Brytyjskie służby pierwszy raz historii zajęły tokeny NFT. W tle oszustwo podatkowe na 7,5 mln zł

Po raz pierwszy w historii miała miejsce akcja zajęcia tokenów NFT przez brytyjski departament finansowy. Przejęcie aktywów miało związek z dochodzeniem w sprawie podejrzenia wyłudzenia podatku VAT, w którym udział miało brać aż 250 fałszywych firm.

Nick Sharp, dyrektor ds. przestępstw ekonomicznych w HMRC (Her Majesty’s Revenue and Customs) podał, że agencja zabezpieczyła trzy tokeny NFT o niekreślonej wartości, a także inne aktywa cyfrowe o wartości 5 tys. funtów. Była to część śledztwa w sprawie oszustw podatkowych związanych z wyłudzaniem podatku VAT. Sharp podał, że pierwsze takie przejęcie aktywów jest ostrzeżeniem dla każdego, kto myśli, że za pomocą kryptoaktywów ukryje pieniądze przed HMRC — agencja dostosowuje się bowiem w działaniach do nowych technologii i cały czas dotrzymuje kroku przestępcom.

HMRC podało też, że podejrzani w tej sprawie użyli dość wymyślnych metod, by ukryć swoją tożsamość. Było to m.in. tworzenie oraz używanie fałszywych i skradzionych danych, fałszowanie adresów, używanie niezarejestrowanych telefonów (tzw. burner phone), opieranie się na sieciach VPN, a także generowanie fałszywych faktur oraz oszustwo polegające na udawaniu legalnego biznesu. Jak z kolei donosi Sky News, HMRC nie przejęło fizycznie kontroli nad cyfrowymi dobrami, a po prostu zabezpieczyło nakaz sądowy, który zapobiega sprzedaży tych aktywów.

Jeśli chodzi o NFT to niedawno platforma Cent została zmuszona wstrzymać działalność po tym, jak okazało się, że użytkownicy sprzedawali na niej tokeny NFT, które do nich nie należały — plaga podróbek i plagiatów to niestety spory problem w tej branży. NFT to wciąż moda — niedawno Ubisoft próbował znów przekonywać, że idea ta jest korzystna tylko… gracze po prostu nie potrafią jej zrozumieć.

Podziel się postem :)

Najnowsze:

Bezpieczeństwo

Microsoft został zaatakowany przez rosyjskich hakerów

Niedawno doszło do ataku na systemy Microsoftu, przeprowadzonego przez grupę Midnight Blizzard, znana także jako NOBELIUM, która jest sponsorowana przez rosyjski rząd. Atak ten skutkował przełamaniem zabezpieczeń i nieautoryzowanym dostępem do części korespondencji e-mail firmy.

Oprogramowanie

Nowości w Bardzie – Gemini Pro i generowanie obrazów

Z początkiem lutego Google zapowiedziało kolejne nowości w Bard AI. Narzędzie zyskało dostęp do Gemini Pro w języku polskim (i wielu innych), więc teraz zaawansowany model sztucznej inteligencji może się wykazać także „po naszemu”. A to nie wszystko, bo kolejnym ulepszeniem jest silnik Imagen 2, odpowiedzialny za generatywne tworzenie grafiki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *