 zwiększą bezpieczeństwo sieci?

Średnio już 4,45 milionów dolarów wynoszą koszty neutralizacji skutków incydentu naruszenia bezpieczeństwa danych w firmach1. W ostatnich latach cyberprzestępcy coraz częściej prowadzą tzw. ataki na łańcuch dostaw, w których wprowadzenie złośliwego kodu do produktu jednej firmy lub włamanie do jej cyfrowych systemów może dotknąć setki, a nawet tysiące jej partnerów i podwykonawców. O tym, że problem jest poważny, świadczą najnowsze regulacje wprowadzane na całym świecie: w Wielkiej Brytanii, USA, Chinach czy Unii Europejskiej (NIS2 i DORA), które mają zwiększać bezpieczeństwo klientów i dostawców.

Bezpieczeństwo

Luka w chipach Apple. Eksperci opracowali atak typu GoFetch

Eksperci z kilku uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych połączyli siły podczas pracy nad wyodrębnianiem sekretów kryptograficznych z komputerów Apple z procesorami ARM M1 i M2. Atak nazwano “GoFetch Attack”.

Sprzęt

Ukończono montaż nowego superkomputera ,,Helios”. To numer 1 w Polsce

Superkomputer Helios to system zainstalowany w ACK Cyfronet AGH, a powstały w wyniku prac realizowanych w koordynowanym przez Cyfronet projekcie Narodowa Infrastruktura Superkomputerowa dla EuroHPC – EuroHPC PL. Superkomputer został zbudowany według projektu Cyfronetu przez Hewlett-Packard Enterprise w oparciu o platformę HPE Cray EX4000 i składa się z trzech partycji obliczeniowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *