CBZC ostrzega o przypadkach spoofingu

CBZC wraz Bankowym Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP ostrzegają o spoofingu – połączeniach telefonicznych od przestępców, którzy podają się za pracowników szeroko rozumianego sektora finansowego, choć nimi nie są. Oszuści podszywają się pod autentyczne numery infolinii i manipulują rozmową, by uzyskać zdalny dostęp do komputera ofiary.

Jak podaje Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, dzwoniący podszywają się najczęściej po prostu pod banki oraz inne instytucje finansowe, takie jak Związek Banków Polskich czy Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. Celem jest zaniepokojenie rozmówcy w związku z rzekomym problemem na jego koncie w banku. Przestępcy tak manipulują rozmową, by uzyskać dostęp do komputera ofiary przez oprogramowanie do zdalnego dostępu i przejąć jej login oraz hasło do bankowości internetowej.

CBZC ostrzega, że rozmowy prowadzone są najczęściej przez osoby na co dzień posługujące się językiem ukraińskim lub rosyjskim, rzadziej polskim. Oszustwo telefoniczne można więc stosunkowo szybko rozpoznać już po akcencie dzwoniącego. Podejrzenia powinny także wzbudzać wszelkie próby uzyskania od potencjalnej ofiary loginów, haseł, kodów BLIK, danych karty płatniczej czy polecenie instalacji programów do zdalnej obsługi komputera – takich jak TeamViewer czy AnyDesk.

Schemat typowej rozmowy z oszustem telefonicznym

Jak ostrzega CBZC, problemów można uniknąć, stosując się do kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim nie należy podawać nikomu loginów, haseł i danych karty płatniczej, kodów do bankowości internetowej czy kodów BLIK, a także czytać treść otrzymywanych SMS-ów uwierzytelniających z banku. Warto być wyczulonym szczególnie na „dodawanie nowego urządzenia zaufanego” – oszuści mogą próbować zmienić numer, na który bankowość wysyła powiadomienia SMS z konta ofiary.

Należy dodać, że jeśli rozmowa telefoniczna jest podejrzana, warto się rozłączyć, odczekać pewien czas, a później samemu połączyć się z bankiem. Wówczas – nawet jeśli padło się wcześniej ofiarą spoofingu telefonicznego – będziemy mieć pewność, że odebrała autentyczna instytucja i rozmawiamy z właściwą osobą. Należy wtedy opowiedzieć szczegóły rozmowy i upewnić się, czy środki na koncie są bezpieczne.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *