Brytyjskie służby pierwszy raz historii zajęły tokeny NFT. W tle oszustwo podatkowe na 7,5 mln zł

Po raz pierwszy w historii miała miejsce akcja zajęcia tokenów NFT przez brytyjski departament finansowy. Przejęcie aktywów miało związek z dochodzeniem w sprawie podejrzenia wyłudzenia podatku VAT, w którym udział miało brać aż 250 fałszywych firm.

Nick Sharp, dyrektor ds. przestępstw ekonomicznych w HMRC (Her Majesty’s Revenue and Customs) podał, że agencja zabezpieczyła trzy tokeny NFT o niekreślonej wartości, a także inne aktywa cyfrowe o wartości 5 tys. funtów. Była to część śledztwa w sprawie oszustw podatkowych związanych z wyłudzaniem podatku VAT. Sharp podał, że pierwsze takie przejęcie aktywów jest ostrzeżeniem dla każdego, kto myśli, że za pomocą kryptoaktywów ukryje pieniądze przed HMRC — agencja dostosowuje się bowiem w działaniach do nowych technologii i cały czas dotrzymuje kroku przestępcom.

HMRC podało też, że podejrzani w tej sprawie użyli dość wymyślnych metod, by ukryć swoją tożsamość. Było to m.in. tworzenie oraz używanie fałszywych i skradzionych danych, fałszowanie adresów, używanie niezarejestrowanych telefonów (tzw. burner phone), opieranie się na sieciach VPN, a także generowanie fałszywych faktur oraz oszustwo polegające na udawaniu legalnego biznesu. Jak z kolei donosi Sky News, HMRC nie przejęło fizycznie kontroli nad cyfrowymi dobrami, a po prostu zabezpieczyło nakaz sądowy, który zapobiega sprzedaży tych aktywów.

Jeśli chodzi o NFT to niedawno platforma Cent została zmuszona wstrzymać działalność po tym, jak okazało się, że użytkownicy sprzedawali na niej tokeny NFT, które do nich nie należały — plaga podróbek i plagiatów to niestety spory problem w tej branży. NFT to wciąż moda — niedawno Ubisoft próbował znów przekonywać, że idea ta jest korzystna tylko… gracze po prostu nie potrafią jej zrozumieć.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Mobilne

Gemini Live już dostępne po polsku!

Google nieustannie rozwija swoje produkty i usługi, a jednym z najciekawszych jest Gemini – zaawansowany model sztucznej inteligencji, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Od niedawna Gemini Live, czyli funkcja umożliwiająca swobodną rozmowę z AI, jest dostępna w języku polskim! Co to oznacza dla polskich użytkowników i jak można wykorzystać tę nową funkcjonalność?

Bezpieczeństwo

Luka w zabezpieczeniach BitLockera w Windows 11: Czy Twoje dane są bezpieczne?

Szyfrowanie dysków to jedna z podstawowych metod ochrony danych w erze cyfrowej. Użytkownicy systemów Windows często korzystają z wbudowanego narzędzia BitLocker, aby zabezpieczyć swoje poufne informacje przed niepowołanym dostępem. Jednak ostatnie doniesienia z Chaos Communication Congress (CCC) w Niemczech wskazują na poważną lukę w zabezpieczeniach BitLockera w systemie Windows 11, która może narazić dane użytkowników na ryzyko.

Bezpieczeństwo

Złamanie Enigmy: Przełomowy moment w historii kryptologii

Złamanie szyfru Enigmy przez polskich kryptologów na przełomie grudnia 1932 i stycznia 1933 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kryptologii i II wojny światowej. Ten artykuł skupia się na wydarzeniach z tego okresu, które doprowadziły do przełomowego momentu w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Niemcy, przekonani o niemożliwości złamania Enigmy, używali jej do zabezpieczania tajnej korespondencji wojskowej i dyplomatycznej. Sukces polskich matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, dał aliantom ogromną przewagę, umożliwiając odczytywanie niemieckich komunikatów i przewidywanie ich ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *