Chińscy hakerzy atakują kraje europejskie. Operacja z wykorzystaniem techniki HTML Smuggling trwała pół roku

Co najmniej sześć miesięcy trwa operacja, w ramach której chińscy cyberprzestępcy atakowali administrację rządową w kilku krajach Europy. Ofiarami ataków byli też politycy i dyplomaci.

Chińscy cyberprzestępcy od pół roku przeprowadzali ataki na europejskich dyplomatów, polityków i pracowników administracji rządowej. Check Point Research nazwał tę kampanię SmugX. Jej głównymi cenami była Wielka Brytania oraz kraje Europy Wschodniej, takie jak Czechy, Słowacja i Węgry. Celem kampanii miałoby być zdobycie poufnych informacji na temat polityki zagranicznej tych państw.

Chińczycy wykorzystywali technikę HTML Smuggling. Osoby atakujące „przemycają” złośliwe ładunki, wykorzystując w tym celu HTML 5 i JavaScript. Jak informuje Check Point Research, niepokoić powinien fakt, że SmugX trwa od grudnia 2022 r.

SmugX prawdopodobnie jest bezpośrednią kontynuacją wcześniej zgłoszonej kampanii, którą przypisywano grupą RedDelta i Mustang Panda. W połączeniu z działalnością innych chińskich grup cyberprzestępczych stanowi to pewien trend dotyczący internetowej przestępczości z tego kraju.

Większość zainfekowanych dokumentów zawierała treści o charakterze dyplomatycznym. W niektórych przypadkach treść była powiązana z Chinami i prawami człowieka w Chinach.

W raporcie przygotowanym przez Check Point Research czytamy, że przykładami dokumentów był list z serbskiej ambasady w Budapeszcie czy dokument określający priorytety szwedzkiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Oprócz tego wśród tych dokumentach znaleziono m.in. zaproszenie na konferencję dyplomatyczną na Węgrzech i artykuł o dwóch chińskich prawnikach, którzy zajmowali się prawami człowieka i zostali skazani na dziesięć lat więzienia.

Podziel się postem:

Najnowsze:

Oprogramowanie

Unia Europejska przejdzie na Linuxa? Powstaje dystrybucja EU OS

Unia Europejska może wkrótce podjąć kroki w kierunku uniezależnienia się od amerykańskiego oprogramowania. Społeczność entuzjastów pod patronatem władz UE pracuje nad projektem EU OS, który ma zastąpić system operacyjny Windows w instytucjach rządowych. Wybór padł na modyfikację dystrybucji Fedora Linux, która zostanie dostosowana do potrzeb urzędników poprzez interfejs przypominający Windows.

Bezpieczeństwo

Przełomowa kwantowa technologia generowania liczb losowych z WAT: Szczegółowa analiza i perspektywy

W dzisiejszym zaawansowanym technologicznie świecie, prawdziwie losowe liczby stanowią fundament wielu kluczowych dziedzin. Od zabezpieczania komunikacji poprzez kryptografię aż po przeprowadzanie złożonych symulacji naukowych i inżynierskich , generowanie nieprzewidywalnych sekwencji danych jest niezbędne. Losowość odgrywa również istotną rolę w grach losowych , w sektorze finansowym , gdzie zapewnia unikalność transakcji, oraz w badaniach statystycznych. W kryptografii, siła klucza szyfrującego jest bezpośrednio związana z jakością i stopniem losowości użytym do jego wygenerowania . Im wyższa entropia źródła losowego, tym trudniejszy do złamania staje się klucz. Prawdziwa losowość jest zatem kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, wzmacniając algorytmy szyfrujące i chroniąc integralność przesyłanych oraz przechowywanych danych . Zapotrzebowanie na generatory liczb losowych o wysokiej jakości i nieprzewidywalności stale rośnie, co jest bezpośrednio powiązane z postępem technologicznym i coraz większym znaczeniem bezpieczeństwa informacji. Wraz z dynamicznym przenoszeniem coraz większej liczby aspektów naszego życia do sfery cyfrowej, ilość generowanych i przesyłanych danych nieustannie wzrasta. Ochrona tych danych przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją staje się priorytetem, a prawdziwa losowość jest nieodzownym narzędziem do skutecznego szyfrowania i zabezpieczania przed różnego rodzaju atakami.

Bezpieczeństwo

Prawdopodobnie DeepSeek Zna Twoje Sekrety: Analiza Bezpieczeństwa Danych Treningowych LLM

Prawdopodobnie DeepSeek zna Wasze sekrety oraz klucze API! Takie ostrzeżenie pojawiło się na łamach Sekurak.pl. W dynamicznie rozwijającym się świecie dużych modeli językowych (LLM), gdzie innowacje pojawiają się niemal codziennie, DeepSeek AI szybko zyskał miano znaczącego gracza, budząc zainteresowanie swoimi możliwościami i efektywnością. Jednakże, wraz z postępem technologicznym, pojawiają się również nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa. Niedawne odkrycie dokonane przez badaczy z Truffle Security rzuca nowe światło na potencjalne zagrożenia związane z danymi treningowymi tych zaawansowanych modeli. Wnikliwa analiza publicznie dostępnego zbioru danych Common Crawl, wykorzystywanego do trenowania LLM, w tym DeepSeek, ujawniła obecność licznych, potencjalnie wciąż aktywnych kluczy API i haseł.

2 Responses

  1. Świetny artykuł. W czasie poszukiwania w internecie pożądanych informacji trafiłam na ten artykuł. Wielu osobom wydaje się, że mają rzetelną wiedzę na ten temat, ale zazwyczaj tak nie jest. Stąd też moje miłe zaskoczenie. Czuję, że powinienem podziękować za Twoją pracę. Koniecznie będę polecał to miejsce i regularnie odwiedzał, żeby poczytać nowe rzeczy.

  2. Bardzo dobre. Naprawdę dobrze napisane. Wielu osobom wydaje się, że mają odpowiednią wiedzę ,by się wypowiadać na poruszany przez siebie temat, ale zazwyczaj tak nie jest. Stąd też moje zaskoczenie. Po prostu świetny artykuł. Zdecydowanie będę rekomendował to miejsce i częściej odwiedzał, aby poczytać nowe artykuły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *