Bruksela pełna rosyjskich szpiegów. PE prosi belgijski kontrwywiad o pomoc

Bruksela roi się od szpiegów m.in. z Rosji, a jedna trzecia rosyjskiego personelu dyplomatycznego w Brukseli to oficerowie wywiadu – informują belgijskie media. Z tego powodu Parlament Europejski zwrócił się do Belgii o większe wysiłki w zakresie kontrwywiadu.

W czerwcu ubiegłego roku były węgierski europoseł Bela Kovacs został skazany przez sąd w Budapeszcie na karę dwóch lat pozbawienia wolności za szpiegostwo na rzecz Rosji i defraudację pieniędzy z PE. Polityk skrajnie prawicowego węgierskiego Jobbiku regularnie spotykał się z rosyjskimi dyplomatami i co miesiąc jeździł do Moskwy. Prasa nadała mu nawet przydomek „KGBela” – informuje dziennik „Hungary Today”.

To niejedyny przypadek rosyjskiego szpiega w Brukseli. Dziennik „De Standaard” przypomina historię córki rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, która w 2019 r. była stażystką u francuskiego eurodeputowanego i tą drogą miała dostęp m.in. do dokumentów podkomisji bezpieczeństwa i obrony PE.

„Co trzeci pracownik rosyjskiego personelu dyplomatycznego w Brukseli to oficer wywiadu”


Rosyjskie służby wywiadu zagranicznego, wewnętrznego i wojskowego – SWR, FSB i GRU – mają personel stacjonujący w Brukseli. Dzięki powstaniu wielu instytucji międzynarodowych, takich jak Unia Europejska i NATO, stolica Belgii od dziesięcioleci jest miejscem działań szpiegowskich – pisze „De Standaard”.

Belgijskie media szacują, że jedna trzecia rosyjskiego personelu dyplomatycznego w Brukseli to oficerowie wywiadu. To w sumie kilkadziesiąt osób.

„Wielu polityków i obywateli nie jest dostatecznie świadoma tego rodzaju problemów” – pisze Parlament Europejski w zatwierdzonym w tym tygodniu raporcie. „Wzywamy władze belgijskie do wzmocnienia ochrony kontrwywiadowczej oraz o skuteczniejsze ściganie i karanie szpiegostwa” – apelują europosłowie.

– Zidentyfikowaliśmy już wiele przypadków prób ingerowania przez zagraniczne służby o bardzo różnych pochodzeniu – powiedział dziennikowi „De Standaard” przedstawiciel Belgijskiej Służby Bezpieczeństwa Państwa (VSSE).

Gazeta informuje, że belgijskie służby zamierzają zatrudnić do 2024 roku 1000 dodatkowych funkcjonariuszy.

„Nowe etaty pojawią się także w wydziale zajmującym się kontrwywiadem, który znajduje się na szczycie naszej listy priorytetów” – podkreśla pracownik VSSE i wskazuje, że instytucja ta poważnie traktuje swoją rolę w państwie goszczącym instytucje unijne i NATO.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *